JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Kanál Disney odstranil kvůli údajnému rasismu některé dětské filmy

Streamovací služba Disney odstranila z profilů pro dospívající několik klasických dětských filmů. Důvodem jsou údajně používané rasistické stereotypy a negativní zobrazení kultur.

Studio Disney prostřednictvím svého programu „Stories Matter“ oznámilo, že byly odstraněny filmy Dumbo, Peter Pan, Lady and the Tramp, Kniha džunglí a Aristokrati.
Filmy by se již neměly zobrazovat v profilu pro děti při jejich cíleném hledání. U profilu pro dospělé jsou však tituly stále k dispozici. Nejprve se tam však objeví dvanáctsekundové upozornění:
„Tento program obsahuje negativní vyjádření a / nebo nesprávné zacházení s lidmi a kulturami. Tyto stereotypy byly špatné tehdy a stále jsou i dnes. Spíše než odstraňovat tento obsah, je pro nás důležité poukázat na jeho škodlivé účinky, poučit se z něj a podněcovat diskuse, které nám umožní vytvořit společně budoucnost bez diskriminace. “
 
Peter Pan zobrazuje domorodé obyvatele „kteří neodrážejí rozmanitost domorodých obyvatel ani jejich autentické kulturní tradice“. Ve filmu jsou několikrát označovány jako „červené kůže“ a jsou prezentovány jako skupina hovořící nepochopitelným jazykem. Peter a ztracení chlapci tancovali a nosili pokrývky hlavy – „forma výsměchu a přivlastňování kultuře a obrazům domorodého obyvatelstva“.
Zdroj: https://www.prvnizpravy.cz

Odeslat komentář