JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Izraelský nejvyšší soud v úterý zrušil sporný zákon o vyvlastňování. Podle soudu norma odporuje ústavě

IZRAEL: Izraelský nejvyšší soud v úterý nařídil zrušit kontroverzní zákon, který měl umožnit legalizovat židovské osady vystavěné bez povolení na soukromých palestinských pozemcích na Západním břehu Jordánu. Podle soudu norma odporuje ústavě. Rozhodnutí přichází jen několik týdnů před plánovaným vládním jednáním o anexi části palestinského území.

Norma by zlegalizovala více než padesát osad se čtyřmi tisíci domy a umožnila vyvlastnění přes 800 hektarů soukromých palestinských pozemků. Označuje se jako zákon o uspořádání sídel v Judeji a Samaří a přijata byla v roce 2017.

Krátce po schválení v parlamentu bylo plnění zákona pozastaveno kvůli četným peticím, s nimiž se Izraelci obrátili na nejvyšší soud.

Jeho předsedkyně Ester Hajutová ve zdůvodnění úterního rozhodnutí uvedla, že zákon usiluje o „zpětnou legalizaci nelegálních činů spáchaných specifickou částí obyvatel a poškozujících práva jiných“.

Podle nejvyššího soudu norma neodpovídá „standardu izraelského práva“. Zákon umožňoval vládě označit za vládní majetek pozemky, na nichž byly osady postaveny „v dobré víře“, byť bez povolení.

Norma navíc podle soudu „vědomě a nespravedlivě poškozuje práva vlastníků pozemků, aniž by jejich speciálnímu statusu (lidí žijících pod vojenskou správou, pozn. red.) dala odpovídající váhu“.

Původní majitelé měli po dobu dvaceti let dostávat ročně 125 procent hodnoty pozemků jako odškodné, nebo se jim měl nabídnout náhradní pozemek. Nyní mohou podle listu The New York Times podat individuální žaloby na konkrétní osadníky, kteří žijí na jejich pozemku, a žádat jejich vystěhování.

Několik zemí zákon kritizovalo, české ministerstvo zahraničí nad ním vyjádřilo v roce 2017 znepokojení. Palestinský vůdce Mahmúd Abbás jej označil za útok na palestinský národ.

Strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua, který nyní chystá anexi židovských osad na Západním břehu, k soudnímu rozhodnutí sdělila, že je „nešťastné“, že se soud vměšuje do „zákona významného pro osadnickou aktivitu a její budoucnost“.

Koaliční partner Likudu strana Modrá a bílá uvedla, že „zákon v této podobě neodpovídá ústavní situaci v Izraeli a jeho právní problémy byly známy už v době jeho schvalování“.

Profesor izraelského práva a výzkumník organizace Israel Democracy Institute Amichai Cohen upozornil, že by důraz soudního rozhodnutí na nerovnost mezi osadníky a Palestinci žijící v okupované zemi „měl sloužit jako signál k opatrnosti“ pro ty, kteří o anexi nyní usilují.

Odeslat komentář