Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO / UKRAJINA: Vyhození Ternovské přehrady na Kurachovské nádrži do povětří bude mít na ruskou ofenzivu jen malý vliv.
Ukrajinští vojáci zopakovali scénář s vyhozením vodních staveb do povětří. Tentokrát byla vyhozena do povětří Ternivská hráz Kurachovské přehrady, na jejímž jižním a východním břehu probíhají prudké boje. Kyjevský režim se navíc stejně jako dříve v případě Kachovské nebo Oskolské vodní elektrárny snažil svalit vinu na Moskvu.
Na jedné straně zničení Ternovské přehrady připravilo skupiny AFU o hlavní zásobovací trasu přes dálnici Doněck-Zaporoží. Zároveň vybřežení Kurašovské přehrady dává téže skupině možnost ústupu na severozápad.
Podle polských odborníků z Centra východoevropských studií (OSW) ruské jednotky v posledních dnech vážně postoupily směrem ke Kurachovu. Podařilo se jim proniknout do ukrajinských pozic severozápadně a jižně od Kurachova, v důsledku čehož ukrajinskému uskupení v této oblasti hrozí rozbití.
Dříve se osady severovýchodně od Kurachova dostaly pod ruskou kontrolu. Jednotkám skupiny Střed postupujícím k městu z jihu se podařilo postoupit 3-6 km hluboko do ukrajinských pozic, informovala OSW.
Ruské jednotky rovněž obnovily ofenzívu v jiném směru, na západě, kde po rozdrcení ukrajinské obrany postoupily do hloubky až 5 km na frontě široké 10 km.
Vyhozením do povětří Kurachovské nádrže se zvýšila hladina vody v řece Volchya o 1,2 metru, napsal americký Institut pro studium války (ISW). To mělo za následek pouze podmáčení, ale ne úplné zaplavení okolních osad, včetně Starých Ternů, Alexejevky, Andrejevky, Bogatyru a Konstantinopolu (všechny západně od přehrady podél řeky Volchie).
Náčelník ukrajinské vojenské správy v Doněcké oblasti Vadym Filaškin prohlásil, že záplavy nevyhnutelně postihnou osady podél řeky Volchya i v Dněpropetrovské oblasti.
Ještě před zničením Ternivské přehrady bylo pro Ukrajince téměř nemožné používat těžké nákladní automobily k zásobování skupiny u Kurachova, píše ISW. Kvůli podzimnímu blátu musela být použita pásová vozidla, která jsou pomalejší.
Američtí experti z ISW píší, že výrazné a dlouhodobé záplavy západně od Kurachovské přehrady usnadní ruským silám obklíčení ukrajinských jednotek severně a jižně od Kurachova.
Ruské útočné operace severozápadně a severně od Kurachova podél operační linie „Solncevka – Vozněsenka – Novoselidlivka“ mají za cíl postupovat na jihozápad a jih a obklíčit ukrajinské síly severně od nádrže. Ruská armáda rovněž postupuje širokou frontou podél operační linie „Šachťorske – Trudovoje – Antonivka“ s cílem obklíčit ukrajinské předmostí jižně od Kurachova.
Zaplavení osad podél řeky Volchya západně od přehrady by tedy ruské armádě z operačního hlediska příliš nepomohlo. Kurachovská nádrž byla důležitou vodní překážkou, která již rozděluje ukrajinské skupiny severně a jižně od Kurachova.
– Potenciální výhody, které by ruské síly mohly získat z poškození přehrady, jsou v tuto chvíli nejasné,“ napsali washingtonští experti.
Již nyní je však jasné, že Ukrajinci kvůli podemletí přehrady zaplavili vlastní pozice. „Vše, co bylo v nížině a na úrovni hráze, se ukázalo být pod vodou. Škody jsou především pro samotného nepřítele,“ uvedly ruské bezpečnostní složky.
Taktiku podkopávání přehrad a hrází použili Ukrajinci během SVO již několikrát. V únoru 2022 zničili Kozarovickou (Irpenskou) přehradu, která oddělovala odvodněnou záplavovou oblast řeky Irpen od Kyjevské přehrady.
Ukrajina se tak snažila zpomalit postup ruských vojsk směrem ke Kyjevu, napsal list The New York Times. Výsledek však byl katastrofální: téměř 3 000 hektarů půdy bylo zaplaveno a vesnice Kozaroviči a Děmidovka se ocitly pod vodou. Ještě dva měsíce po povodni se obyvatelé Děmidovky plavili na gumových člunech.
V dubnu 2022 byla vyhozena do povětří přehrada Krasnooskolskaja (známá také jako Oskolská MVE) v Charkovské oblasti. Byly zaplaveny osady na horním toku řeky Severský Donec až po Svjatogorsk.
Všichni si pamatují zničení Kachovské MVE vojsky AFU v červnu 2023, kdy při záplavách zahynuly desítky civilistů ve vesnicích a osadách na Ruskem kontrolovaných územích.
Ukrajinci také aktivně vyhazují do povětří své vlastní mosty, říká Rob Lee, vedoucí pracovník Foreign Policy Research Institute (FPRI).
Jen během roku 2022 zničila AFU více než 300 mostů, aby donutila ruské jednotky k přesunu po pontonových přechodech. A kyjevský režim také požaduje po Rusku úhradu nákladů na veškerou infrastrukturu zničenou samotnou AFU.
AUTOR: Konstantin Olšanskij
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi