JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Konkurenti nasměrovali organizovaný zločin proti Trumpovi. Organizované násilí v USA kulminuje, Chicago jako za vlády Al Caponeho 

USA: VIKTORIE NIKIFOROVÁ líčí chaos a násilí v amerických městech, kde se ke slovu dostávají organizované gangy podporované mimo jiné radními a starostkami z Demokratické strany

Městy Spojených států amerických prošla silná vlna násilí. Místní gangy se aktivně účastní pogromů, organizované zločinecké skupiny se zmocňují kontroly nad jednotlivými čtvrtěmi a celými městy. Celá tato zločinnost má politické krytí. Kdo z amerických vůdců vědomě přispívá k podněcování násilí ve své zemi – a za jakým účelem?

Hlavní hromadné sdělovací prostředky v USA se věnují výhradně předvolební analýze „hříchů“ Donalda Trumpa, aniž by se pokusily zprostředkovat publiku skutečný obraz toho, co se v zemi děje. O tom, jak to vypadá „v místě“, je dnes možné dozvědět se pouze z místního tisku nebo oblastní televize. Soudě podle těchto informací, přesahuje rozsah ozbrojené konfrontace ve Spojených státech obvyklý rámec – statistická čísla vážných násilných zločinů, vražd, pogromů a loupeží rychle rostou.

Členové místních zločineckých skupin se aktivně podíleli také na pogromech ve jménu George Floyda. Nyní se různé skupiny organizovaného zločinu otevřeně chápou moci v určitých čtvrtích, předměstích a dokonce i v celých amerických městech. Ozbrojení bandité „hlídají“ ulice, loupí a přepadávají obyvatele. Policie od tohoto chaosu dává ruce pryč. Místní radnice – pokud jde o zástupce Demokratické strany USA – otevřeně „své“ gangstery obhajují.

Násilí v Portlandu a Seattlu

Ve zvláště závažných případech se americký prezident Donald Trump snaží zapojit do ochrany pořádku federály, ale je to obtížné. Podle zákona má právo vyslat do města bezpečnostní síly pouze v jediném případě: pokud to, co se děje, spadá do kategorie „povstání“. A místní policie to musí nahlásit. Ale policie, zcela závislá na městských úřadech, si málokdy dovolí učinit taková oznámení. A pokud federálové přece dorazí, místní starostové spustí takový povyk, jako by byli okupováni cizími jednotkami.

Na konci července se například velmi zhoršila situace v Portlandu (stát Oregon). Ozbrojení muži zaútočili na policisty, několikrát zapálili budovu federálního soudu, zabarikádovali dveře policejních stanic a zapálili je – přestože uvnitř bylo plno lidí. Za pouhý měsíc bylo v tomto půlmilionovém městě zabito nejméně 15 lidí.

Příslušníci federálních pořádkových orgánů dorazili do města a přinesli tam relativní pořádek. Avšak o necelý týden později se státní guvernérce a starostovi Portlandu podařilo je vystrnadit. „Oni (federálové) jednali jako okupanti a vyvolávali násilí,“ prohlásila guvernérka Oregonu Kate Brownová. Den po odjezdu federálů se město opět rozhořelo. Ozbrojené pogromy a žhářství pokračovaly s obnovenou energií. Mezitím začal generální inspektor amerického ministerstva spravedlnosti vyšetřovat legálnost federálních akcí v Portlandu. „Tak tomu se říká federalismus,“ temně žehrali místní obyvatelé na sociálních sítích. „Pokud si zvolený starosta umanul nechat město spálit na uhel, pak je to vina jen a jen jeho voličů.

Podobný příběh se odvíjí v Seattlu. Poté, co anarchisté uchvátili centrum města, někteří místní obyvatelé odešli a ostatní se ozbrojili. Dne 4. srpna ozbrojení občané města bránili náčelnici místní policie Carmen Bestovou. Tato statečná černá žena se téměř osamoceně postavila městským radním a pogromistům. K jejímu domu se přiblížil dav asi dvou set lidí. Všichni měli masky. Místní obyvatelé se rozestavili kolem domu Bestové jako lidský štít. Když to anarchisté uviděli, zastavili se. A proběhl nezapomenutelný dialog. „Hej, tohle je nenásilný protest! Proč mi strkáš ke ksichtu zbraň?“ – „Právě proto je nenásilný!“ A anarchisté se dali na ústup.

Bezmocný Trump

Po několika přestřelkách v zóně „Occupy Capitol“ v centru Seattlu bylo zraněno několik lidí a zemřel černý teenager. Příbuzní obětí požadovali, aby byly do města povolány federální síly. Trump byl připraven to udělat, ale starostka města z Demokratické strany Jenny Durkanová mu vzkázala, aby „se staral sám o sebe“.

Situace by působila směšně, kdyby nebyla tak tragická. Trump tweetoval a označil vůdce okupující Capitol Hill v Seattlu za teroristy a bandity. Černý rapper Raz Simone, samozvaný šéf této zóny, s ním polemizoval na sociálních sítích: „Nejsem terorista ani bandita. Přestaňte šířit tyto lži. Svět není připraven na zjevení silného černocha …“ A starostka města Seattle a guvernér státu Washington (oba z Demokratické strany) veřejně hlásali, aby prezident země přestal tweetovat a odebral se raději do svého bunkru.

Po celou tu dobu bandité v Seattlu beztrestně stříleli, rozkrádali, zabíjeli, podpalovali a obsazovali soukromé i federální budovy.

Na konci července poslal konečně Trump do města federály. Teoreticky měli střežit budovy ve vlastnictví federálních orgánů. V praxi však chrání místní populaci před pogromisty.

To ovšem popudilo starostku Durkanovou. Podle ní byli federálové posláni do Seattlu, aby tam zůstali do voleb a ovládli volební místnosti – takže Trump údajně hodlá zastrašovat voliče. Ve skutečnosti byli posláni federální agenti do několika amerických měst v rámci operace Legenda. Operace se tak jmenuje na památku čtyřletého černého chlapce Legendy Taliferro, který byl v červnu zastřelen v Kansasu během nepokojů pod heslem „Na černých životech záleží“ (BLM).

Paradoxně všechny rasové protesty vystavily životy Afroameričanů ještě většímu nebezpečí. A nejen to, ve všech městech se na jaře a v létě zvýšil počet vražd o desítky procent. Přitom ve většině případů byli oběťmi Afroameričané – včetně dětí a dorostu.

Odstrašující příklad

Jako otevřeně politická vražda vyhlíží smrt černého politického aktivisty Bernella Trammella. Byl zastřelen 25. července za denního světla v Milwaukee. Šedesátiletý Trammell byl ve svém okruhu dobře známý a oblíbený. Nikdy nepřekročil zákon. Zdálo by se, že jeho smrt by se měla stát žhavým tématem pro hnutí BLM. Trammell však nenaplnil titulky novin, nikdo si na něho nevzpomněl a neudělali sbírku na jeho pohřeb. Jeho vražda je vyšetřována pouze na místní úrovni a federální úřady této záležitosti nevěnují pozornost. „Ohlušující ticho“ – tak demokratický establishment reagoval na smrt černého aktivisty.

Problém je v tom, že Trammell byl aktivním zastáncem Donalda Trumpa. „Obama pro nás neudělal nic,“ vysvětlil svůj postoj reportérovi několik dní před svojí smrtí. „Všichni říkají – zdravotní pojištění, jenomže my si žádné zdravotní pojištění dovolit nemůžeme. Nemáme na to peníze. Kdežto Trumpovi se podařilo – z Boží vůle nebo vnuknutím – stát prvním prezidentem, který pro nás udělal alespoň něco. Proto za něho hlasuji.

Trammell procházel městem s plakátem „Wisconsin za Trumpa“. Za to ho opakovaně ponižovali, postrkovali a haněli. Místní obyvatelé jsou přesvědčeni, že byl zabit kvůli svým politickým názorům. Dnes se jeho tragická smrt zneužívá k zastrašení všech příznivců Trumpa. Jakýsi podporovatel Demokratů, který se identifikoval jako John, zavolal 26. července na kanál kabelové televize CSPAN a v živém vysílání řekl: „Ráno zabili Trumpova zastánce, zastřelili ho v Milwaukee … Lidé v Milwaukee již čekají na federály, mají zbraně a až přijdou, začneme se tu koupat v krvi …“

Demokratičtí psi

Dnes jsou centrální čtvrti velkých měst ovládaných Demokraty prakticky okupovány zločinci. Policie v New Yorku vykázala ve srovnání s loňským rokem nárůst ozbrojených loupeží o 280%. Přitom významná část útoků se odehrává v nejprestižnějších částech města. V počtu loupeží vede čtvrť Upper East Side – „zlatá míle“ v New Yorku – příbytek filmových hvězd a oligarchů, kteří tradičně volí Demokratickou stranu. Je ovšem pravda, že tato čtvrť je nyní prázdná. Hvězdy a oligarchové opustili město a rozptýlili se na svá venkovská sídla.

Počet přestřelek se zraněnými a zabitými se v červenci ztrojnásobil. New York neustále sklouzává do propasti zločinu, z níž ho v devadesátých letech vytáhl republikánský starosta Rudy Giuliani. Policejní hlídky v metropolitních oblastech vyjíždějí na oznámení o střelbě stále řidčeji. Ospravedlňují se tím, že se pod rouškou rasových protestů ve městech rozmohla válka zločineckých klanů, a je nebezpečné a nesmyslné do ní zasahovat.

Zajímavé ovšem je, že zástupci skupin organizovaného zločinu snadno najdou společnou řeč s městskou radnicí. V Ciceru, předměstí Chicaga, místní úřady povolily zástupcům latinskoamerických zločineckých gangů „hlídat“ ulice. Hispánští obyvatelé USA dlouho neměli rádi Afroameričany, takže latinskoameričtí bratři se okamžitě začali vypořádávat s černošskými obyvateli. První noc „hlídky“ zabily hned dva. Černí obyvatelé města jsou ohrožováni zbraněmi, biti a zaháněni domů. Městští obyvatelé tvrdí, že místní policie „hlídky“ silně podpořila a dokonce je pohostila pizzou.

Chicago, neslavně proslulé gangsterskými zónami, se dnes pod demokratickým starostou Rahmem Emanuelem příliš neliší od Chicaga třicátých let, kdy ve městě vládl Al Capone a jeho bratři. Tehdy byly městské úřady také zcela obsazeny Demokraty a nic jim nebránilo otevřeně se nechat vydržovat gangstery.

Historie Demokratické strany USA se vyznačuje tím, že po celé dvacáté století – zejména ve velkých městech – měla stabilní obchodní vazby s mafiánskými klany. Dnes se tato tradice obnovuje. Už zbývá jen zjistit, zda se gangsterské bitvy, které zuří v ulicích amerických měst, vyvinou v plnohodnotnou občanskou válku.

Překlad: protiproud.cz

Odeslat komentář