Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SVĚT: Mohl by být váš nákupní seznam tajnou zbraní proti depresi?
Nedávná studie z Jižní Koreje naznačuje, že běžné potraviny, jako je mléko, banány či kimči, mohou být přirozenými pomocníky při zlepšování nálady. Někteří odborníci však tvrdí, že tato souvislost nemusí být tak jednoznačná, jak se zdá.
Běžné potraviny, které mohou přirozeně bojovat proti depresi
Studie publikovaná v časopise Nutrients se zabývala souvislostí mezi konkrétními potravinami a depresivními symptomy u mladých dospělých v Jižní Koreji pomocí průřezového průzkumu, jehož cílem bylo prozkoumat stravovací alternativy k farmaceutické léčbě deprese.
Potraviny bohaté na bioaktivní složky, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, vitaminy skupiny B, vitamin D, foláty a fytochemikálie, mohou pomoci zmírnit příznaky deprese. Tyto živiny podle autorů potenciálně působí na stresové hormony, prozánětlivé cytokiny a neurotransmitery.
Vědci zkoumali stravovací návyky 1 000 mladých Korejců pomocí průzkumu stravování, který zahrnoval 112 běžných potravin a pokrmů. Účastníci odpovídali na otázku, jak často v uplynulém roce jedli určité potraviny, a to v rozmezí od nikdy až po třikrát a vícekrát denně. Uváděli rovněž typickou velikost porce, od malé po velkou. Výzkumníci použili dotazník s 20 otázkami, který hodnotil příznaky deprese účastníků za poslední týden.
Následující potraviny byly spojeny s nižším rizikem výskytu příznaků deprese:
- vejce: o 45 % nižší riziko
- mléko a banány: o 42 % nižší riziko
- sladké brambory: o 40 % nižší riziko
- pomeranče: o 38 % nižší riziko
- houby: o 47 % nižší riziko (pouze u žen)
- kimči: o 60 % nižší riziko (pouze u mužů)
Studie naznačuje, že tyto potraviny mohou obsahovat bioaktivní látky, které by mohly zmírňovat příznaky deprese.
Tým identifikoval konkrétní sloučeniny, které mohou být za tyto pozitivní účinky zodpovědné. Hesperidin, který se nachází v pomerančích, prokázal silný potenciál v boji proti depresi. Vědci však uvádějí, že k potvrzení této souvislosti a prozkoumání možného využití těchto potravin při léčbě deprese je zapotřebí dalšího výzkumu.
Souvislost versus Příčina
Dr. Timothy Sullivan, vedoucí oddělení psychiatrie a behaviorálních věd na Staten Island University Hospital, uvedl pro Epoch Times, že je důležité rozlišovat mezi korelací a příčinou. Ačkoli existují určité vazby, prokázat přímé příčinné souvislosti je obtížné a tato studie neprokazuje příčinnou souvislost, poznamenal.
Současná teorie naznačuje, že strava ovlivňuje duševní zdraví prostřednictvím změn ve střevním mikrobiomu. „Strava a zdraví střev jsou proměnné, které se vzájemně ovlivňují s dalšími proměnnými souvisejícími s konstitucí a návyky jedince, včetně jeho genetického rizika deprese,“ řekl Dr. Sullivan. Pokud se nejedná o závažnou podvýživu nebo metabolické potíže, důkazy nenaznačují, že by samotné stravovací návyky ovlivňovaly depresi, dodal.
Dr. Sullivan upozornil na následující nedostatky živin spojené se zvýšeným rizikem deprese:
- vitamin D, nezbytný pro regulaci nálady
- omega-3 mastné kyseliny, které mají zásadní význam pro zdraví mozku
- železo, nezbytné pro tvorbu neurotransmiterů
- hořčík, který se podílí na syntéze neurotransmiterů
- foláty a vitamin B12, nezbytné pro tvorbu neurotransmiterů a funkci mozku
Další potraviny spojené s poklesem depresí
Předchozí výzkumy identifikovaly některé potraviny, které mohou ovlivňovat duševní zdraví, včetně příznaků deprese. Americká psychologická asociace na základě přehledu několika studií o souvislostech mezi potravinami a depresí, které se datují do 90. let 20. století, identifikovala následující potraviny, které mají pozitivní vliv na depresi:
- plnohodnotné potraviny: Obsahují více živin a méně zpracovaných složek, které mohou zhoršovat depresi.
- potraviny s různým obsahem vitamínů a minerálů: Tyto látky poskytují nezbytné pomocné látky pro funkci mozku a produkci neurotransmiterů.
- potraviny s vysokým obsahem vlákniny: Ty podporují zdraví střev, což souvisí s lepším duševním zdravím.
- japonská a norská strava: Tyto diety obsahují plnohodnotné potraviny a rozmanité živiny, které zlepšují duševní zdraví.
- rozmanitá zelenina: Poskytuje řadu živin nezbytných pro zdraví mozku a regulaci nálady.
- ořechy: Bylo prokázáno, že ořechy jako součást středomořského typu stravy snižují depresi.
- středomořská strava: Studie spojují dodržování této diety, která zahrnuje zdravé tuky, jako je olivový olej, ovoce, zeleninu, luštěniny, ryby a ořechy, se snížením depresí.
AUTOR: George Citroner
Překlad: ET-CZ
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi