JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Jan Bartoň: TESTOVACÍ BUZERACE

ČESKO: Případ návratu českých turistů letadlem na pražské letiště a jejich zadržení kvůli podezření na zfalšování testů je jen špičkou ledovce, který omezuje lidské aktivity pod záminkou boje s covidem.

EU slibuje „volné cestování po Evropě“ v rámci Unie již na letošní léto. Podmínkou však bude, podle unijních orgánů, covidpas respektive „potvrzení o bezinfekčnosti“. Ten získá „cestovatel“ tím, že prokáže, že je očkován, či že prodělal covid či že absolvoval test na covid. Zatímco očkování a prodělání nemoci má být uznáváno několik měsíců, testování má krátkodobou platnost a „cestovatele“ tak podle regulí EU čeká pravidelné testování v řádech dní. Jsou zvýhodněny osoby očkované či osoby po prodělané nemoci.

 

Již od počátku testovací mánie se objevovaly zprávy o tom, že lze získat falešný negativní test za úplatu. Není nutné absolvovat nepříjemné odběry a zájemce o koupi falešného dokladu pak spoléhá na to, že tuto skutečnost při běžné kontrole nikdo neodhalí. Případ návratu českých turistů zadržených na pražském letišti je právě z tohoto soudku. Při letištní kontrole vzbudily některé předložené testy podezření z toho, že jsou falešné a cestující čekalo zadržení v letištní hale. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak v ČT tvrdil, že podezření bylo „oprávněné“. Zástupci cestovních kanceláří, které turisty zabezpečovaly, naopak vydali prohlášení, že vše proběhlo řádně.

V čem je daný případ poučný? Zejména v tom, že diskriminuje hromadnou turistiku, zejména letecky. Na letištích jsou totiž kontroly nejen kvůli covidu, ale i z důvodu bezpečnosti leteckého provozu. Kontrola „bezinfekčnosti“ tak může proběhnout, aniž by se nějakým významným způsobem prodlužovala délka odbavení. To individuální turistika auty či po železnici , i když pro ní platí formálně stejná pravidla, má výhodu v tom, že hranice v rámci Schengenu nejsou střežené (odbourání hraničních kontrol v rámci Schengenu je všeobecně akceptováno). Pokud by tedy měla podobná kontrola jako na letišti proběhnout i při cestách auty či vlakem v rámci Schengenu, musely by se pohraniční kontroly vrátit na všechny hraniční přechody. V době masivních přesunů k moři by hraniční přechody byly totálně zablokované. Další zajímavostí je ale i skutečnost, že jak reportéři ČT při cestě na Jadran, tak i zkušenosti jiných cestující, hovoří o tom, že se i při případných kontrolách doklady o „bezinfekčnosti“ nekontrolují.

Z výše uvedeného pro mě plyne jeden jediný závěr. Testovací mánie je de facto šikanou, která má od cestování po EU „slabší“ povahy naprosto odradit. I letos se podle průzkumů zájmu o dovolené v Česku nadpoloviční většina respondentů přiklání k cestování po vlastech českých. Zprávy o zadržení turistů na letišti pak jen potvrzují těm, co se rozhodli zůstat doma, že udělali správně. Státy jižní Evropy, Řecko, Itálie i Španělsko, tak sice na sezonu zbrojí a na turisty se těší, v jejich zájmu je naopak vše maximálně „urychlit“ a nevěřím, že budou tak důsledné, aby hledaly falešné testy či falešné covidpasy. Tato hra, jinak to nelze nazvat, má za cíl vytvořit zdání normality a současně „starost“ o naše zdraví.

Chystám se letos se ženou do Chorvatska autem. Rád se o své osobní zkušenosti podělím.

 

Autor: Jan Bartoň

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář