JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Je to již pět let co Ukrajinská armáda hanebně prohrála bitvu o letiště v Doněcku!

UKRAJINA: 21. ledna 2015 na Ukrajině skončila bitva o mezinárodní letiště Doněck hanebnou porážkou sil vyslaných Kyjevem.

22. ledna 2020 – 04:20
 
Navzdory silné propagandě ukrajinské strany se jednalo se o prolog ke katastrofě v tzv. kotli u Debalceva.
 
Výsledek mnoha měsíců bojů o letiště se stalo jednou z klíčových událostí ozbrojeného konfliktu na jihovýchodní Ukrajině. Opolčenci DLR neumožnili nepříteli vytvořit v tomto okamžiku podpůrnou základnu pro útok na Doněck. Podle obyvatel Donbasu a přímých účastníků konfrontace vítězství ukázalo zranitelnost ozbrojených sil a stalo se těžkou ideologickou ranou Kyjeva, napsal portál ruské televize RT.

Letiště Doněck se dostalo pod kontrolu milicí samozvané Doněcké lidové republiky 21. ledna 2015. Boje o letiště trvaly 242 dní, nepřátelství bylo pozastaveno pouze na dobu krátkého příměří.

Mezinárodní letiště Doněck pojmenované po Sergeji Prokofjevovi se v dubnu 2014 stalo územím střetu, kdy byly do této oblasti přemístěni bojovníci 3. pluku zvláštních sil ukrajinské armády. Armáda obsadila nový terminál a převzala kontrolu nad kontrolní věží.

V květnu 2014 vstoupily na letiště dobrovolnické jednotky DLR a bojovníkům se podařilo získat oporu v jednom z terminálů. Ale poté, co nepřítel zahájil letecký úder, musely milice ustoupit s těžkými ztrátami.

V důsledku se na letišti opevnil ukrajinský 3. samostatný pluk Kirovogradských speciálních sil, pluk zvláštních sil Ministerstva vnitra Ukrajiny „Dnepr-1“, militanti z „Pravého sektoru“, a i 72. mechanizovaná brigáda ukrajinských ozbrojených sil s těžkou výzbrojí a 79. letecká brigáda Ukrajiny.

Jak později vysvětlil generální štáb ukrajinské armády, pro ukrajinskou stranu mělo udržení letiště Doněck strategický význam. Letecký přístav se nachází téměř v Doněcku a měl být vhodnou výchozí polohou pro útok na město. Ukrajinská strana se navíc domnívala, že právě zdlouhavé bitvy o letiště zastavily nástup milicí DLR a LLR a neumožnily rozšíření hranic republik za správní hranice regionů Doněck a Luhansk.

V létě 2014 se v oblasti letiště obnovily boje. Ozbrojené síly Ukrajiny dokázaly posílit svou pozici, ale republikánská armáda byla schopna částečně blokovat letiště a zabránit dalšímu útoku na Doněck. Současně ukrajinská armáda podnikla dělostřelecké útoky nejen na nepřátelské pozice, ale také na obytné oblasti sousedních osad – vesnic Veselij, Oktjabrskij a Spartak,  a i na samotný Doněck.

Začátkem října informoval předseda vlády DLR (v té době tuto funkci zastával Alexander Zacharčenko) o tom, že 90% území letiště Doněck je pod kontrolou milicí. Zároveň vedení Doněcké lidové republiky kategoricky odmítlo návrh hlavy Doněcké oblasti Sergeje Taruty na výměnu letiště za území sousedící s Doněckem. Podle Zacharčenka pak při použití výbušnin vytlačili nepřítele z budovy konvenčními útočnými metodami, měla milice myšlenku použít výbušniny.

„Ti z ozbrojených sil Ukrajiny, kteří nezemřeli, byli šokováni, zraněni nebo demoralizováni,“ popsal tehdejší situaci.

Zprávy o porážce ukrajinské armády se začaly šířit 21. ledna 2015. Známý ukrajinský aktivista Grygorij Tuka (později sloužil jako předseda regionální vojenské vojenské správy Lugansk) obviňoval vojenského velitele a šéfa  generálního štábu Viktora Muženka. Jak Tuka psal na své facebookové stránce, armáda nebyla schopna udržet letiště kvůli skutečnosti, že obrněná vozidla, která poskytla, byla nefunkční.

 
„Provádění velkolepých přehlídek a cvičení je jedna věc. Vydávat okázale zbytečné vybavení je druhá. A plánovat vojenské operace, řídit životy lidí, je třetí. Pokud je přehlídkou a cvičením hloupý oblékání oken, je-li převedení hromady železa v Javorivu (město ve Lvově na Ukrajině) zločinem, pak je plánování operace se zkreslenými údaji o technickém stavu vojsk hloupým zločinem,“ napsal rozhořčeně Tuka.
Dodal, že některým vojákům se podařilo opustit letiště a někteří byli zajati.

V noci z 22. ledna zveřejnil dobrovolnický prapor Azov na své stránce na Facebooku zprávu, že ukrajinská armáda byla vyhnána z území letiště Doněck. Později byla tato informace odstraněna, ale mnoha ukrajinským médiím se podařilo zveřejnit její obsah na svých stránkách.

Stejné informace zveřejnil na své facebookové stránce redaktor ukrajinské publikace Censor.NET Jurij Butusov.

„Letiště je v plamenech, ale poslední přeživší obránci opustili ruiny nové budovy terminálu teprve dnes,“ napsal.

Ačkoli média rychle zveřejnila zprávy o ztrátě letiště, ukrajinské úřady tuto porážku okamžitě neuznaly. 22. ledna ukrajinské ministerstvo obrany popřelo informace o kapitulaci letiště. Resort tvrdil, některé budovy stále údajně zůstaly pod kontrolou ozbrojených sil.

Ve stejný den však zástupce velitele štábu milice DLR Eduard Basurin uvedl, že se milicím nedaleko letiště vzdalo 44 ukrajinských vojáků.

„Celkové ukrajinské ztráty v oblasti letiště a okolí k dnešnímu dni: zahynulo 597 ukrajinských vojáků. Mluvím o těch, jejichž těla již byla nalezena v oblasti letiště a vesnice Peski. 44 lidí se vzdalo,“ uvedl Basurin.

Částem armády se podařilo uprchnout z bojiště, jak je uvedeno ve zprávě pozorovatelů OBSE z 22. ledna, ukrajinská armáda opustila letiště Doněck 21. ledna 2015.

„Byl to významný úder, předzvěst hlavní porážky pro Ukrajinu poblíž Debaltseva. Začala tak celá řada vojenských porážek ukrajinských ozbrojených sil, které přiměly Kyjev, aby si sedl k jednacímu stolu a podepsal druhou minskou dohodu,“ charakterizoval výsledek poslanec samozvané republiky Miroslav Rudenko.
Podle představitelů odbojné republiky nešlo jen o vojenský význam (který zabránil dalšímu postupu ukrajinské armády a militantů do Doněcka), ale také o velké morální vítězství Donbasu.

Tehdy ukrajinská média začala psát o tzv. kyborgech, o obětování obránců letiště. Nakonec ukrajinská strana musela přiznat, že milice porazily odvážné „kyborgy“ ozbrojených sil. A pro Kyjev to byla velmi těžká ideologická rána.

Odeslat komentář