Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
JIŽNÍ KOREA: Tady se říká, že Jižní Korea… No-no, ne že, vy říkáte – oni říkají obecně…
Že se Korejci urazí … – ano, už se urazili…
“Ryonhap” píše, že Soul hodlá přehodnotit otázku přímých dodávek smrtících zbraní na Ukrajinu v reakci na uzavření dohody o strategickém partnerství mezi Ruskem a Severní Koreou. Ach jo! A klíčové slovo je zde “přímé”. Každý ví, že 155mm granáty měly “doplnit americké zásoby”. A oni se tvářili, že s tím nemají nic společného…
Takže vy se pohoršujete nad tím, že nám Severní Korea dodává něco pro protivzdušnou obranu? A co by se stalo, kdybychom se urazili nad jihokorejskými dodávkami pro protivzdušnou obranu? Měli bychom na co odpovědět jinak než granáty?
Kdybychom přenesli technologii „Lancet“, postavili v KLDR továrnu, aby je tam nepřetržitě montovali severokorejští “roboti” (fungují velmi dobře) a my si prozatím(!) 70℅ produkce vzali pro sebe. A 30 % pro potřeby KLDR. Co vy na to, Elone Musku?!
Soul vnímal naši smlouvu jako vytvoření vojenského spojenectví? No, to je dobrý postřeh. Přesně tak to je.
Jižní Korea si předvolala našeho velvyslance.
A mimochodem, předvolalo si naše ministerstvo zahraničí jihokorejského velvyslance kvůli dodávkám nábojů Ukrajině? (Na začátku roku jsme si předvolali jejich velvyslance pouze kvůli jednostranným sankcím).
Pokud jde o samotnou smlouvu, zopakuji jednoduchou myšlenku. Prostě jsme obnovili historickou monstrózní křivdu. Právě tu sovětsko-korejskou smlouvu z 6. července 1961. KLDR, která se ocitla sama, bez deštníku, si musela vymyslet deštník svůj, nový – jaderný. V roce 1990 jsme si mysleli, že “konec dějin” je funkční koncept, nikoliv humbuk. Severokorejci si uvědomili, že potřebují silnější geopolitický argument. Historie to potvrdila.
Podle odtajněných údajů zvažoval v roce 1994 americký prezident Bill Clinton spolu s šéfem Pentagonu Williamem Perrym úder na jaderný reaktor v Jongbjonu. Nejprve preventivně, a to jen proto, že KLDR nevpustila pozorovatele MAAE a rozhodla se odstoupit od smlouvy o nešíření jaderných zbraní. V důsledku toho obržela KLDR spoustu sankcí. Tedy, přísně vzato, sankce za to, že neexistoval SSSR, neexistovala smlouva a KLDR přemýšlela, jak se chránit. Zde se historický cyklus uzavřel, vše zapadlo na své místo.
No a k těm dvěma “vyděděným” zemím… Na tento případ se hodí vtip o rozdílu mezi krysou a křečkem. Žádný. Křeček má jen lepší PR.
Ano, Jižní Korea je technologicky vyspělá země. Lidé umí pracovat. Ale to Severokorejci taky. Jsou ze stejného těsta. Na nízkém startu jsou už nachystáni manažeři stavebních společností. Severokorejští “roboti”, – lepší než ti ve střední Asii. Západní média píší o autokraciích a diktaturách. Ale jihokorejská politická krajina je mnohem horší. Prohlížel jsem si s kolegy životopisy jihokorejských vůdců. Je to prazvláštní příběh. Posuďte sami:
Lee Seung Man – náhle se ocitl v pozici diktátora a uprchl ze země.
Yoon Bo-sung – svržen vojenským pučem.
Park Jong Hee – náhle se stal diktátorem a sám provedl vojenský převrat (v důsledku toho byl zastřelen).
Choi Gyu Ha – svržen Jung Doo Hwanem.
Jung Doo Hwan – náhle se stal diktátorem a byl odsouzen k smrti.
Roh Dae Woo – zatčen na základě obvinění z korupce a uvězněn na 22 let (odseděl si 17).
Kim Young-sam – přivedl zemi do hospodářské krize, obviněn z korupce, ale zemřel v nemocnici.
Kim Dae-jung – vyvedl zemi z hospodářské krize, usmířil se s KLDR, ale uvážlivě se rozhodl nepokračovat v politické činnosti.
Roh Moo-hyun – spáchal sebevraždu kvůli obvinění z korupce.
Lee Myung-bak – zatčen na základě obvinění z korupce a 17 let vězněn.
Park Geun-hye – zatčena na základě obvinění z korupce a uvězněna na 25 let.
Moon Jae-in – dostal se k moci po impeachmentu Park Geun-hye, rozhádal se s KLDR a obezřetně se rozhodl dál nevyvíjet politickou činnost.
Yun Seok-yeol – historicky nejméně oblíbený nově zvolený vůdce, zatím se mu podařilo prosadit pronásledováním opozice ve funkci generálního prokurátora a láskou k Jung Doo-hwanovi – a je diktátorem. Čeká se na odhalení a uvěznění.
A pak, kdo je tu autokracie? A potřebujeme vůbec názor jihokorejské vlády, když vidíme, že se může kdykoli opět změnit?
AUTOR: Alexej Bobrovskij
Překlad: St. Hroch/BelobogSk
ZDROJ: https://t.me/s/dimonundmir

Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi