JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Korčok chce dohovárať Maďarsku a Poľsku kvôli blokovaniu rozpočtu EÚ. Poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík: Bolo by vhodnejšie, aby Korčoka poučili Maďari či Poliaci

EU: Vlády Maďarska a Poľska sa v uplynulých dňoch rozhodli v Bruseli blokovať prijatie spoločného rozpočtu Európskej únie. Ide o ďalší krok Budapešti a Varšavy v rámci boja proti zasahovaniu Bruselu do ich vnútorných záležitostí, keďže EÚ stále trvá na tzv. pravidle dodržiavania právneho štátu (rule of law) a v prípade jeho porušenia je dokonca ochotný siahať krajinám na dotácie z eurofondov.

V tejto súvislosti šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) vo štvrtok vyhlásil, že podľa neho neexistuje racionálny dôvod, prečo by Slovensku malo prekážať to, že čerpanie finančných prostriedkov EÚ by malo byť podmienené dodržiavaním zásad právneho štátu.

Reagoval tak na to, že Maďarsko a Poľsko v pondelok (16. 11.) vetovali dlhodobý rozpočet EÚ a ozdravný plán po koronakríze v celkovej výške 1,8 bilióna eur.

„Situácia v rokovaniach je vážna. Hrozí rozpočtové provizórium pri sedemročnom rozpočte EÚ a odklad čerpania zdrojov z plánu obnovy. V bytostnom záujme SR je, aby tieto impulzy z Európy prišli,“ dodal minister s tým, že ešte nie je koniec rokovaní a stále vidí reálnu šancu na dohodu.

Doplnil, že súčasťou plnenia podmienok právneho štátu nie sú kultúrno-etické otázky a vôbec nie otázky migrácie. „Neviem nájsť žiadny racionálny argument, prečo by nám podmienky, ktoré sú predmetom veta, mali prekážať,“ poznamenal s tým, že tieto podmienky zároveň vníma ako pomoc z EÚ pri zlepšovaní agendy právneho štátu v rámci SR. Od členských štátov, ktoré chcú čerpať európske zdroje, sa podľa šéfa rezortu diplomacie SR očakáva nezávislosť súdnictva a účinná súdna ochrana.

Nesúhlas s krokmi dvoch partnerov Vyšehradskej štvorky (V4) by podľa neho nemal ohroziť fungovanie tohto zoskupenia. „V4 sa na tomto nerozpadne, od prvého dňa som pri stole V4. Takéto momenty sme zažívali často. Nie je to nič nové,“ uviedol. Účasť SR vo V4 má podľa neho prispievať k napĺňaniu záujmov SR a taktiež napĺňaniu riešení, ktoré pomôžu celej EÚ.

Uhrík: Bolo by vhodnejšie, aby Korčoka poučili Maďari či Poliaci

Poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík (ĽSNS) v tejto súvislosti na sociálnej sieti zhrnul, že minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok povedal, že bude apelovať na kolegov v Poľsku a Maďarsku v snahe dosiahnuť, aby neblokovali schválenie rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027 i plánu na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze.

„Kariérny diplomat Korčok krúti hlavou nad tým, že Varšava a Budapešť dali najavo nesúhlas s podmienením čerpania finančných prostriedkov EÚ s dodržiavaním liberálnych hodnôt Európskej únie. Nechápe. Ako niekto môže obhajovať národné, zvrchované záujmy? Ako môže spochybňovať presvedčenie o „ukotvení v európskych a transatlantických štruktúrach“? Spochybňovať oddanosť Bruselu?“

Uhrík preto nazval ministra zahraničných vecí Korčoka „brechajúcou hračkou Bruselu“. Tvrdí, že naši susedia (Maďarsko a Poľsko) v skutočnosti odmietajú bruselskú možnosť vydierať štáty pomocou peňazí: „Ak neprijmete migrantov, ak nedáte menšinám nadpráva, ak nedotujete naše obľúbené mimovládky, ak nebudete očkovať alebo plniť naše bruselské (vraj demokratické) predstavy, eurofondy nedostanete.“

„A tomuto pán Korčok, ktorý sedí 20 rokov na euroatlantických stoličkách, nerozumie. Chce poľských a maďarských kolegov poučovať. Bolo by však vhodnejšie, aby poučili oni jeho ako vyzerá suverénna diplomacia a zahraničná politika!“

Europoslanec Milan Uhrík zdôraznil, že slovenskí ministri majú v prvom rade obhajovať slovenské záujmy.

Odeslat komentář