JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Izraelský soud dnes nařídil premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, aby se v neděli osobně dostavil na zahájení procesu, v němž čelí obvinění z korupce

IZRAEL: Izraelský soud dnes nařídil premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, aby se v neděli osobně dostavil na zahájení procesu, v němž čelí obvinění z korupce. Informovala o tom agentura AP.

Netanjahuovi právníci podle AP požádali o výjimku, která by premiérovi umožnila k soudu nepřijít. Soud nicméně žádost zamítl, což zdůvodnil tím, že obviněný se podle pravidel musí dostavit na zahájení procesu, kdy se čte obžaloba, a pro udělení výjimky Netanjahuovi není důvod.

Podle agentury Reuters žádost o výjimku Netanjahu zdůvodňoval tím, že jde o formalitu. Navíc nutnost brát s sebou ochranku by byla plýtváním státních peněz a představovala by problém i vzhledem k pravidlům společenského distancování zavedeným kvůli koronaviru. Soud uvedl, že pro Netanjahuovu ochranku bude místo, ale odmítl přítomnost většího právního týmu. Netanjahuovi kritici míní, že se premiér chtěl vyhnout situaci, kdy bude pod ještě větším drobnohledem jako první trestně stíhaný úřadující izraelský premiér.

Netanjahu čelí obvinění z podvodu, porušení důvěry a braní úplatků. Proces s ním měl začít už minulý měsíc, ale byl kvůli pandemii covidu-19 odložen ministrem spravedlnosti.

Nejzávažnější kauzou je pro Netanjahua takzvaný případ 4000, v němž jde o úplatkářství a ovlivňování médií. Premiér podle vyšetřovatelů uzavřel vzájemně výhodné partnerství s mediálním magnátem Šaulem Elovičem, který je většinovým vlastníkem telekomunikační společnosti Bezeq. Ta provozuje zpravodajský server Walla a premiér podle obvinění firmě zajistil výnosné regulační opatření výměnou za příznivé zpravodajství o sobě a své vládě.

Další dvě kauzy označené čísly 1000 a 2000 se týkají přijetí darů od přátel z řad miliardářů výměnou za politické protislužby a ovlivňování zpravodajství nejčtenějšího izraelského listu Jediot Achronot. Jeho vydavatel Arnon Mozes podle vyšetřovatelů za příznivé zpravodajství o Netanjahuovi získal od šéfa vlády slib, že prosadí právní úpravu, jež by poškodila jeho největšího konkurenta – list Israel hajom.

Netanjahu, který obvinění odmítá, je nejdéle sloužícím izraelským ministerským předsedou. O víkendu jeho nová vláda národní jednoty utvořená po dohodě s jeho politickým rivalem Bennym Gancem složila přísahu. Kabinet byl sestaven po třech parlamentních volbách za méně než rok. V polovině volebního období by se měl Netanjahu s Gancem v premiérském křesle vystřídat.

 

Odeslat komentář