JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

KONEČNĚ DOŠLO I NA INKASISTY Z OSA

ČESKO: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyměřil Ochrannému svazu autorů (OSA) pokutu zhruba 10 milionů korun za to, že své poplatky inkasovala od ubytovatelů i za neobsazené pokoje.

Konečně – říkám já. Abychom si jen trochu ujasnili problematiku – OSA zastupuje autory hudby, zpěváky apod. a inkasuje pro ně peníze od provozovatelů hotelů, restaurací, penzionů, ale i za obyčejnou vesnickou produkci, například na pouti. Už dávno si kladu otázku: jak prosím?

Autorská práva musí přeci řešit autor s rozhlasovou stanicí, která jeho dílo vysílá. Nikdo po mně nechce peníze za to, že poslouchám třeba Evropu 2. Je pak věcí té rozhlasové stanice, jakou má poslechovost, jak prodá reklamu, co dá autorům a ti se rozhodnou, jestli jí za to povolí vysílat svá díla nebo ne. Prostě normální business, s kterým nemá mít divák, či posluchač, vůbec nic společného.

Možná bych tak připustil kontroly, zda se v restauracích nepouští veřejnoprávní stanice. Protože ty jsou hrazeny z koncesionářských poplatků. Ale, to si přiznejme, ten hostinský by asi brzy přišel o návštěvníky. Ti si žádají sport, zábavu a hudbu.

Požadavky OSA za platby i za pouhé umístění televize, nebo rádia v restauraci, vedly k takovým absurditám, že rádio si například pouštěl kuchař v kuchyni (to on smí zadarmo pro sebe) a měl otevřené dveře, aby bylo slyšet i v lokálu. Někteří menší provozovatelé radši televize zrušili úplně, byť zbytečně. Pouštěli v nich třeba jen placené sportovní kanály. Ale požadavek OSA na další poplatek za pouhou existenci přístroje je k tomu prostě dovedl.

OSA správně zastřešuje a zastupuje kulturní tvůrce. Ale její jediná forma výdělku má být o tom, že dojedná s šiřiteli vysílání poplatky. Nikoliv s těmi, kdo to vysílání konzumují. A k těm restaurace a hotely patří. Z mého pohledu je OSA jenom výpalník.

Možná bych doporučil hospodským, ať hostům na požádání zapůjčují zadarmo rozhlasový přijímač. Už vidím toho kontrolora OSA jak se s nějakým pivařem dohaduje, jestli má právo poslouchat to rádio (vlastní, a majitel restaurace proti tomu nic nenamítá) v hospodě. Mohli bychom se také dočkat toho, že kontroloři OSA budou stát na křižovatkách a pokutovat řidiče za otevřené okénko. Rádio je pak přeci slyšet i na ulici, tedy veřejném prostoru. A v létě koukejte pořádně zavírat okna, když se večer díváte na televizi.

Ne, prostě celá ta činnost OSA je absurdní. Je to výpalné. Celé ty finanční záležitosti se musí odehrávat mezi majiteli rozhlasových a televizních stanic a OSA. Je přeci v zájmu všech těchto, aby je sledovalo co nejvíce lidí. Pak je vyšší příjem z reklamy, vyšší zisky, více peněz pro umělce. Činnost OSA ale směřuje k tomu, že sledovanost na veřejných místech klesá.

Škodolibě jim tu pokutu přeji, ale upřímně řečeno by na místě byl spíše zákaz jejich činnosti v tom smyslu, jak jí dělají teď.

Tomáš Flaška

Odeslat komentář