Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Spekuluje se, že policejní prezident Jan Švejdar odchází po tlaku novopečeného ministra vnitra Víta Rakušana. Podle zdrojů ParlamentníchListů.cz je to lež. Rakušan na něj prý nijak netlačil. Švejdar podle současných i někdejších elitních příslušníků Policie ČR s koncem své kariéry počítal už po podzimních volbách. Navíc nemá být sám, kdo by měl teplá křesla v policejním prezidiu opustit.
Švejdara do funkce policejního prezidenta jmenoval Jan Hamáček v roce 2018. Švejdar nyní oznámil, že svůj služební poměr plánuje ukončit k 31. březnu 2022, kdy chce odejít do civilu. Důvody? Jeden tábor tvrdí, že jde o tlak Víta Rakušana. Druhý, že Švejdar je „na blízko s Honzou Hamáčkem“.
Redakce PL se snažila zjistit, co je na kusých poznatcích pravda.
Oslovili jsme nejen současné, ale taky minulé znalce prostředí policejního prezidia. Ti shodně potvrdili, že na Švejdara žádný tlak učiněn nebyl. On sám prý s koncem kariéry počítal.
„Věděl jsem to někdy od prvního týdne v prosinci,“ řekl současný příslušník sboru pod podmínkou zachování anonymity. Druhý, bývalý elitní kriminalista z ÚOOZ, jeho slova potvrdil. „Vím asi týden, že chce do civilu. Hlavním důvodem mělo být nejen to, že pochopil, že ho Rakušan beztak vymění, ale především fakt, jak mluvil o očkování,“ řekl redakci PL.
Jan Švejdar v minulosti uvedl, že hodlá prosadit povinné očkování pro policisty v přímém výkonu služby.
Zdroje deníku Právo uvádějí, že Vít Rakušan v rozhovoru se Švejdarem chtěl, aby tento ve funkci skončil.
Náš kontakt přímo z ústředí české policie to odmítl. „Na nikoho netlačil. Pan prezident Švejdar vyhodnotil stav i změnu politického rozložení. Co se tady řešilo po chodbách, byla zmínka pana Rakušana o jakýchsi údajných vztazích policejního prezidenta s Pražským hradem,“ řekl. Konkrétní být nechtěl.
Jiný zdroj, který Švejdara zná mnoho let, naznačil ještě druhou cestu.
Prý s koncem počítal
„Honza nikdy nebyl žádný bojovník. Ta funkce na něj tehdy tak nějak zbyla. Chtěl se během funkčního období věnovat především pracovním cestám, ty mu ale zrušila pandemie koronaviru. Sám ví, že policii nemá kam posunout, takže vyhodnotil, že na výši renty už nic nezmění, a odešel sám,“ doplnil.
Renta, výsluha, není obecně prezentované téma. U generálů se obvykle počítá se sumou kolem 60 tisíc korun měsíčně.
Jan Švejdar ani Vít Rakušan prozatím nechtějí nic komentovat.
Na čem se ale shodly hned tři zdroje? Že vztah s Janem Hamáčkem rozhodně nebyl přátelský, a že častější měla být komunikace s Pražským hradem. Není divu. Prezident Miloš Zeman Jana Švejdara dne 8. května 2019 jmenoval brigádním generálem a dne 27. října 2020 generálmajorem. Takto rychlý postup není taky obvyklý.
Všechny tři zdroje nevěděly nic o tom, že by měl být Švejdar jakkoli napojen na expremiéra Babiše, což se také mnohokrát objevilo v komentářích.
Švejdar se do povědomí široké veřejnosti nezapsal žádnými skandály ani faux pas. U policie sloužil téměř 35 let. V roce 2002 vystudoval sociální pedagogiku na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, což je útočiště řady policistů PČR, kteří k výkonu svého povolání potřebovali vysokoškolské vzdělání.
V dalším článku se PL zaměří na jeho možného nástupce.
Už nyní jsme zachytili tření mezi ODS a STAN, co se jednotlivých kandidátů týká.
Prohlášení ze dne 16. prosince, zdroj: Twitter
Zdroj: parlamentnilisty
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi