JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Jordánský premiér Umar Razzáz pro Britský The Guardian: Jordánsko by podpořilo vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě jednoho státu, v němž by Izraelci a Palestinci měli zaručena stejná práva!

ISRAEL/PALESTINA: Jordánsko by podpořilo vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě jednoho státu, v němž by Izraelci a Palestinci měli zaručena stejná práva. V rozhovoru s britským listem The Guardian to řekl jordánský premiér Umar Razzáz.

Ammán dosud stejně jako většina zemí podporoval řešení jenom v podobě dvou států, tedy Izraele a nezávislé Palestiny. V současné době se mluví o izraelském záměru anektovat jednostranně část palestinského Západního břehu Jordánu, což by plán vytvoření Palestiny zmařilo.

Razzáz v rozhovoru prohlásil, že jeden stát, v němž by za rovnocenných podmínek žili Izraelci i Palestinci, by mohl být alternativou původně zamýšleného dvoustátního řešení.

Anexe, již má v plánu izraelský premiér Benjamin Netanjahu a která by se mohla týkat až 30 procent Západního břehu Jordánu, podle Razzáze povede k apartheidu, radikalizaci a nestabilitě celého regionu. „Cokoli kromě řešení v podobě dvou států vyvolá chaos nejen v Jordánsku, v Palestině a v Izraeli, ale v celé oblasti,“ řekl premiér.

Dodal ovšem, že Ammán by pohlížel příznivě na to, kdyby vznikl jeden izraelsko-palestinský stát zaručující rovnoprávnost svým občanům.

Izrael takovou možnost dlouhodobě odmítá, protože časem by palestinské obyvatelstvo početně převýšilo židovské. The Guardian píše, že naopak mezi některými Palestinci je toto řešení stále přijatelnější, protože naděje na vlastní stát se rozplývá.

„Zavíráte dveře dvoustátnímu řešení, ale lze na to pohlížet i pozitivně, pokud se dveře otevřou jednomu demokratickému státu. V Izraeli o tom ale nikdo nemluví, takže nemůžeme přikrášlovat to, co se tam děje. Kdo v Izraeli hovoří o jednom státě, mluví jednoduše o apartheidu. Vyzývám všechny v Izraeli, aby skoncovali s dvoustátním řešením, protože je neuskutečnitelné. Mluvme o jednostátním demokratickém řešení,“ řekl Razzáz.

Izraelský tisk k tomu píše, že to znamená, že se Jordánsko, které má na svém území miliony palestinských uprchlíků, otevírá novému řešení problému. Razzáz řekl, že v případě anexe se Izrael dostane do izolace nejen z regionálního, ale celosvětového hlediska. „Jihoafrická republika (v době apartheidu) nebyla problémem pro své sousedy. Byla problémem celého světa. Pokud bude Izrael pokračovat ve své cestě, stane se světovým problémem,“ prohlásil Razzáz.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář