JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

IZRAELŠTÍ VĚDCI: MRNA OČKOVÁNÍ NA MUTACE VŮBEC NEÚČINKUJE! Mutace může napadnout i plně očkovaného člověka, varují

IZRAEL: Izraelští vědci přišli se znepokojivou zprávou. Jihoafrická mutace koronaviru je daleko odolnější než se předpokládalo a dokáže překonat i vakcínu od společnosti Pfizer. Vyplývá to z výsledků první světové studie na toto téma založené na reálných datech, informuje web deníku Times of Israel.

Jihoafrická mutace koronaviru je v odolnosti vůči vakcíně od Pfizeru mnohem zdatnější než varianty viru. Zjistili to vědci z univerzity v Tel Avivu, kteří detailně zkoumali 150 případů nakažených lidí, kteří onemocněli, přestože byli naočkovaní. Studie uvádí, že jihoafrická varianta u naočkovaných lidí byla osmkrát více rozšířená než u neočkovaných nakažených. Přestože je počet nakažených, kteří dostali vakcínu, poměrně nízký, výsledky naznačují, že jihoafrická mutace je úspěšnější v napadání očkovaných jedinců než jiné varianty.

„Na základě vzorců běžné populace bychom očekávali pouze jeden výskyt jihoafrické varianty, ale my jich našli hned osm,“ uvedla pro Times of Israel profesorka Adi Sternová, která celý výzkum řídila. „Tento výsledek mě samozřejmě nepotěšil,“ dodala. Podle odbornice je jihoafrická mutace na rozdíl od té britské schopna prolomit i imunitní ochranu po očkování. „Můžeme říct, že (vakcína) je méně účinná, ale musí se uskutečnit více studií, abychom mohli určit, jak moc,“ dodala.

Podle profesora Rana Balicera ze zdravotnické organizace Calit, která se na výzkumu také podílela, jde o velice důležitou studii. „Je to to vůbec první výzkum na světě založený na reálných datech, který ukazuje, že vakcína je proti jihoafrické mutaci méně účinná než proti jiným variantám koronaviru,“ řekl a dodal, že na základě výsledků studie je namístě trvalá ostražitost před koronavirem, včetně dodržování bezpečných rozestupů a nošení roušek či respirátorů ve vnitřních prostorách.

Studie odporuje tvrzení Pfizeru

Výzkum, který byl zveřejněn on-line a ještě neprošel zhodnocením širší vědecké obce, značně zpochybňuje studii samotného Pfizeru, která tvrdí, že jeho vakcína je proti jihoafrické mutaci 100% efektivní. Telavivští vědci tak navázali na své kolegy z univerzity v Negevu, kteří nedávno rovněž zveřejnili studii, podle které je vakcína od Pfizeru vůči jihoafrické mutaci méně účinná.

Tým profesorky Sternové rovněž zkoumal schopnosti britské mutace koronaviru. Z výsledků vyplývá, že jak britská varianta, tak původní vir nepředstavuje pro jedince, kteří dostali obě dávky vakcíny od Pfizeru, žádné riziko. To se ale nedá říct o lidech očkovaných částečně, tedy jen jednou dávkou. V některých případech se totiž přítomnost britské mutace prokázala.

Výsledky jsou jistě zajímavé i pro Česko, kde se aktuálně vyskytují jak britská, tak jihoafrická mutace. „Situace v nemocnicích stále není dobrá. Britská mutace způsobila velké škody. V menším procentu tu už máme i jihoafrickou mutaci. To nejsou dobré zprávy,” uvedl premiér Andrej Babiš během páteční návštěvy velkokapacitního očkovacího centra v hale O2 universum v Praze. V pátek se navíc v Česku potvrdil výskyt i brazilské mutace. Ta je sice zřejmě nakažlivější než ostatní varianty, podle dosud známých studií jsou ale proti ní vakcíny poměrně efektivní.

Odeslat komentář