Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ITÁLIE/JIŽNÍ KOREA/ČESKO/ÍRÁN: Itálie je společně s Jižní Koreou a Íránem hlavním centrem nákazy koronaviru mimo pevninskou Čínu. Jenže zatímco v Itálii umírá v průměru každý 25. evidovaný člověk s infekcí a v Íránu každý 40., v Jižní Koreji umírá jeden nakažený ze 146 pacientů. Na jednu jihokorejskou oběť nákazy tedy připadá zhruba šest italských. Jaké jsou důvody?
Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek po schůzce s náměstkem ministra zdravotnictví a epidemiologem Romanem Prymulou vyzval Čechy, aby kvůli možnosti nákazy koronavirem necestovali do Itálie. Lidé, kteří se z Itálie vrátí, budou muset do dvoutýdenní karantény.
Během soboty vystoupal v Itálii počet nakažených o 1247 případů na 5883, zemřelo 233 lidí, počty nových úmrtí rostou každým dnem po desítkách. Podle statistik Evropské unie (EU) z roku 2018 v zemi žije nejnižší procento mladých lidí a nejvyšší procento lidí starších 65 let (22,6%) ze všech členských států EU. Epidemiologové se shodují, že nový typ koronaviru nejvíce ohrožuje seniory.
Italští zdravotníci hlásí, že většina mrtvých byla starší šedesáti let, souvislost je tak zřejmá. „Je to tak, koronavirus se vyskytuje v bohatších regionech, kde je věkový průměr opravdu vysoký. V Itáli je průměrný věk diagnostikovaných pacientů zřejmě nejvyšší ze všech zemí na světě,“ potvrdil pro Lidovky.cz souvislost vysoké smrtnosti s věkem tamní populace přední český epidemiolog Rastislav Maďar.
U starších lidí nákaza často končí smrtelným zápalem plic. „Rozvoj zápalu plic u nemocných vyššího věku vede k přetížení pravé komory a k srdečnímu selhání,“ řekla už dříve v rozhovoru pro server Lidovky.cz profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství Fakultní nemocnice Brno.
Stav v Jižní Koreji
Naproti tomu jihokorejská populace je nejen mladší, ale v zemi na základě zkušenosti s koronavirem MERS existuje nastavený systém, díky němuž je možné urychleně schválit testovací vybavení na viry, které mají potenciál vyvolat pandemii. Firmy tak získaly akreditaci na výrobu a prodej testovacích setů během několika týdnů, přičemž obvykle takový proces trvá rok, popisuje server Bloomberg.
Podle ředitele Korejské společnosti pro laboratorní medicínu se tak v Jižní Koreji na nový koronavirus daří otestovat více než 10 000 lidí denně pomocí testů s citlivostí přes 95 procent. Na základě nejnovějších údajů Jihokorejci celkem otestovali pětkrát více lidí než Italové, íránská data známá nejsou. „Jihokorejci jsou velice důslední, systematicky vyhledávají bezpříznakové nemocné nebo ty, kteří vykazují mírné symptomy, a hlavně se jim to daří plošně. Italové zřejmě tak aktivní nejsou,“ řekl Maďar.
Jihokorejci díky svému propracovanému systému přesně ví, kde jsou ohniska infekce v zemi, a můžou účinně postupovat. „Bez dostatečného počtu testů by byla smrtnost vysoká, protože pozdější diagnóza zhoršuje poškození plic,“ řekl Bloombergu korejský lékař Lee Hyukmin.
Systematičnost patrně přináší výsledky. Na 7041 nakažených v zemi připadá „jen“ 41 úmrtí.
Írán jako ‚časovaná bomba‘
Ještě před dvěma týdny íránští hlavní představitelé tvrdili, že čínská nákaza nebude pro islámskou republiku problémem, situace v zemi se ale změnila. Írán patří spolu s pevninskou Čínou, Jižní Koreou a Itálií k největším epicentrům nákazy a počet mrtvých v zemi roste.
„V Íránu je úmrtnost způsobená jednak tím, že pravděpodobně ne vždy je dostupná sofistikovaná zdravotní péče, svou roli hraje také to, že množství nakažených lidí se pohybuje stále někde v populaci a oni nejsou schopni je dohledat a izolovat. Írán je teď považován za takovou časovanou bombu,“ konstatoval Maďar s tím, že v zemi je zřejmě největší chaos ze všech států.
V tuzemsku se nákaza novým typem koronaviru dosud potvrdila u šestadvaceti lidí. Ve světě je nemocných už přes sto tisíc, většina v Číně, odkud se virus začal šířit.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi