JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

„Kráľovná smrtiacich dronov“ zabila iránskeho komandanta Solejmáního

USA: Šírka 20 metrov a dolet takmer 2 000 kilometrov: Model MQ Reaper je ideálny pre dlhé sledovanie a efektívne zabíjanie. Teraz zabila táto „lietajúca smrtka“ iránskeho generála Solejmáního

Americká armáda hovorí o „kráľovnej smrtiacich dronov“, keď má na mysli model MQ-9 Reaper, čo znamená smrtka. Tento bezpilotný lietajúci objekt nasadzuje armáda a tajné služby USA už roky na celom svete nielen na monitorovacie úlohy, ale aj na cielené zabíjanie ľudí, ktorí sú z pohľadu USA teroristami.

Teraz malo bezpilotné lietadlo tohto typu vystreliť rakety, ktoré zničili konvoj vozidla na letisku Bagdadu. Pritom prišli o život vysokopostavený iránsky generál Kásem Solejmání a jeho ďalší spoločníci.

Výrobcom dronu s rozpätím krídiel 20 metrov je americký koncern General Atomics. Model je navrhnutý na dlhé misie a veľké vzdialenosti. Reaper má dolet až 1850 kilometrov. Varianty modelu môžu zostať vo vzduchu dlhšie ako 40 hodín – plne vyzbrojené približne 23 hodín.

Model Reaper je väčší, ťažší a trikrát rýchlejší ako menšia verzia MQ-1 Predator. Prvý let sa uskutočnil v roku 2001 a americká armáda zaviedla model vo vojsku za jednotkovú cenu okolo 16 miliónov dolárov a to už pred dobrými desiatimi rokmi. Dron je poháňaný 900 koňovým motorom.

Do výzbroje môžu patriť navádzané rakety Hellfire ako aj ťažké bomby, ktoré sú inak zhadzované len pomocou bojových stíhačiek. Zbrojárska technika je už dávno tak ďaleko, že aj mobilné pozemné ciele, ako napríklad idúce auto, môžu byť zasiahnuté z väčšej diaľky. USA majú na sklade približne 200 kusov MQ-9 Reaper.

„Lietajúca smrtka“ sa ovláda prostredníctvom satelitného pripojenia. V závislosti od miesta operácie zohráva kľúčovú úlohu americká letecká základňa Ramstein v Porýní-Falcku; prinajmenšom ako reléová stanica na odovzdávanie videí alebo riadiacich príkazov z USA.

Štyri 250 kilové bomby

Smrtiaci dron je v každom prípade pre americký zbrojný koncern General Atomics dobrým obchodom. Americký koncern predáva po celom svete rôzne varianty modelu. Napríklad Francúzsko objednalo dvanásť strojov Reaper a len nedávno v decembri uskutočnilo prvé ozbrojené testy v Nigeri, pri ktorých boli zhodené navádzané bomby.

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová uviedla v tlačovej správe: „Ozbrojené drony výrazne zlepšia bezpečnosť našich vojakov na zemi a posilnia naše zdroje vzhľadom na čoraz ťažšie dostupného nepriateľa.“ Dodala: „Ozbrojené UAV (bezpilotné lietadlá) majú viacero výhod vrátane ich nenápadnosti, vytrvalosti a schopnosti našich ozbrojených síl reagovať a rozhodovať rýchlejšie a efektívnejšie“. Každý dron dokáže uniesť štyri 250 kilové bomby a v budúcnosti aj rakety vzduch-zem typu Hellfire.

Aj britské ozbrojené sily majú tento rok dostať variant MQ-9B. O niečo neskôr má nasledovať Austrália. Pre rôzne varianty dronu existuje len v samotnej Európe šesť zákazníkov. Nemecko k nim nepatrí. Nedávno bol predstavený na základni leteckých síl v Larisse v Grécku neozbrojený model (MQ-9 Guardian) na úlohy sledovania najmä v stredomorskom regióne. Tak by sa mohli odhaľovať a identifikovať lode.

Odeslat komentář