JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ivan Lehotský: Niekoľko praktických rád čo robiť počas núdzového stavu

SLOVENSKO: Naša vláda a jej premiér sú v núdzi, vyhlásili núdzový stav. Čo máme v tejto situácii robiť my, občania? Ako sa zariadiť? Ako neprepadnúť trudnomyseľnosti? Máme tu pár praktických tipov.

Koronavírus Covid-19, familiárne zvaný Kovid, je medzi vírusmi čosi ako VIP. Zomrelo u nás naň sotva pol stovky ľudí, ale má popularitu, medializáciu a privilégiá, aké nemá žiadny iný vírus, dokonca ani chrípka, ktorá má pritom každoročne oveľa väčšie tržby, obrat aj maržu, podobne ako rakovina, srdcovocievne príhody, obezita, cukrovka, alkoholizmus, drogy a iné bežné zábavky bežných ľudí.

Náš pán premiér robí všetko možné, doslova by si dal za koronu aj koleno vŕtať, aby sme to spolu dokázali, aby sme sa Kovidu zbavili, ale žiaľ, nie všetci občania ho v tom podporujú. Nie je to len ľudové pohostinstvo či dedinská pizzeria, ale dokonca aj malomestská kaviareň a LGBTI cukráreň – odvšadiaľ počuť kritiku a sťažnosť.

Áno, niektorí ľudia kvôli tomu zomrú od hladu, niektorí si vezmú život po návšteve exekútora, niektorí preventívne ešte pred jeho príchodom, niektorí umrú na iné choroby, lebo v strachu z Kovidu neprišli do nemocnice – ale to je obeť, ktorú je náš pán premiér ochotný podstúpiť pre dosiahnutie konečného víťazstva: veď predsa spolu to dokážeme, pamätáte sa?

Nebude to jednoduché. Situácia je iná ako na jar: tentoraz počasie nie je na našej strane, ľudia už majú rúšok, dezinfekcií a dezinformácií plné zuby, sú otrlejší, nahnevanejší, menej disciplinovaní a pozitívnych prípadov je tentoraz oveľa viac a prudko pribúdajú. Čo nás čaká? Budeme už v rúškach aj spať a sprchovať sa? Čo vlastne máme robiť počas núdzového stavu?

Najlepší tip na voľnočasovú aktivitu je návšteva obchodného reťazca. Tie majú s Kovidom exkluzívnu zmluvu o neútočení. Na rozdiel od drobnej rodinnej predajne, kde to chytíte raz-dva, v supermarkete sa Kovida naozaj nemusíte báť. Z masakrov v radoch pred pokladňami supermarketov má paniku aj koronavírus, tam sa neodváži. Preto, ak chcete byť v bezpečí, chodievajte čím viac do supermarketov.

Cítite sa osamelo, keď vás nútia byť v úctivej vzdialenosti od ostatných? Tu je ľahká rada: jazdite viac v mestskej hromadnej doprave. Kovid je fajnovka, v MHD sa on tlačiť nebude, a preto jedine tam ešte môžete zažiť to pravé splynutie s človečenstvom, ľudskú spolupatričnosť v bezprostrednej  blízkosti – tam dostanete doslova prvú pomoc na osamelosť, vrátane aromaterapie, akupresúry a niekedy dokonca aj dýchania z úst do úst.

Nechcú vám premiér a panická komisia na čele s hladným hygienikom dovoliť krstiny, pohreb, svadbu? Áno, aj to by šlo v MHD. Ak si cvaknete dva lístky alebo ukážete električenku dvakrát, tak vás kapitán plavidla MHD iste rád zosobáši. Do veľkého autobusu či trolejbusu MHD sa vám pohodlne zmestí všetkých 150 svadobných hostí, alebo aj dvakrát toľko, prinajhoršom sa trochu potlačíte.

Kovid sa vyhýba aj školám a škôlkam. V škole nemá šancu, lebo deti nosia cez prestávky rúška. Cez hodiny deti síce rúška nemajú a v družine už ich naozaj nebaví ich nosiť pri hre na doktora, na slintačku a skrývačku, a tak podobne, ale Kovid si do škôl aj tak netrúfne. Povráva sa, že pred vzdelaním má rešpekt odvtedy, ako sa dozvedel, že školstvu šéfuje kaderník s ostrými nožnicami.

Ani do banky sa netreba báť ísť. Tam sa počas núdzového stavu najviac osvedčili tzv. bankové rúška, to sú tie klasické celohlavové čierne, iba s dierami na oči. Ak prídete v takomto rúšku a prípadne aj s husľami v tvrdom puzdre do banky, je predpoklad, že vás radi obslúžia prednostne.

Čoho by ste sa naopak mali vyvarovať, to je šport, kultúra a najmä demonštrácie a štrajky. Na to je Kovid zvlášť zaťažený a mohli by ste sa veľmi nepekne nakaziť. A to by bola najmä pre deti tragédia, lebo na infekčnom oddelení nie je wifina.

A napokon, čo robiť, keď sa vám smejú, že sa bojíte koronavírusu? Vykašlite sa na nich! (Najlepšie bez rúška.)

Každá doba má svojich hrdinov. A aj táto doba má svojich, ktorí sa strašného Kovida nezľakli a trúfli si hrdinsky sa proti nemu postaviť, a tiež aj proti všeobecne platnému nariadeniu. Správne, reč je o konferencii Globsec, ktorá sa bude konať, a ktorej sa má zúčastniť až tisícka ľudí!

Organizátori konferencie Globsec zdôraznili, že zorganizovaním tohtoročnej konferencie chcú ľuďom „ukázať, že sa dá naučiť žiť s covi dom“. A my dodajme, že tým nám všetkým ukazujú aj čosi iné, napríklad prostredník, vlastne, prepáčte ten preklep, chcel som napísať, ukazujú nám tým, ako si nás, obyčajných obyvateľov vládnuca demokratická junta… ach jaj, zase preklep, chcel som napísať vláda, váži.

Veď uznajte: ministri riskovať život môžu – čo tam po nich, tých by eventuálne ani nebola škoda – ale zato bežní ľudia, tí sú príliš vzácni na to, aby sa ich niekde zišlo viac ako 50. O čom inom to svedčí, ak nie o úcte k občanom?

A pritom to nebude len tak hocikto, kto príde. Má prísť napríklad aj minister zahraničných vecí Turecka alebo bieloruská prezidentka Sviatlana Cichanovská (o tom, či príde venezuelský prezident Juan Guaidó, zatiaľ reč nebola). Tak im radšej všetci silno držme palce, lebo by to bola strašná škoda, keby takéto vzácne osobnosti dostali v Bratislave Kovid.

Autor: Ivan Lehotský

Odeslat komentář