HlavníKomentářeSvět

Jiří Vyvadil: Ameriko, jako supervelmoc končíš…

USA: Věci je třeba opakovat. Koronavirus díky svému celosvětovému rozsahu je svými dopady včetně geopolitických něco jako historické přeryvy 1. světové války končící v roce 1918, 2. světové války končící v roce 1945, i rozdělení světa na Západ a Východ, údajně končícímu v roce 1989.

Tak jak se věci koncentrovaly, respektive jak byly vnímány, točil se svět kolem dominantních USA, rostoucí Číny, hybridní Evropské unie a posilujícího se Ruska.

Určit, jaké bude pořadí, by bylo ještě předčasné, ovšem některé věci doslova trčí.

USA má jako stát nejvíce onemocnělých na světě, tj. k dnešnímu datu tj. 1. 6. 2020 1 837 170 osob a rovněž nejvíce mrtvých na světě tj. 106 195 osob. Ale kdyby šlo jen o koronavirusovou epidemii. USA mají rovněž nejvyšší nezaměstnanost od 30. let minulého století, tedy od Velké hospodářské krize ve výši 20 %.

Ale to vlastně by ještě možná šlo. Prožívají ovšem zřejmě největší válku v ulicích amerických měst, spojené doslova boji povstalých černochů proti policejním silám, spojených s brutálním  vandalismem, zapalováním budov, vykrádáním obchodů, válku, která vlastně je již válkou občanskou.

No  a aby toho nebylo dosti, USA zažívají již 3,5 roku bezprecedentní rozval politické moci spojené nejdříve s umělou aférou russiagate a později se údajným zneužitím pravomoci prezidenta Trumpa v souvislosti s telefonátem s prezidentem Ukrajiny Zelenským. Střety mezi oběma politickými uskupeními  se projevují v tom, že prezident Trump jako viníka všech problémů USA vidí Čínu, zatímco demokraté komicky opět i nyní při masových nepokojích za rebeliemi vidí ruku Moskvy. Jo komicky, ale i tragicky.

A tak toto by měla být země, která si sama o sobě myslí, že má právo na vůdčí postavení ve světě, a o které si to nepochopitelně myslí i někteří cizinci, jako například naše pravicová opozice.

Přitom otevřeně řečeno, už dávno přestalo jít o to, kdo vlastně na podzim zvítězí v prezidentských volbách, zda prezident Trump, který doporučuje během tiskovek ochranu proti koronaviru pícháním dezinfekce do žil a jinak je velmi ovšem aktivní či demokrat Biden, který se schoval do sklepa, téměř nic neříká a když jednou vylezl k dialogu před televizní kamery, vypadal jako fosilie a zásadní dojem udělalo, že udělal dlouhý ( já vím, že je to nechutné) a silně slyšitelný pšouk.

Připouštím, že zatím jsou mi oba kandidáti nepřijatelní, když ovšem Biden je navíc válečný jestřáb a korupčník.

A to je stav dnešní Ameriky.

Žádné světlo na konci tunelu.

Jiří Vyvadil

Zdroj: http://www.rukojmi.cz/clanky/10504-ameriko-jako-supervelmoc-koncis
Tagy

Napsat komentář

Back to top button
Close
Close