JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Juan Guaidó, který se nelegálně prohlásil za prezidenta Venezuely a řídil pokus o námořní invazi k atentátu na prezidenta Nicolase Madura, se ukrývá na francouzském velvyslanectví. Venezuela žádá Francii o jeho vydání

VENEZUELA: Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza potvrdil zvěsti, že Juan Guaidó, který se nelegálně prohlásil za prezidenta země, se uchýlil na francouzské velvyslanectví, a požadoval, aby byl vydán před soud.

„Doufáme, že tyto vlády (Španělsko a Francie) budou jednat řádně a budou dodržovat zákony hostitelského státu, v tomto případě Venezuely,“ uvedl v rozhovoru pro rádio Union, informovala RIA Novosti.
 
Nicméně francouzské ministerstvo zahraničí popřelo, že by se Guaidó nacházel na francouzském velvyslanectví.
Podle ministra je Guaidó přímým účastníkem „Operace Gideon“, pokusu o námořní invazi k atentátu na prezidenta Nicolase Madura, takže se má zodpovídat „venezuelské spravedlnosti a obyvatelům Venezuely“.Pokud jde o španělské velvyslanectví, Arreaza poukázal na Leopolda Lopeze, který se tam uchýlil, a který podle některých zpráv inicioval „Operaci Gideon“ a podle ministra zahraničí se nadále účastní spiknutí proti současné vládě na území diplomatické mise.

Před několika dny se Maduro opakovaně zmiňoval o Guaidovi jako o „uprchlíkovi před spravedlností“, což vyvolalo zvěsti o jeho možném útěku a pokusech získat azyl ve třetí zemi.

 

Na začátku května venezuelský ministr vnitra Nestor Reverol oznámil, že úřady zabránily námořní invazi kolumbijských militantů ze státu La Guaira. Maduro poznamenal, že cílem útoku bylo ho zabít. Podle ministerstva vnitra se bojovníci pokusili napadnout zemi na motorových člunech. Předseda ústavního shromáždění Diosdado Cabello řekl, že bylo zabito osm útočníků.

Úřady zadržely 31 osob za účast na útoku, mezi nimi dva občany USA, které Maduro označil na příslušníky osobní ochranky Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu prohlásil, že se incidentu neúčastnil.

Spojené státy, na rozdíl od Ruska a mnoha dalších zemí, od ledna 2019 neuznávají Madura jako prezidenta této země a považují vůdce venezuelské opozice Juan Guaidóa za prozatímní hlavu státu, který se nelegálně vyhlásil za vůdce. Washington nemá ve Venezuele diplomatické zastoupení. Koncem března obvinilo americké ministerstvo spravedlnosti Madura a dalších 15 členů vedení země z účasti na obchodování s drogami a praní peněz.

Odeslat komentář