JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Kacírstvo či pokrok? Švédska cirkev odhalila prvý LGBT oltár

ŠVÉDSKO: „Všetci sme, bez ohľadu na to, koho milujeme a s kým sa identifikujeme, súčasťou raja, „uviedol kostol sv. Pavla.

Kostol sv. Pavla vo švédskom Malmö odhalil počas uplynulej adventnej nedeli nový oltár, ktorý medzi tými ostatnými niečím vyniká, píše server echo24.cz.

Ako súčasť oltára totiž Švédska cirkev odhalila obraz zvaný „Raj“, ktorý zobrazuje homosexuálne páry zakryté do figových listov uprostred záhrady Eden.

„S radosťou a hrdosťou u nás prijímame Raj. Potrebujeme obrazy, ktoré otvoria kostol širšej verejnosti (…), sme vďační za umenie, ktoré nám umožňuje vybudovať dôveryhodný kostol, ktorý ukazuje, že všetci sme, bez ohľadu na to, koho milujeme a s kým sa identifikujeme, súčasťou raja, „uviedol kostol sv. Pavla vo svojom vyhlásení.

Jeden z pastorov kostola napísal na svoj Twitter: „V nedeľu sa píše história. Jediný švédsky oltár LGBT (…) dostal kostol sv. Pavla v Malmö … Sme tak šťastní a hrdí! „

Predovšetkým na sociálnych sieťach potom však odhalenie oltára v súvislosti s umeleckým dielom Elisabeth Ohlsson Wallinové vyvolalo vlnu nespokojnosti a kritiky.

Objavujú sa názory, že dielo nemožno v žiadnom prípade spájať s tradičnými kresťanskými hodnotami, má vraj ísť iba o politický aktivizmus. P

odľa ostrejších názorov, ktoré uvádza Web Pink News ide o antikresťanské kacírstvo a zodpovedné osoby by mali byť z cirkvi vylúčené.

Wallinová je známa tým, že svojím umením vyvoláva kontroveziu medzi konzervatívnymi kresťanmi.

V roku 2012 znovu vytvorila Poslednú večeru Leonarda Da Vinciho, ale s transgender Ježišom. Keď toto dielo vystavovala v Srbsku, musela ho pre jeho rozporuplnosť nepretržite strážiť ochranka.

Pre Švédsku cirkev je „progresivita“ a liberálny prístup k LGBT párom typický. Od roku 2009 táto najväčšia švédska cirkev umožňuje sobáše osôb rovnakého pohlavia.

Do roku 2000 bola táto evangelicko- luteránska cirkev dokonca štátnou inštitúciou, podľa dostupných informácií sa k nej teraz hlási 5,9 milióna osôb (necelých 70% obyvateľov).

Odeslat komentář