Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
IZRAEL / LIBANON: Minulý piatok izraelské letectvo zhodilo 85 leteckých bômb, z ktorých každá vážila tonu, na veliteľské centrum Hizballáhu v južnom Bejrúte a na bunker, kde sa stretávalo politické vedenie a velitelia skupiny. Šesť veľkých budov bolo zničených. Výsledkom náletu bol zavraždenie dlhoročného vodcu libanonskej polovojenskej skupiny Hizballáh a jednej z najznámejších osobností Blízkeho východu, 64-ročného Hassana Nasralláha , jeho dcéry Zeinab, viac ako 10 veliteľov, ako aj zabitie zástupcu veliteľa iránskych islamských revolučných gárd Abbása Nilforoushana. Ale ani toto ešte nebolo nazvané začiatkom vojny medzi Izraelom a Libanonom. Zaznamenal web svpressa.ru.
V skutočnosti už minulý týždeň médium Politico s odvolaním sa na amerických predstaviteľov informovalo, že v najbližších dňoch výrazne eskalujú boje medzi Izraelom a Hizballáhom, čo by mohlo vyústiť do totálnej vojny medzi stranami. Zároveň však John Kirby, koordinátor pre strategickú komunikáciu v Národnej bezpečnostnej rade Bieleho domu povedal, že podľa názoru Washingtonu stále existujú príležitosti na diplomatické riešenie tejto krízy a vojenský konflikt medzi Izraelom a Libanonom nie je nevyhnutný. .
Takže bude či nebude vojna na Blízkom východe, ak už tam aj nie je?
“Slovo vojna v klasickom význame, keď po jeho vyslovení nasledujú útoky tankovými formáciami, vylodenie výsadkárov a tlak pozdĺž frontovej línie, je v prípade Izraela a jeho susedov nepatričné” hovorí Vladimír Blinov, profesor Katedry politológie na ruskej štátnej Finančnej univerzite.
“Samozvaná sionistická entita v rámci svojich súčasných hraníc podľa Iránu, Hizballáhu, Hamasu a mnohých ďalších nikdy nedostala priznané právo na existenciu, a preto sa tu vojna od roku 1948 nezastavila. Iná vec je, že po sérii neúspešných arabských vojen sa jeho odporcovia neodvážia postaviť Izraelu čelne, operujúc v operačných mobilných skupinách.”
“Konečné riešenie” – kde sme to už počuli?
Konečné riešenie otázky Hizballáhu, ako aj palestínskych území, je mimo moci Izraela, a to aj napriek neľudskej krutosti a prekračovaniu všetkých prípustných právnych hraníc, ktorých sme svedkami za posledný rok. Vyostrenie situácie na Blízkom východe je v záujme volebného štábu Donalda Trumpa , ktorý môže demokratickej administratíve opäť vyčítať, že v otázkach medzinárodnej politiky strčí hlavu do piesku.
Navyše, samotná stratégia islamského sveta zahŕňa zničenie Izraela nie víťazným pochodom do Tel Avivu, ale v dôsledku vytvorenia neznesiteľných životných podmienok pre jeho občanov s cieľom prinútiť ich odísť do iných krajín.
Úloha USA v konflikte
Spojené štáty môžu vyvinúť tlak na Izrael, napríklad hrozbou zníženia podpory, ak Tel Aviv prejde na väčšiu vojenskú operáciu v Libanone. Hoci počas prezidentských volieb v samotných Spojených štátoch je pre Biely dom z mnohých dôvodov ťažšie efektívne spolupracovať so svojimi partnermi.
„Takýto konflikt vo väčšej miere nesie so sebou riziká najmä pre súčasnú demokratickú administratívu USA, a to aj vo vnútropolitickej sfére. V tomto prípade sa môže ocitnúť pod útokom sprava (s obvineniami z nedostatočnej podpory Izraela) aj zľava.
Z pohľadu zahraničnopolitických výziev trendy posledného roka naznačujú, že Washington sa snaží vyhnúť príliš veľkej eskalácii v regióne širšieho Blízkeho východu. Ale opäť, eskalácia okolo Libanonu by mohla mať aj určité potenciálne výhody pre Spojené štáty.” Pripomína profesor Blinov podľa svpressa.ru.
ZDROJ: SVPressa / Hlavný Denník
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi