JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Komentár Daga Daniša: Pozor na triky Smeru s prokuratúrou

Igor Matovič dnes upozornil na jednu dôležitú vec. Ľudia zo Smeru sa chcú podľa neho dohodnúť so šéfmi prokuratúry, aby odišli. Pretože si chcú ešte pred voľbami zvoliť nových.

Tvrdenia Matoviča majú reálny základ. Generálnemu prokurátorovi (Čižnárovi) a špeciálnemu prokurátorovi (Kováčikovi) sa onedlho končí 7-ročné funkčné obdobie. Jednému budúci rok v lete, teda pár mesiacov po voľbách. Druhému rok na to.

V koalícii sa pohrávajú s nápadom, že by mohli výmenu urýchliť. Aby sa nové vedenie prokuratúry – s mandátom do roku 2027 – vyberalo ešte pred voľbami. V réžii Fica, Danka a Bugára. Pri Čižnárovi rátajú s tým, že by sa mohol stiahnuť zo zdravotných dôvodov. Pri Kováčikovi je to s nastavením dôvodu trochu zložitejšie. Nechce odchádzať s celkom zničenou povesťou. Aj keď… Tomu sa už aj tak nevyhne.

Na týchto trikoch s výmenou vedenia prokuratúry sa pritom nepracuje len v koalícii. Ďalším hráčom, ktorý si potrebuje postrážiť a udržať vplyv, by mohla byť napríklad Penta.

„Arabelin čarovný prsteň“

Roky to bol špeciálny prokurátor Kováčik, kto blokoval vyšetrovanie kauzy Gorila. Odmietal zbaviť mlčanlivosti autora spisu Gorila Petra Holúbeka. Brzdil vypočutie Roberta Fica. Blokoval skúmanie majetkových pomerov hlavných aktérov kauzy Gorila. Keď polícia u Kočnera našla zvukový záznam akcie Gorila, Kováčik naliehal na vyšetrovateľov, aby nahrávku odovzdali a aby bola zničená.

Prokurátor Kováčik vyzeral ako figúra Penty. Haščák ho mal údajne nazývať „čarovný Arabelin prsteň“. Či je to pravda alebo povera, nie je až také podstatné. Dôležité je to, že Kováčik od roku 2012 konal v dojemnej zhode so záujmami Penty. Potvrdili to obaja (dnes už bývalí) šéfovia vyšetrovacieho tímu Gorila: Gajdoš aj Kyselica.

Kováčik však nebol úslužný len pri Pente. Po roku roku 2012 si pridelil dozor nad vyšetrovaním podvodov podnikateľa Ladislava Bašternáka. V roku 2014 odsúhlasil zastavenie vyšetrovania. Až neskôr sa ukázalo, že to bola hrubá chyba. Bašternák sa po verejných protestoch a obnovení vyšetrovania priznal k miliónovým daňovým podvodom (ktoré Kováčik nevidel).

V roku 2016 sa zas Kováčik nezastal prokurátora Špirka, ktorý chcel vyšetrovať miliónové kauzy Kaliňáka a Počiatka. Prípad mu vzal. A prizeral sa, ako Špirka účelovo stíha NAKA (dnes už vieme, že jeho stíhanie bolo nezákonné).

Podobný výkon predviedol pri všetkých citlivých politických kauzách, ktorým sa ako prokurátor venoval. Denník N zistil, že za osem rokov osobne dozoroval 61 prípadov. Počet podaných žalôb: nula.

Veľká okrúhla tučná nula.

Kováčik naozaj fungoval ako Arabelin čarovný prsteň. Čo skončilo v jeho rukách, to zmizlo.

Koalícia a oligarchovia v jej pozadí zrejme urobia všetko pre to, aby mali kontrolu nad špeciálnou prokuratúrou ďalších sedem rokov.

Ficov spolužiak

Trochu iný prípad ako Kováčik je Čižnár. Ficov spolužiak. Za generálneho prokurátora si ho vybral Smer po voľbách 2012, počas Ficovej jednofarebnej vlády. Čižnár si však, na rozdiel od Kováčika, dával pozor na svoju povesť.

Po roku 2014 patril do úzkeho okruhu ľudí, ktorým Fico dôveroval a s ktorými sa často stretával, no popri tom sa snažil pôsobiť ako profesionál s výsledkami. S „kolegom“ Kováčikom mal napäté vzťahy. Pri niektorých politicky citlivých kauzách (Čistý deň) zakročil a tlačil na pokračovanie vyšetrovania. Ku cti mu slúži aj to, že ľudia ako Kočner ho vnímali ako problém.

Čižnár hľadal rovnováhu medzi záujmami vládnej väčšiny a autoritou „nezávislej prokuratúry“.

V končenom dôsledku aj táto hra Ficovi a koaličným lídrom stačila. Pri korupčných kauzách bola aj tak kľúčová špeciálna prokuratúra na čele s Kováčikom.

Záchranná brzda

Prokuratúra nikdy nevyskakovala a nešla po krku ani skorumpovaným koaličným politikom, ani oligarchom a finančným skupinám. Naopak, fungovala ako poistka pred stíhaním.

Je len prirodzené, že podnikateľ Kaliňák (ktorému v roku 2016 hrozilo stíhanie v réžii Špirka), Fico, Danko a finančné skupiny dnes majú jeden spoločný záujem. Zabrániť tomu, aby nové vedenie prokuratúry vyberal nový parlament. V spolupráci s novou prezidentkou Čaputovou.

Ak sa im to podarí, hoci len spolovice, prokuratúra ostane tým, čím bola od čias Trnku. Brzdou spravodlivosti.

Samozrejme, ak by chcel Kováčik otočiť prsteňom a zmiznúť, netreba mu v tom brániť. Optimálne by však bolo, ak by to urobil v marci 2020.

Hoci ešte optimálnejšie – a zároveň veľmi fotogenické – by mohlo byť to, ak by ho odtiaľ vyviedli.

Odeslat komentář