JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Komentár Daga Daniša: Kočner urobil hrubú chybu

SLOVENSKO: Kočnerove motáky, cez ktoré posielal z väzby pokyny Petrovi Tóthovi, nevyzerajú len ako pokus dostať sa na slobodu. Vyzerajú, hoci len v náznakoch, aj ako pokyn na rozpracovanie šéfov generálnej prokuratúry. Na konci mohla byť výsledkom likvidácia zástupcu generálneho prokurátora Šufliarskeho.

Možné je aj to, že Kočnerove pokyny pre Tótha priniesli zásadný zlom vo vyšetrovaní. A pomohli vyšetrovateľom vypátrať Alenu Zsuzovú – a vykonávateľov vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky.

O čo išlo

Keď v júni 2018 Kočner nečakane skončil vo väzbe v kauze zmenky, bol nútený riskovať. A začal robiť chyby.

Motáky – ručne písané odkazy z väzby – mal posielať cez advokáta svojej pravej ruke. Petrovi Tóthovi. Podrobne ho inštruoval, čo má urobiť.

Tóth mal prevziať od Kočnerovej rodiny jeho mobil a vyhľadať v ňom kontakt na „Alina“. Pod týmto menom mal uloženú Alenu Zsuzsovú. Tóth mal následne zo svojho mobilu cez WhatsApp a Threemu kontaktovať Zsuzsovú a predstaviť sa jej ako Aveho (Kočnerov) posol.

Priamo na moták mal Kočner napísať aj odkaz pre Zsuzsovú: „Ave ďakuje za dobré správy… Verí vo svoj osud a vie, že kočky sa nemýlia. Celý cirkus bude trvať cca 2 mesiace. Teší sa, že šteniatko raz vyrastie na veľkého psíka. Ave odkazuje, že na výplatu treba použiť kartu.“

Reč kódov

Kódom „šteniatko“ zvykli Kočner a Zsuzsová v ich Threema-komunikácii označovať druhého zástupcu generálneho prokurátora Reného Vaneka. Patril medzi tých, s ktorými si písala Zsuzsová a ktorých Kočner považoval za ich spoločné „úlovky“.

Je pravdepodobné, že aj v tomto prípade malo ísť práve o Vaneka. Zsuzsová zrejme dostala úlohu pracovať na tom, aby „vyrástol“. Teda na tom, aby sa posilnilo jeho postavenie na generálnej prokuratúre.

Až neskôr, po zadržaní Andruskóa a vykonávateľov vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky vyšetrovatelia zistili, že tá istá skupina mala pracovať aj na likvidácii prokurátora Šufliarskeho. Plány na jeho odstránenie podľa vyšetrovateľov vznikli v lete 2018, keď bol Kočner vo väzbe za zmenky.

Ak by plány vyšli, kľúčovým zástupcom generálneho prokurátora sa po Šufliarskom mohol stať Vanek.

Aký mal byť motív na odstránenie Šufliarskeho, sa stále vyšetruje.

Jednou z verzií je, že Kočner sa po vyčerpaní všetkých možností pokúsil udrieť celou silou – a doslova cez mŕtvoly zariadiť, aby sa zmenilo vedenie generálnej prokuratúry. Generálny prokurátor (alebo ten, kto ho zastupuje) totiž môže v prípravnom konaní rozhodnúť o prepustení obvineného z väzby. Hoci v tomto prípade by zrejme potreboval aj súhlas špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika (aj na ňom Kočner podľa odkazov z motákov pracoval).

Nech už bol motív akýkoľvek, Kočnerove plány nevyšli. Polícia zadržala organizátorov a vykonávateľov vraždy novinára v čase, keď podrobne plánovali útok na dom prokurátora Šufliarskeho.

Krátko potom začal Peter Tóth aktívne spolupracovať s políciou v režime utajeného svedka.

Je však vysoko pravdepodobné, že Tótha mali vyšetrovatelia rozpracovaného už oveľa skôr. Buď ako sledovanú osobu. Alebo ako spolupracujúceho informátora, ktorý to rozohral – pre istotu či pod tlakom – na dve strany.

Stopy po poslovi Tóthovi

Stará policajná skúsenosť hovorí, že keď zločinca dostanete pod tlak, začne robiť chyby. A tie pomôžu odkryť jeho komplicov a získať ďalšie dôkazy.

V Kočnerovom prípade boli hrubou chybou jeho motáky, cez ktoré mal Tóth kontaktovať Kočnerových ľudí. Špeciálne Alenu Zsuzsovú, ktorá zadávala úlohy Andruskóovi a jeho vražednému komandu. A Norberta Bödöra, ktorý mal blízkych ľudí v polícii, v NAKA či vo vedení špeciálnej prokuratúry.

Mimochodom, práve zúfalé pokusy Kočnera posielať odkazy svojim ľuďom z väzby mohli vyšetrovateľov nasmerovať na Zsuzsovú. A na vykonávateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Do júna 2018 bol Kočner podozrivý len z majetkových podvodov a z falšovania zmeniek. Nie z objednávky vraždy. Polícia aj verejnosť sa zaoberali hlavne „talianskou stopou“ (‘Ndranghetou, na ktorej pracoval Ján Kuciak krátko pred zavraždením). O linke Kočner – Zsuzsová sa dovtedy nič nevedelo.

Všetko sa mohlo zmeniť väzobným stíhaním Kočnera v kauze zmenky. Tótha, najbližšieho spolupracovníka Kočnera, zrejme sledovala nielen tajná služba, ale aj polícia. Alebo aspoň monitorovali jeho komunikáciu. V takom prípade potom vyšetrovatelia mohli identifikovať aj čísla tých, ktorých Tóth v lete 2018 kontaktoval cez WhatsApp ako posol Kočnera. Konkrétne telefónne číslo, ktoré používala Zsuzsová (aj keď na krycie mená, jej pravú identitu mohli vyšetrovatelia zistiť až dodatočne).

Cez rozpracovanie komunikácie z čísla „Alina“ (alias Zsuzsovej) sa zas mohli dostať na stopu Andruskóovi a jeho ľuďom – a po ich preverení a sledovaní zistiť, že sa mohli podieľať na vražde novinára.

„Ave“ sa sekol

Či to tak bolo, alebo nie, sa zrejme nedozvieme. Vyšetrovatelia a policajní operatívci nie sú povinní zverejňovať podrobnosti z postupu pri vyšetrovaní.

V každom prípade však platia holé fakty: že Kočner po väzobnom stíhaní za kauzu zmenky začal robiť hrubé chyby. V júni, resp. júli 2018 musel kontaktovať Zsuszovú riskantne, cez sprostredkovateľa Tótha, ktorý s ňou nemal zabezpečený anonymný komunikačný kanál. V lete 2018 vyšetrovatelia vypátrali a začali sledovať skupinu napojenú na „Alina“ (Zsuzsovú). V septembri 2018 zadržali Andruskóa, Marčeka a Szabóa a následne aj Zsuszovú a obvinili ich z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Súbežne s tým začali vyšetrovať prípravu vraždy prokurátora Šufliarskeho. A krátko na to z Kočnerových mobilov, archívov a usb nosičov odkryli jeho bohatú zločineckú minulosť. A širokú sieť jeho komplicov v štátnej správe. Stačilo len siahnuť po dokumentoch, nad ktorými Kočner kvôli väzbe stratil kontrolu (aj preto sa za akúkoľvek cenu pokúšal dostať na slobodu).

Kočner si dlho nahováral, že je obozretný, istený zhora a že nerobí chyby.

Realita je taká, že robil – povedané tenisovou terminológiou – stovky nevynútených chýb (každou jednou nahrávkou svojich zločinov). Akcia s motákmi bola len jednou z posledných chýb. Fatálnych. A vynútená tými skoršími…

Odeslat komentář