JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

K. P. Lauterbachová: Pandemické dluhopisy: Sázky na počet mrtvých

SVĚT: V červnu 2017 vydala Světová banka speciální „dluhopisy“, které by měly pomoci v případě vypuknutí pandemie oficiálně vyhlášené Světovou zdravotnickou organizací méně rozvinutým zemím. Instituce, která k tomu byla zřízena, se jmenuje Pandemic Emergency Financing Facility . Dluhopisy jsou splatné k datu 15. 7. 2020.

Princip a podmínky fungování

Tyto dluhopisy byly vydané jako reakce na výbuch epidemie Eboly v Africe v roce 2015 a jenom se po nich zaprášilo. Ve dvou tranších, první ve výši 225 milionu dolarů s úrokovou sazbou kolem 7 %, druhé ve výši 95 milionu dolarů s úrokem vyšším než 11 %. Emisi zajišťovaly zajišťovací společnosti Munich- Re a Swiss-Re a zajímavostí je, že vyplacení úroku garantují vlády Německa, Švýcarska a Japonska!

Pokud by došlo k vypuknutí nového druhu onemocnění způsobeného koronavirem typu SARS nebo MERS a byla by vyhlášena světovou zdravotnickou organizací WHO pandemie, mohli by investoři, kteří své peníze vložili do první tranše, nakonec o své peníze přijít. Úroky by však byly vyplaceny. Za to ručí výše uvedené vlády, které jsou po USA a Velké Británii také nejdůležitějšími přispěvateli Světové zdravotnické organizace jako státy (o soukromých sponzorech, jako je Bill a Melinda Gates Foundation, a farmaceutických koncernech tu není potřeba mluvit).

Druhá tranše ve výši 95 milionu dolarů je úročena dvojcifernou částkou a prémie se vyplácí dvakrát ročně. Pokud by došlo k vypuknutí rozsáhlé epidemie způsobené koronavirem, filovirem a několika dalšími nemocemi (horečka Lassa Fever, horečka Rift Walley) a Světová zdravotnická organizace by vyhlásila „pandemii“, pak opět vložené peníze propadají. Úrok byl však průběžně vyplácen. A nikoliv malý – v době, kdy se peníze půjčují mezi těmi správnými lidmi skoro zadarmo. Inu investor musí být za vysoké riziko této sázky řádně odměněn!

Kdo jsou investoři, kteří sází na naše životy?

Kdo jsou však tito investoři, vzhledem k tomu, že minimální investovaná částka do pandemického dluhopisu činí 250 000 dolarů? Především jsou to institucionální investoři: Banky, pojišťovny, penzijní fondy, hedgeové fondy. Tyto dluhopisy nejsou obchodovány na burze, takže moc informací se ven nedostane.

Podmínky použití prostředků PEF také nejsou jednoduché, brožura má 400 stran a řadu klauzulí. Ty jsou formulovány tak komplikovaně, že ani dobře informovaný investor neumí odhadnout, kdy a jak je pandemie dosaženo. Nejdříve musí WHO uveřejnit zprávu, 84 dnů nato dluhopis propadá a je možné vyplacení. Vývoj kurzu pandemického dluhopisu mohl Covid-19 také předpovědět, tento kurz je také jakýmsi indikátorem, jak se bude krize vyvíjet dál. Někteří analytici argumentují, že pandemické dluhopisy ve skutečnosti nejsou emitovány proto, aby se pomohlo pandemiemi postiženým zemím s nízkým hrubým domácím produktem a nízkými příjmy, nýbrž aby obohatily investory z Wall-Street.

Stačí jeden příklad: Výbuch eboly v Kongu mezi léty 2018-2020 s oficiálně uváděnými 2 600 mrtvými, který se přenesl v roce 2019 i do Ugandy, tam ale údajně zemřelo méně než 20 osob. Takže WHO vyhlásila sice „mimořádnou událost světového dosahu,“ cena dluhopisu spadla v té době na nějakých 70 %, investoři o žádnou prémii ani o kapitál vložený do dluhopisů nepřišli. Zato konžská vláda povolila velkou očkovací akci jedinou očkovací látkou, a to od americké firmy Merck.

Podařilo se naočkovat „pouze“ 217 172 lidí, protože se obyvatelstvo díky šíření „fake news“ vzbouřilo, začalo napadat zdravotnický personál a vypukly nepokoje a protesty proti vládě. Možná si na tu dobu vzpomínáte.

Americký prognostik a ekonomický expert Martin Armstrong označil pandemické dluhopisy Světové banky za obrovskou ruletu v globálním finančním kasinu, za strukturovanou časovou derivátovou bombu, která by mohla v tu chvíli, kdy by WHO vyhlásila pandemii, položit finanční trhy. A tak se i stalo, když se podíváme na vývoj akciových trhů po 11. březnu.

Dokonce tak etablovaný expert, jako je dřívější šéf ekonom Světové banky a ministr financí Larry Summers, označil dluhopisový program Světové banky za „finanční pitomost“ a Olga Jonášová, která byla činná u téže banky 30 let, odsoudila tento program ke krachu. Dle jejího názoru byl dluhopisový program vymyšlen tak, aby se co nejvíc snížila pravděpodobnost vyplacení.

Teoreticky vzato měla mít WHO v případě nemoci Covid-19 na urychleném vyhlášení pandemie zájem, protože by peníze investorů nebyly po splatnosti dluhopisu vyplaceny. A rychlá pomoc postiženým, by byla ta jediná účinná pomoc.

Proč však WHO vyhlásila pandemii až 11. března 2020?

Podmínky použití prostředků PEF také nejsou jednoduché, brožura má 400 stran a řadu klauzulí. Ty jsou formulovány tak komplikovaně, že ani dobře informovaný investor neumí odhadnout, kdy a jak je pandemie dosaženo. Nejdříve musí WHO uveřejnit zprávu, 84 dnů nato dluhopis propadá a je možné vyplacení. Vývoj kurzu pandemického dluhopisu mohl Covid také předpovědět, tento kurz je také jakýmsi indikátorem, jak se bude krize dál vyvíjet.

Sázka Bridge Water na 1,5 miliardy dolarů, zvláštní chování WHO a nástup helikoptérových peněz

Běh událostí popsal velmi srozumitelně Ladislav Větvička, mohu jenom doplnit:

22. listopada 2019: Měsic po skončeni her investuje největši amerycky investyčni fond Bridgewater 1,5 miliardy dolaru do sazky, že do měsice března dojde k masivnimu poklesu na akciovych trhach. Ne jeden a pul milijona. Jeden a pul miliardy! Kura, ti synci su skoro tak dobři jak ti, keři v srpnu2001 spekulovali na masivni pokles cen akcii leteckych společnosti, že?

Chování WHO od začátku letošního roku nabízí řadu otázek

30.ledna 2020 byl vyhlášen stav „Health Emergency of International Concern“ ve vztahu k Číně, přitom ve výboru se velmi diskutovalo, zda je nutno takový stav vyhlásit a dle Profesora Chossudovského se vyhlášení nouzového stavu neopíralo o expertní názor. Kromě Číny bylo potvrzeno celkem 150 případů nákazy mimo Čínu, 6 v USA, 3 v Kanadě a 2 ve Velké Británii. Okamžitě se začaly šířit mediální dezinformace a etnická nenávist vůči Číňanům, když prezident Trump hovoří o „čínském koronaviru“.

A vypukla mediálně dobře řízená panika, která se odrazila v okamžitém poklesu obchodu a dopravy s Čínou a následně vedla na konci února ke zřícení akciových trhů, tak jak na to sázel Bridgewater Associates LP. Co vedlo k reakci Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse dne 30. ledna, jaké korporátní zájmy stojící za farmaceutickou lobby (Big Pharma), Wall Streetem a různými vládními agenturami USA se skrývají za jednáním tohoto muže?

Možná stojí za to připomenout si chování bývalé ředitelky WHO Margaret Chanové v dubnu 2009, kdy vypukla pandemie prasečí chřipky H1N1, kdy předpověděla 2 miliardy nakažených lidí během dvou let – skoro třetinu světové populace, čehož se chytla okamžitě všechna západní média. To byla bonanza pro Big Pharma, jelikož paní Chan dále řekla, že farmaceutické firmy Merck, Glaxo-Smith Kline, Novartis a Sanosi jsou schopny vyrobit 4,9 miliard dávek očkovací látky za rok. Tuto zprávu uveřejnila agentura Reuters 21. července 2009. Státy vybily prasata, nakoupily vakcíny a pak je musely vyházet.

Ovšem u koronaviru už teď přestává legrace. Zvláštní je, že se vyskytuje po celé planetě. I tam, kde žádný turista nebyl, na různých malých ostrovech, prý dokonce v Tibetu.

Helikoptérové peníze sice načas zvedají opět akciové indexy, ale to připomíná začátek Výmarské republiky. Nastartují tyto peníze opět chod jednotlivých ekonomik? Těžko, lidé se začali bát a tam, kde není důvěra, nemohou fungovat ani trhy.

Pozn. autorky: Tento článek píši ve vynuceném„exilu“. Kvůli zavřeným hranicím nemohu domů, kde leží právě pravděpodobně koronavirem nakažená dcera s manželem, která by si musela dojet 35 km do Prahy nechat udělat test a domů za nimi nikdo prý nepřijede. S nimi je tam devítiletý vnuk, tak jen doufám, že se nenakazí i on. Jsem bez sebe vzteky, že jim nemohu nijak pomoci. Zdravotní systém v České republice a systém civilní obrany naprosto selhal. Dojeďte si s rouškou na ústech s horečkou a bolestech nechat udělat test a přitom nakazit další lidi! Toto chce od lidí krizový štáb? Čeští politici, styďte se! Nevěřím ani slovo rakouské vládě, natož vládě české. Protože kdyby chtěly opravdu epidemii zastavit, musely by od začátku jednat zcela jinak. Verunko, Petře, a vy všichni ostatní: Držte se!!!

Květa Pohlhammer Lauterbachová

Odeslat komentář