JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Kolářovi komplici se bojí: Kam nemáme létat, aby nás nevydali do Ruska?

ČESKO: Zastupitelé Prahy 6 kvůli odstranění sochy maršála Koněva naštvali Rusko. Nyní tak musí přemýšlet nad tím, kam cestovat, aby nebyli do Ruska na základě mezinárodního zatykače vydání.

Zastupitelé šesté pražské městské části musí přemýšlet nad tím, do jaké země cestují. V případě, že by na ně totiž Rusko vydalo mezinárodní zatykač, mohli by být zadrženi v jakékoliv zemi světa. Rusko je na Prahu 6 rozlobené za odstranění sochy maršála Koněva.

Kdo již například cestu do zahraničí zrušil, byl předseda pirátského klubu na Praze 6 Ondřej Chrást. Chtěl se podívat do Petrohradu, ale protože hlasoval pro odstranění sochy maršála, hrozí mu v Rusku trestní stíhání. Kromě Chrásta zvedlo ruku dalších více než 30 zastupitelů.

České ministerstvo zahraničí obavy z mezinárodního zatykače a následného zadržení a vydání do Ruska lehce mírní. „U zemí, které jsou členy například Rady Evropy, by to bylo nepravděpodobné,“ uvádí například mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová s tím, že podle evropské úmluvy není možné vydávat občany kvůli politickým trestným činům.

„Pokud budou cestovat po Evropské unii, do Spojených států, Kanady nebo Austrálie, tak jsem přesvědčený, že v těchto zemích by je z těchto důvodů nevydali. Ale třeba u Běloruska bych si tak úplně jistý nebyl, možná i u Srbska, které má s Ruskem tradičně dobré vztahy,“ říká k tomu také právník Vladimír Balaš.

Rusko kvůli odstranění sochy maršála Koněva tvrdí, že Česko porušilo vzájemné smlouvy. To však resort zahraničí odmítá.

Odeslat komentář