JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Karma je zdarma. Jako nesvéprávně-zaslepení američtí lokajové tlačili na státní převrat v Bělorusku, teď se Polákům rozpadá vláda. Hrozí menšinový kabinet i předčasné volby

POLSKO: Polsko možná čekají předčasné parlamentní volby, případně by nacionalistická strana Právo a spravedlnost (PiS) mohla dál vládnout s menšinovým kabinetem. Připustil to v pátek vládní mluvčí v reakci na spory uvnitř současné koalice.

„Každá varianta je momentálně možná – jak menšinová vláda, tak předčasné volby,“ řekl v pátek ráno mluvčí Piotr Muller v televizi Polsat News. „V Polsku máme už několik let stabilní situaci. Škoda, že naši partneři zavinili, že se to změnilo,“ dodal.

Situace v koalici se vyhrotila poté, co dvě menší vládní strany odmítly podpořit návrhy zákonů, s nimiž přišla PiS. Ta vzápětí pozastavila rozhovory s partnery o plánovaných změnách v kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého a předseda PiS Jaroslaw Kaczyński varoval, že „důsledek možné neposlušnosti může být vážný“.

Podle agentury AP rozpor zřejmě souvisí s bojem o moc ve vládnoucím táboře. Vedoucí osobnosti vládních stran se údajně snaží posílit své pozice pro chvíli, kdy jednasedmdesátiletý Kaczyński přestane být dominující silou politické pravice.

Spor vyvolaly zákony o imunitě a ochraně zvířat

Polská média tvrdí, že silná rivalita panuje mezi premiérem Morawieckým a ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem, který stojí v čele menší koaliční strany Solidární Polsko.

Ziobrova strana odmítla podpořit návrh zákona zajišťujícího imunitu úředníkům, kteří porušili právní předpisy v rámci boje proti koronaviru, pokud tak učinili pro veřejné blaho. Takový právní akt by mohl Morawieckému poskytnout určitou ochranu ohledně sporných kroků, které učinil. PiS pak byla nucena tento návrh stáhnout.

Nejsilnější vládní strana rovněž čelila nesouhlasu svých koaličních partnerů v souvislosti s předlohou zákona o právech zvířat, který by zakazoval kožešinové farmy a používání zvířat na výstavách a v cirkusech. S tímto právním předpisem přitom přišel sám Kaczyński. Zákon sice poslanci nakonec schválili a poslali do Senátu, ale 38 zákonodárců z řad vládní koalice hlasovalo proti.

Vicemaršálek dolní komory parlamentu Ryszard Terlecki z PiS ve čtvrtek sdělil, že vyjednávání zaměřené na snížení počtu ministerstev s cílem zlepšit efektivnost práce kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého bylo po několika dnech zastaveno.

Řekl to po schůzce vedoucích stranických činitelů s Kaczyńským. Podle Terleckého se jednalo o „mimořádnou schůzi“, na které Kaczyński důrazně upozornil, že „důsledek možné neposlušnosti může být vážný“.

„Stávající koaliční partneři předkládají různé programy s různými myšlenkami,“ sdělil Terlecki. Rozhovory by podle něj mohly pokračovat, „pokud koaliční partneři zmírní svá očekávání“. Upozornil zároveň, že pakliže vláda padne, PiS je připravená jít do předčasných voleb bez aliance se svými partnery.

„Kaczyński ztratil politickou kontrolu nad vládní koalicí. Nejbližší dny ukážou, zda ukončení rozhovorů o nové koaliční smlouvě a výhružka PiS předčasnými volbami povedou ke konci vládní koalice, anebo zda jde o poker s nátlakem na strany Zbigniewa Ziobry a Jaroslawa Gowina,“ poznamenal v analýze server Onet.

 

Odeslat komentář