JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Junge Welt: NATO odmítlo nabídku Putina!

Severoatlantická aliance odmítla návrh šéfa Kremlu Vladimíra Putina na zavedení moratoria na rozmístění raket středního a krátkého doletu dosahu.

Podle mluvčí NATO Oany Lungescu je tato moskevská iniciativa jednoduše „nedůvěryhodná“, uvedl Junge Welt.
NATO odmítl návrh Ruské federace na zavedení moratoria na rozmístění raket střední a menší vzdálenosti, uvádí Junge Welt. „Tento návrh není důvěryhodný,“ řekla Oana Lungescu, představitelka Severoatlantické aliance.Podle ní Rusko již údajně rozmístilo rakety středního doletu 9M729 na hranici s členskými zeměmi NATO (Kreml přitom opět kategoricky popřel tako obvinění – pozn. red.).

Oana Lungescu také uvedla, že Severoatlantická aliance si sedne k jednacímu stolu, pouze pokud Ruská federace prokáže, že tyto rakety zničila.

Pokud jde o moskevský návrh, jedná se dopis adresovaný členským státům západního vojenského bloku, ve kterém šéf Kremlu, Vladimir Putin, v něm navrhl bilaterálně odmítnout rozmístění raket středního a krátkého doletu dosahu, vysvětlil Junge Welt. Putin v dopise uvedl, že Rusko toto moratorium dodržuje a následující jednání by mělo vést k „ověřitelným opatřením“ k jeho dodržování oběma stranami.

S podobnou iniciativou se ruský vůdce také obrátil na Čínskou lidovou republiku.

„Důvodem, proč Rusko předložilo tento návrh, je konec Smlouvy o likvidaci raket středního krátkého doletu, ze které Spojené státy stáhly 2. srpna s podporou členských zemí NATO,“ připomněl Junge Welt.

Situace demonstruje napětí mezi NATO a Ruskem a především nebezpečně vypjatou vzájemnou nedůvěru. V Moskvě například v této věci vyjádřili nedůvěru k prohlášení Severoatlantické aliance, že neplánuje rozmístit tyto rakety v Evropě. Navíc se jeho obavy posílily testem rakety středního doletu z odpalovacího zařízení Mk-41 v USA, které je jako součást protivzdušné obrany rovněž umístěno v Rumunsku a předpokládá se, že bude instalováno i v Polsku.

 

prvnizpravy.cz

Odeslat komentář