JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Téměř polovina (!) Pražských firem chystá masivní propouštění. Globalistický Korona projekt a nevídaná nezodpovědnost a alibismus politiků, budou mít nedozírné tragické následky na životy statisíců lidí, kteří je předtím volili

ČESKO: Vypnutí ekonomiky z důvodu obav z koronavirové nákazy a následná krize drtivě dopadla na řadu firem. Některé nyní přežívají na státních programech a čekají na podzim, kdy by měl skončit Antivirus, který jim pomáhá platit mzdy pracovníků. V nadcházejících dvou měsících tak má dojít k propouštění a pražské firmy odhalují, jak bude vypadat období výpovědí.

Odborníci a analytici počítají s tím, že se v září a říjnu projeví odchody zaměstnanců nejrazantněji. Firmy totiž po červnovém konci ošetřovného podávaly výpovědi a na trhu se navíc objevují vysokoškolští absolventi. Pokud vláda Andreje Babiše neprodlouží Antivirus, který doběhne na konci srpna, další vlna výpovědí se očekává na začátku příštího roku.

I když zatím je nezaměstnanost na nízkých číslech, trend se začíná pomalu měnit. Dokládá to i průzkum Hospodářské komory, podle kterého sice 60 procent pražských společností neplánuje propouštět, zbylých 40 procent však bude razantně osekávat počty zaměstnanců. Z nich se v následujících dvou měsících chystá propouštět do 10 procent zaměstnanců 47 procent firem, přičemž snížit stavy o 20 do 30 procent má v plánu 11 procent společností.

Každá pátá firma, která se rozhodla propouštět, se rozloučí s více jak polovinou svých zaměstnanců. „Propouštění 30 a více procent zaměstnanců se týká především firem působících v oblasti cestovního ruchu a restauračních služeb,“ přiblížil průzkum Miroslav Diro z Hospodářské komory.

Firmy, které se k propouštění neodhodlaly, ale mohou mít dřív nebo později stejné problémy. „Tři pětiny respondentů nepropouštěly a ani propouštět neplánují. Tato hodnota je výrazně vyšší především ve stavebnictví, jehož rozvoj je dlouhodobě brzděn nedostatkem pracovní síly s odpovídající kvalifikací. Stavebnictví navíc během letních měsíců zažívá hlavní sezónu,“ řekl Diro.

Na segment stavebnictví nicméně dopadne koronavirová krize také, protože se během karantény zastavil chod stavebních úřadů. Jen za červen klesla stavební výroba o 11,5 procenta. Podle analytiků se propad týkal zejména menších firem a živnostníků, kteří nemají odpovídající poptávku a nedostatek pracovníků. „K poklesu přispěla také vyšší srovnávací základna z loňského června a ani deštivé počasí stavební výkony nepodpořilo,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Českého statistického úřadu Petra Cuřínová.

Před nárůstem nezaměstnanosti varují také ekonomové. „Nezaměstnanost v příštím roce může dosáhnout až deseti procent. V příštích měsících budou propuštěny sta tisíce lidí. Hlavní náraz přijde na podzim, až odezní současná záchranná opatření vlády. Ta spočívají v tom, že stát platí lidem za to, že nepracují, takže nemusí být propuštěni. To ale jen díky tomu, že se stát zadlužuje. Takže to, že mnozí lidé nyní nepracují a přitom dostávají mzdu nebo její část, zaplatíme v budoucnu všichni, a sice vyššími daněmi,“ sdělil Lukáš Kovanda.

Z pohledu zaměstnanců lze říct, že se situace na trhu práce zhoršuje. „Někteří zaměstnanci o práci již přišli, jiné to čeká v následujících měsících. Ponurá nálada na pracovním trhu vede k nižšímu růstu mezd a osekávání zaměstnaneckých benefitů. Za delší kus provazu začínají tahat zaměstnavatelé. Tento trend potrvá minimálně do konce roku, dokud nedojde k oživení ekonomického růstu. Vývoj v soukromém sektoru se výrazně liší od vývoje ve veřejném sektoru. Zatímco soukromý sektor hledá úspory a propouští zaměstnance, veřejný sektor se drží tabulkových mezd. V některých profesích ve veřejném sektoru jsme dokonce svědky rozdávání odměn a přijímání nových zaměstnanců,“ sdělil pro Echo24 hlavní analytik BHS Štěpán Křeček.

Jindřich Kulhavý

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář