JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Krajský soud v Prešově potvrdil trest za pomalování pomníku Biľaka, pachatelé dostali podmínku. Jaké tresty postihnou Pražské pachatele Koláře a jeho komplice?

SLOVENSKO: Dva slovenští výtvarníci byli pravomocně odsouzeni k podmíněnému trestu za to, že před pěti lety natřeli na rudo pomník někdejšího vysoce postaveného komunisty Vasila Biľaka v jeho rodné východoslovenské obci a opatřili jej nápisem „svině“. Krajský soud v Prešově potvrdil předloňský verdikt soudu první instance, vůči kterému se dvojice odvolala.

Obžalovaný Ľuboš Lorenz a Peter Kalmus byli uznáni vinnými z trestného činu poškozování cizí věci. Každému z nich vyměřil soud vězení na dva měsíce, které odložil na zkušební dobu 18 měsíců.

Zároveň jim uložil povinnost nahradit způsobenou škodu 80 eur (asi 2160 korun). Kalmus oznámil, že se chce vůči verdiktu bránit u ústavního soudu, případně u Evropského soudu pro lidská práva.

Kalmus a Lorenz dlouhodobě vystupovali proti symbolům komunistického režimu na Slovensku. V této souvislosti čelili vyšetřování v několika případech. Zmíněný Biľakův pomník pomalovali krátce po jeho odhalení v únoru 2015. Později někdo ukradl Biľakovu bustu, která byla součástí pomníku.

Slovenské soudy se obžalobou vůči výtvarníkům zabývaly opakovaně. Okresní soud ve Svidníku v roce 2016 nejprve rozhodl, že šlo pouze o přestupek, krajský soud však toto rozhodnutí později zrušil. Následně soud první instance obžalované uznal vinnými.

Biľak je jako čelný představitel Komunistické strany Československa považován za jednoho ze signatářů takzvaného zvacího dopisu.

Ten v roce 1968 vybízel Moskvu k zásahu proti tehdejšímu československému reformnímu procesu a který se stal formálním zdůvodněním sovětské vojenské invaze do Československa v srpnu 1968.

Pomník věnovala Biľakovi rodná obec Krajná Bystrá, která zároveň politikovi, jenž zemřel v roce 2014, udělila čestné občanství.

Odeslat komentář