Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: U vojenských objektů bude možné cedulkou „Zákaz fotografování“ zakázat obrazový záznam. Podle novely, předložené do vlády ministryní Černochovou, je to nezbytné kvůli zhoršené mezinárodní situaci. Kontrolu objektů bude vykonávat Vojenská policie, které mají podle stejné novely být výrazně rozšířeny i pravomoci nad civilním obyvatelstvem. Včetně možnosti vstupovat do soukromých objektů.
Ministryně obrany Jana Černochová z ODS chce prosadit nové kompetence pro Vojenskou policii. Včetně možnosti, aby vojenští policisté mohli využívat a zneškodňovat drony, zadržovat řidičské průkazy, provádět osobní prohlídky či také vstupovat do obydlí, bude-li to nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob.
Zároveň by měli snadněji než doposud přebírat úkoly policie civilní. Novela má podle ČT24 zavést také povinnost uposlechnout pokynu nebo vyhovět žádosti Vojenské policie.
S těmito změnami počítá komplexní novela několika zákonů, kterou ministryně předkládá do vlády. Pokud projde legislativou beze změn, mohly by nové pravomoci pro vojenské policisty vejít v účinnost již od poloviny příštího roku.
Dle důvodové zprávy je cílem novely zefektivnit činnost Vojenské policie, zajistit jí skutečně účelné a účinné podmínky pro plnění jí svěřených úkolů a upravit tyto podmínky v souladu se zákonem o Policii České republiky v případě shodného normativního řešení.
Legislativní návrh ministerstva obrany, zahrnující změny několika zákonů, jde dle ČTK k projednání ve vládě bez rozporu.
Jedním z důvodů novely měly být nedávné kauzy, kdy došlo k neoprávněnému užití stejnokroje osobami, které nebyly vojáky či policisty. To je řešeno v části zpřísňující postihy za neoprávněné používání uniformy.
Nakonec ale do legislativního kolečka jde návrh mnohem širší a ambicióznější, který Vojenskou policii výrazně posiluje především ve vztahu k občanům mimo armádu.
Vojenští policisté by mohli získat i možnost zajistit, odstranit nebo zničit věci při zjištění bezprostředního ohrožení života, zdraví, majetku nebo životního prostředí. Důvodová zpráva k oprávnění k zajištění, odstranění nebo zničení věci pro Vojenskou policii uvádí, že toto oprávnění by jí mělo umožnit „přiměřeným způsobem reagovat na případy zjištění závažného bezprostředního ohrožení života, zdraví, majetku nebo životního prostředí, kdy ohrožení nelze odstranit jinak než zajištěním či odstraněním věci nebo v krajním případě jejím zničením“.
Ohledně odstranění bezpečnostních hrozeb plynoucích ze zneužívání dálkově radiově řízených zařízení v textu stojí, že potřebu legislativních úprav vyvolalo „masivní používání nových technologií, které vedle svého primárního účelu užití jsou zneužívány také k činnostem nesoucím znaky skutkových podstat přestupků nebo trestných činů“.
Vojenské policii má být novelou umožněno odstranit takové zařízení v případě, že „je využíváno k vyvolání bezpečnostní hrozby nebo k jiné aktivitě ohrožující veřejný nebo jiný zákonem chráněný zájem“, aby mohla „čelit zejména závažným bezpečnostním hrozbám vyplývajícím ze zneužívání dálkově radiově řízených zařízení“. Příkladem je jmenována dálková iniciace výbušných zařízení či ochrana proti odposlechům, či drony, které dle důvodové zprávy jsou, „jak zřetelně ukazují zahraniční zkušenosti“, „způsobilé ohrozit životy a zdraví osob, bezpečnost chráněných objektů a působit značné materiální škody“.
Oprávnění při dohledu nad bezpečností a plynulostí provozu vozidel má vojenským policistům umožnit kontrolovat řidiče, zda požili alkohol či jiné návykové látky. „V rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí provozu vozidel se projevuje nedostatečnost oprávnění Vojenské policie vyzvat v chráněném objektu řidiče vozidla k podrobení se vyšetření, zda není ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou. K zajištění komplexnosti úpravy dohledu nad bezpečností a plynulostí provozu vozidel v chráněných objektech je potřebné oprávnit Vojenskou policii také ke kontrole pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Vzhledem k nutnosti posilování principu vymahatelnosti práva se jako potřebné jeví oprávnit Vojenskou policii k zadržení řidičského průkazu v případě naplnění okolností předpokládaných zákonem o silničním provozu a případně také zadržet osvědčení o technické způsobilosti vozidla ozbrojených sil,“ vysvětluje důvodová zpráva tento bod.
Přibýt má vojenským policistům rovněž oprávnění požadovat informace z informačních systémů veřejné správy, včetně například oprávnění přistupovat do katastru nemovitostí. Ekonomický deník rovněž dříve jmenoval, že vojenští policisté dostanou oprávnění požadovat vysvětlení, provést osobní prohlídku či odebrat zbraň.
Novela zákona má umožnit přímo povolat vojenské policisty k plnění úkolů Policie ČR a vojenští policisté by také mohli v budoucnu používat pro výcvik i nevojenské objekty. Má se tak dít pro zvýšení efektivity při společném výcviku s Policií ČR při využití jejích nebo civilních výcvikových objektů. Návrh také rozšiřuje případy přestupků, u kterých Vojenská policie může ukládat pokuty příkazem na místě.
ČTK též poukazuje na novelu zákona o zajišťování obrany týkající se zákazu fotografování, filmování, zakreslování nebo jiné zaznamenávání vojenských objektů, prostor a zařízení se zákazem fotografování. Ta má dle předkladatelů reagovat na zhoršení bezpečnostní situace. Pokuta za porušení zákazu by mohla dosáhnout až 100 tisíc korun, upozornila agentura.
Prostory podléhající tomuto režimu by měly být označeny cedulkou „Zákaz fotografování“.
Důvodová zpráva hodnotí i případné dopady novely na podnikatele, které podle legislativců mohou být negativní, ale ne zásadně. Ohledně případných výjimek se hovoří například o výjimce pro internetové společnosti pro snímkování mapových aplikací.
Posilování mocenské represe
Mimo vládu se ale legislativní snaha ministryně Černochové nesetkává s příliš velkým pochopením. „Novela zákona o VP prošla legislativním procesem počátkem roku 2023, takže dost dobře nechápu, proč se nyní připravuje další novela,“ poznamenává pro ParlamentníListy.cz člen výboru Poslanecké sněmovny pro obranu Radovan Vích.
Návrh podle něj v mnoha bodech zasahuje do svobod občanů. Zejména sankce za fotografování vojenských objektů jsou podle něj nepochopitelné.
„Například kasárna v Liberci jsou z doby vládnutí Marie Terezie a mají určitě významnou architektonickou hodnotu a právě proto, že se jedná o jedny z nejhezčích kasáren v ČR, a jsou právě proto často foceny, by se měly dávat pokuty 100 tisíc korun?“ nechápe.
Jako problematické vnímá i nové pravomoci vojenské policie ke vstupu do soukromých objektů. A právní problém vidí i v představách ministryně o přijímání občanských zaměstnanců do řad Vojenské policie, podléhající ministerstvu obrany.
Ústavní právník Zdeněk Koudelka kritizuje samotný základní princip novely. „Posilování Vojenské policie je pokračováním militarizace státu prosazované Fialovou vládou,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz. „Posilování Vojenské policie je posilování mocenské represe proti svobodomyslným lidem,“ říká Zdeněk Koudelka. Inspiraci pro Fialovu vládu vidí v normalizaci, nebo v jihoamerických vojenských diktaturách.
Z konkrétních návrhů i on jako právník vnímá problematicky zákaz fotografování vojenských objektů. „Omezení fotografování různých objektů si mnozí pamatuji z Husákova režimu. Přitom žijeme v době, kdy lze z družic fotografovat každý kousek Země, což dávno činí Američané, Rusové i Číňané,“ kroutí hlavou právník.
V legislativním návrhu je omezený režim fotografování vysvětlován jako „reakce na zhoršení bezpečnostní situace“.
Návrh ale budí pobavení i na sociálních sítích. Kromě poznámek „vojenské totalitě“ si uživatelé vzpomněli na žertovné příběhy se zákazem fotografování vojenských objektů, popsané v literatuře.
Množství materiálu pro srovnání nacházeli třeba ve Švadrlíkově románu Černí baroni, ale také třeba v díle Bohumila Hrabala, popisujícím horlivého důchodce, který v padesátých letech přivede policejní hlídku na malíře, zaznamenávajícího u Vltavy na plátno Holešovický přístav.
ZDROJ: parlamentnilisty.cz
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi