Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: V souvislosti s rozpočtem čelíme zřejmě nejhumornější situaci roku 2021, kdy Piráti nechali hlasovat o
účasti ve vládě, v níž je nikdo nepotřeboval. Ivan Bartoš, který připravil prostřednictvím pokusu digitalizovat české stavební řízení daňové poplatníky o miliardy se totiž vzepřel premiérovi. Dobře ví, že po volbách ho může Fiala skutečně potřebovat.
Podle dredatého ministra pro místní rozvoj není pro Piráty rozpočet přijatelný, neboť chtěl ve srovnání s letoškem o čtrnáct miliard více a dostal o dvě méně. A proto nejsou zdroje na výstavbu bydlení. Zdá se, že Bartoš netuší, že bez funkčního stavebního řízení se stavět nedá. Kromě toho, vzhledem k tomu, že se mi poštěstilo pracovat na profilu Ivana Bartoše, který vyjde v následujícím čísle tištěné verze měsíčníku TO, si dovolím použít několik vyjádření vypovídajících o jeho vztahu k bytové výstavbě: „Cesta z bytové krize je byty nevlastnit“ a „Jen nová výstavba samotnou dostupnost bydlení nezvýší.“ Druhé vyjádření souvisí s analýzou ministerstva pro místní rozvoj ohledně dlouhodobě neobydlených cca 540 000 bytů v soukromém vlastnictví. Byty by měly být státem, který sežene nájemce, určí nájmy a bude hradit případné škody, navráceny na trh. Nápad je stejně originální, jako vyjádření pirátského ministra Jana Lipavského, který dostane z rozpočtu o 300 miliónů méně, že jeho ministerstvo je součást bezpečnostního aparátu.
Obhajoba neobhajitelného
Nutno však říci, že Bartošovi se dostalo v souvislosti s digitalizací stavebního řízení také slov pochopení, ba dokonce i chvály. Například pirátská senátorka Adéla Šípová na sociální sítí X uvedla, že na rozdíl od tisíců spoluobčanů nejdříve vyplnila mobilem za deset minut žádost, aby za patnáct dnů kolaudovala památkově chráněnou vilu v Nové Pace. Zatímco podpora sveřepé straničky a například šéfa pirátského poslaneckého miniklubu Jakuba Michálka, podle kterého za dva roky poznáme, co všechno pro nás Bartoš udělal, je snadno pochopitelná, zastání ze strany Miroslava Kalouska se nečekalo. „Ale přes všechny chyby, které se staly, si myslím, že taková velká změna si spíše zaslouží politickou podporu, než politickou kritiku,“ pravil člen TOP 09. Mimochodem ještě před rokem ex předseda dvou politických stran uvedl na adresu Bartoše a jeho bukanýrů, že Piráti jsou burani a demokracii ohrožující amatéři. Další zastánci vrchního piráta, kterému v jeho zatím nedigitalizační misi pomáhají ministři Síkela, Kupka a Stanjura, oceňují jeho odvahu pustit se něčeho, na co doposud neměl nikdo odvahu. Velmi chabá obhajoba neobhajitelného, neboť stejně tak žádný ministr v české historii nesebral například odvahu přeplavat řeku plnou krokodýlů, přičemž případný neúspěch by se na české ekonomice nepodepsal ani zdaleka tak devastačně, jako Bartošovo digitální dobrodružství.
Těžký život stavebníka
Původně měl Ivan Bartoš na základě vyjádření ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky zjednat nápravu do konce září. Vedení TOP 09 se pak rozhodlo vyvolat v souvislosti s digitalizací stavebního řízení koaličního jednání. Konec prvního týdne září se blíží, Bartoš je na svém místě posílen o vyjádření prezidenta a premiéra, že nebude odvolán, protože odvolání nic neřeší. Koaliční řízení se nekonalo a Jurečka posunul lhůtu o další dva až tři týdny. Mimochodem, Úřad pro hospodářskou soutěž nařídil v květnu MMR ukončit do konce září smlouvu se společností InQool, která vytvořila systém pro digitalizaci stavebního řízení, protože zakázka nebyla dostatečně transparentně zadána. Ministerstvo vypsalo v polovině srpna novou soutěž, nicméně podle veřejně dostupných zdrojů ministr nespecifikoval úkoly pro nového dodavatele, mají se specifikovat podle priorit. Na konci měsíce bude velká legrace, stavby chtivým ale zároveň nezávidím.
Fiala má důležitější věci
Při pohledu na volební preference je přitom zřejmé, že čas hraje ve prospěch Ivana Bartoše. Problémy běžných stavebníků, zdražení bytů a miliardové ztráty jsou totiž mimo rozlišovací schopnosti premiéra Petra Fialy žijícího v představě, že jeho posláním jsou velké činy. Do této kategorie lze zařadit obhajobu postu premiéra, což se doposud povedlo pouze Václavu Klausovi. Premiér si je vědom toho, že Piráti, tentokrát kandidující samostatně zaznamenají nesrovnatelně lepší výsledek, než jako součást koalice Pirstan ve volbách 2021. Dokonce si troufám odhadovat, že bez hlasů budoucích pirátských poslanců nemá Fiala sestavit většinový kabinet. A je sice pravda, že případné povolební přeběhnutí Pirátů k ANO je vysoce nepravděpodobné, ale politika je uměním možného. Zvláště pak, když Piráti po čtyřech letech ve vládě ví, jak chutnají vládní křesla, posty náměstků, vládní platy, limuzíny a dílem Bartoše se proměnili ve stranu, která upřednostňuje hmotné statky před idejemi.
Petr Fiala a tím pádem i Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka tak budou muset skousnout skutečnost, že premiér neschopného ministra také v jejich zájmu podrží. A stane se tak i po prvním lednu příštího roku, kdy má začít platit digitální ústava, k čemuž nedojde. Spíše jako celoživotní optimista odhaduji, že vláda bude bouchat šampaňské na oslavu úspěšného dokončení první fáze digitalizace stavebního řízení. Ale jak píšu, jsem až bezbřehý optimista.
AUTOR: Petr Bošnakov
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi