JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Italská prokurátorka se staví proti soudu se Salvinim za migranty. Řekla, že neexistuje důvod

ITÁLIE: Italská prokurátorka v sobotu sicilskému soudu řekla, že neexistuje důvod postavit pravicového vůdce Mattea Salviniho před soud za údajný únos ubohých migrantů za jeho roli, v níž řadu dní v létě 2019 bránil vyložení zachráněných migrantů z lodi pobřežní stráže.

Prokurátorka Andrea Bonomo při předběžném slyšení v Katalánii argumentovala, že Salvini, když po pět dní držel 116 migrantů na palubě plavidla italské pobřežní stráže Gregoretti bez možnosti vylodit se na Sicílii, tak jen realizoval vládní politiku.

Salvini byl v té době ministrem vnitra ve vládě vedené premiérem Giuseppe Contem. Neoblomně po jejich přivezení k italským břehům, když byli zachráněni ve Středozemním moři z člunů pašeráků lidí nezpůsobilých pro zámořskou plavbu, trval na tom, že země Evropské unie, chtějí-li ty migranty vyložit, tak je musí přijmout, aby v tom Itálie nezůstala sama.

Během toho, co italské úřady přemýšlely, kam by šlo migranty vyložit, tak bylo ze 116 lidí na Gregoretti předtím převzatých ze dvou plavidel, která je zachránila, tedy z rybářského člunu a z člunu italské celní služby, 15 nezletilým povoleno vylodění.

Nakonec to přetahování o Gregoretti skončilo, když magistráty řekly, že mohou přistát v Augustě na Sicílii a pasažéři mohou ven.

Senátor Salvini, který vede anti-migrační stranu Liga, dlouho tvrdil, že když odmítl vylodění z Gregoretti povolit, tak prostě jen realizoval vládní politiku.

Italská tisková agentura LaPresse citovala vyjádření Bonomo, že soud, který musí rozhodnout, zda Salviniho obžalovat, nebyl svolán, aby rozhodl, zda byl „dlouhý pobyt migrantů na lodi morálně přijatelný,“ protože od soudu se nežádá, aby činil „politická rozhodnutí.“

„Celá tehdejší vláda zastávala názor,“ že je to záležitost i jiných evropských zemí, „protože ti migranti, co dorazili do Itálie, dorazili do Evropy,“ citují vyjádření Bonomo.

Bonomo rovněž tvrdila, že bezpečnost migrantů na palubě plavidla pobřežní stráže byla zajištěna.

Později toho léta stáhl Salvini svou podporu pro vládu, ale Conte zůstal u moci, když zformoval jinou koalici bez Ligy.

Rozhodnutí soudu, zda se Salvinim vést proces, se očekává v polovině května.

 

Zdroj: https://www.reformy.cz/

Odeslat komentář