JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Katalánskému premiérovi zrušili poslanecký mandát, nesmí vykonávat úřad

ŠPANĚLSKO: Španělská volební komise zrušila v pátek poslanecký mandát v katalánském parlamentu premiérovi vzpurného regionu Quimu Torrovi. Podle agentury DPA tím Torrovi zároveň zaniká nárok na post předsedy vlády. Katalánský nejvyšší soud Torrovi už v polovině prosince nepravomocně zakázal na rok a půl vykonávat veřejně volené funkce.

Zrušením poslaneckého mandátu Torra ztrácí nárok na post předsedy regionální vlády, neboť podle katalánské ústavy musí premiér současně vykonávat funkci poslance. Torra dříve tento týden řekl, že požádá katalánský parlament o vyslovení důvěry, protože pouze parlament ho může zbavit mandátu, uvedla agentura Reuters.

Soud Torru potrestal za to, že loni na jaře před španělskými parlamentními volbami neuposlechl výzvu volební komise, aby z budov regionální vlády v Barceloně odstranil symboly podporující katalánské politiky uvězněné kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti z roku 2017.

Rozhodnutí komise by podle deníku El País mohlo mít důsledky pro úřadujícího španělského premiéra Pedra Sáncheze, který se bude v následujících dnech ucházet o důvěru celostátního parlamentu v Madridu.

Teprve ve čtvrtek si přitom zajistil podporu největší katalánské separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC). Ta by si však po dnešním rozhodnutí komise mohla podporu rozmyslet.

Odeslat komentář