JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Kotlebovci vyhrali súd s mestom Trenčín, ktoré im zakázalo zhromaždenie

Primátor Richard Rybníček sa odvolával na rozpor so zákonom o zhromažďovacom práve a tým, že sa strana nedištancovala od osoby Milana Mazureka, ktorý bol nedávno právoplatne odsúdený.

ĽS Naše Slovensko plánovala na dňa 17. októbra 2019 na Mierovom námestí v Trenčíne zhromaždenie, ktorého cieľom malo byť „predstavenie skutočnej pravdy o činnosti strany Kotleba – ĽSNS“. Mesto Trenčín na čele s primátorom Richardom Rybníčkom sa však rozhodlo túto akciu jednoducho zrušiť.

Primátor Rybníček sa odvolával na rozpor so zákonom o zhromažďovacom práve a tým, že sa strana nedištancovala od osoby Milana Mazureka, ktorý bol nedávno právoplatne odsúdený. Svoje jednanie odôvodnil aj úctou voči židovskej komunite.

„Práve skutočná činnosť zvolávateľa, ako aj jeho radikálne postoje k národnostným menšinám, niektorým rasám, náboženským vyznaniam alebo sociálnym skupinám obyvateľstva, ktoré sú verejne známe, sú spôsobilé vzbudiť vznik nenávisti a neznášanlivosti,“ uvádzalo mesto v rozhodnutí.

Strana Mariana Kotlebu tieto opatrenia považovala za protizákonné, čo bolo dôvodom podania žaloby na Krajský súd v Trenčíne. „Ľudová strana Naše Slovensko je legitímnou a legálnou politickou stranou, čo potvrdil aj Najvyšší súd Slovenskej republiky,“ vyjadril sa člen ĽSNS Martin Beluský.

O žalobe rozhodoval vo štvrtok, 26. 9. 2019 Krajský súd v Trenčíne. Práve ten sa nestotožnil s jednaním Mesta Trenčín a rozhodol v danej veci v prospech politickej strany Kotleba – ĽS Naše Slovensko. Pojednávanie sa začalo o 10.00 hod. ráno a trojčlenný senát vyhovel žalobe ĽSNS, ktorá žiadala zrušiť rozhodnutie vydané Mestom Trenčín.

Krajský súd v Trenčíne konštatoval, že rozhodnutie vydané Mestom Trenčín na čele s primátorom Rybníčkom, ktorý ho podpísal bolo nezákonné. Takisto uviedol, že strana Kotleba – ĽS Naše Slovensko je registrovanou parlamentnou stranou, ktorá neporušuje svojou činnosťou zákony Slovenskej republiky a nemôže jej byť preto odopierané právo na zhromažďovanie. ĽSNS priamo na pojednávaní zastupoval tajomník strany Rastislav Schlosár, stranu Mesta Trenčín prišiel osobne obhajovať primátor Richard Rybníček.

Infovojna

Odeslat komentář