Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA : Americké námořnictvo není jen pro boj v zámoří nebo ochranu vlasti. Je také základním nástrojem projekce síly, diplomacie a ochrany a regulace mezinárodního obchodu. Dnešní námořnictvo je ale příliš malé na to, aby splnilo požadavky na něj kladené. V důsledku toho tradiční úkoly námořnictva, jako je vymáhání sankcí, klesly hluboko na seznamu priorit. Ale tuto mezeru ve schopnostech by bylo možné zaplnit, kdybychom měli odvahu přivést zpět soukromníky.
Během dlouhé reakce na útoky z 11. září 2001 a iluzi o mírovém vzestupu Čínské lidové republiky (ČLR) bylo americkému námořnictvu umožněno atrofovat. Jeden hmatatelný důsledek: Amerika dnes údajně nemá žádné letadlové lodě určené k odstrašování stále více agresivní Číny – všechny jsou buď na Blízkém východě, míří na Blízký východ, nebo jsou v různých fázích výcviku posádek či oprav.
Lincoln is being moved to the middle east pic.twitter.com/SPg7JxY0y7
— John Ʌ Konrad V (@johnkonrad) August 7, 2024
Námořnictvo není levné. Moderní lodě se staví dlouho — alespoň na Západě; zdá se, že ČLR poměrně rychle staví desítky válečných lodí – a americká obranná průmyslová základna potřebuje miliardy, aby vůbec začala navyšovat výrobu. Takže naše námořnictvo bude minimálně deset let příliš malé.
Použití lupičů k boji s ruskou flotilou duchů
Ekonomická válka se stala základním prvkem mezinárodních vztahů, i když je často zneužívána a je neúčinná, pokud nejsou přísně dodržovány přijaté sankce. V roce 2022 Spojené státy a jejich spojenci uvalili sankce na vývoz ruské ropy poté, co Moskva vyslala vojáky na Ukrajinu. Aby Rusko tyto sankce obešlo, provozuje strašidelnou flotilu ropných tankerů. Tyto stárnoucí tankery plují bez tradičního pojištění a se zastřeným vlastnictvím.
V únoru USA zařadily na černou listinu 14 ruských tankerů provozovaných státní lodní společností Sovkomflot. Nezdá se, že by zařazení na černou listinu mělo nějaký praktický účinek, protože neexistují žádné záznamy o zabavení nějaké lodi. Ale vyhlášení sankcí a jejich následné neusilovné vymáhání nahlodává důvěryhodnost USA – a spolu s tím i odstrašování.
Odhaduje se, že jen loni v prosinci opustilo ruské přístavy 196 tankerů naložených ropou, přičemž většina lodí plula pod vlajkami Panamy, Gabonu a Libérie. Když lodě proplouvají poblíž evropských mocností, jsou často doprovázeny ruskými válečnými loděmi, ale pak “ztmavnou“ – vypnou své transpondéry, když se spojují s jinými plavidly, aby přeložily ropu nebo ji vyložily v přístavech, kde na dodržování práva koukají skrz prsty.
Pokud USA skutečně chtějí zastavit ruskou flotilu duchů, měly by zvážit starý, ale účinný nástroj: soukromé podnikání, soukromníky (lupiče).
Přivedení soukromníků zpět pod záštitou americké ústavy do boje s ruskou stínovou flotilou duchů posílí národní bezpečnost, zatímco se americké námořnictvo přestavuje. Takový přístup, založený na historickém precedentu a právním rámci, by posílil strategickou flexibilitu USA – zejména v kombinaci s politikou, která by podporovala americkou energetickou dominanci.
Historický a právní kontext soukromého podnikání
Soukromé podnikání, soukromníci (alias korzáři nebo lupiči) mají bohatou a legendární historii. Asi před 500 lety vydávaly evropské národy dopisy se speciálním označením, aby doplnily své námořní síly. Praxe umožňovala soukromým osobám a lodím zajmout nepřátelská plavidla a náklad, a efektivně tak outsourcovat (externí zajistit) námořní válku.
Soukromníci hráli významnou roli v americké historii, zejména během války za nezávislost a války v roce 1812, kdy narušili britské zásobovací linky a získali cennou kořist. Naposledy Spojené státy použily soukromníky během války v roce 1812 – ačkoli je Konfederace použila i v občanské válce.
Tato praxe ustoupila v polovině 19. století, z velké části kvůli Pařížské deklaraci z roku 1856, ve které hlavní evropské mocnosti a následně i další národy souhlasily se zákazem soukromníků.
USA však smlouvu neratifikovaly. Je třeba poznamenat, že Amerika viděla své malé námořnictvo ve srovnání s evropskými mocnostmi jako důvod, proč si nechat otevřené možnosti.
Ústava USA výslovně uděluje Kongresu pravomoc vydávat dopisy s označením a odvetné dopisy (článek I, oddíl 8, klauzule 11), což poskytuje právní základ pro soukromé podnikání (pirátství, pozn.red). Tento koncept zůstává možností a podle práva USA je legitimní.
Soukromí vojenští dodavatelé jsou velmi vhodní k provádění soukromých misí. Agilita a operační schopnosti soukromého sektoru doplní tradiční vojenské úsilí.
Soukromníci, pokud budou mít zákonnou pravomoc zachytit plavidla porušující sankce, by si mohli ponechat zabavená aktiva a vydražit pašovanou ropu. Tato finanční pobídka by přilákala kvalifikované provozovatele a zvýšila účinnost.
Pobídky k přepravě pod vlajkou USA
Zapojení soukromníků, aby se zaměřili na ruskou flotilu duchů, by také mohlo mít druhotný účinek podněcování mezinárodních přepravců k registraci pod vlajkou USA. Motivace vyhlídky na ochranu amerického námořnictva před případnou odvetou ze strany Ruska nebo jiných nepřátelských mocností by pro tyto společnosti byla významným lákadlem. V současné době mají plavidla plující pod vlajkou USA nárok na ochranu amerického námořnictva, což poskytuje záruku bezpečnosti, která může být klíčová v nestabilním námořním prostředí.
Tento posun by mohl posílit americkou obchodní námořní flotilu, posílit národní bezpečnost a zajistit lepší dodržování mezinárodních zákonů a sankcí. Větší flotila pod vlajkou USA by navíc vytvořila robustnější logistickou síť – naprosto zásadní pro odstrašení ČLR v obrovské rozloze Pacifiku.
Energetická dominance a ekonomická stabilita
Energetická dominance je zásadní, pokud má Amerika zmírnit dopady narušení mezinárodního trhu na ceny paliv a inflaci. Strategické nasazení soukromníků proti ruské flotile duchů by bylo podpořeno energetickou převahou. Pokud dojde k přerušení dodávek nezákonných dodávek ruské ropy, mezinárodní cena ropy by se pravděpodobně zvýšila, pokud by nebyly nové dodávky. Americká energetická dominance by mohla zaplnit mezeru a stabilizovat trhy s ropou a ceny na pumpách.
Nedávné vyčerpání amerických strategických ropných rezerv rozhodnutím Bidenovy administrativy, s cílem snížit ceny pohonných hmot před volbami, podtrhuje potřebu robustní energetické strategie. Energetická dominance umožní nákladově efektivní doplňování strategických ropných rezerv.
Americká energetická dominance přesahuje domácí ekonomickou stabilitu. Závislost Evropy na ruské energii byla pro Moskvu dlouho pákovým bodem. Omezením flotily duchů a zvýšením vývozu energie z USA mohou Spojené státy podkopat tuto páku – kritický faktor geopolitické dynamiky – a také posílit energetické vazby se spojenci, jako je Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan.
Znovuzavedení soukromníků, povolené ústavou USA, nabízí řešení nákladného problému, který se jinak v dohledné době nevyřeší: americké námořnictvo, které postrádá sílu dostát svým závazkům.
Chuck DeVore je vedoucím národních iniciativ nadace Texas Public Policy Foundation, bývalý kalifornský zákonodárce a bývalý podplukovník americké armády. Je autorem knihy “The Crisis of the House Never United—A Novel of Early America”
AUTOR: Chuck DeVore
Zpracoval: Janinna/Pokec24
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi