JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Kríza slobody prejavu na amerických univerzitách: 60% študentov radšej zo strachu mlčí

USA: Akademická pôda by mala byť miestom, kde môžu byť študenti vystavení novým (a nielen jednostranným) myšlienkam, kde sa môžu voľne zapájať do debaty a diskusie. Ale môžu skutočne rozprávať slobodne? Nový rebríček College Free Speech Rankings ukazuje, že na väčšine vysokých škôl je odpoveďou – nie.

Interaktívna webová stránka College Free Speech Rankings zbiera údaje od rodičov a študentov. Rebríček je založený na prieskume 20 tisíc študentov na 55 školách po celých Spojených štátoch. Takmer 20% študentov tvrdí, že použitie násilia na zastavenie nežiaduceho prejavu, je prijateľné a podľa 36% študentov Ivy League je v poriadku, niekoho prejav rušiť hlučným krikom alebo ho vypískať.

Značný problém v krajine, ktorá sa hrdí neobmedzenou slobodou prejavu a princípmi liberálnej demokracie, je autocenzúra. 60% vysokoškolákov uviedlo, že radšej mlčí, zo strachu z reakcie. Medzi konzervatívnymi študentmi je to až 72%. Univerzity sa tak stali nebezpečným miestom pre vyjadrenie nepopulárnych myšlienok. Profesori i študenti sa obávajú hlučných aktivistov, verejnej hanby, v niektorých prípadoch vyhodenia či vylúčenia, čo má na vzdelanie mrazivý efekt.

Profesor Newyorskej univerzity Jonathan Haidt formuluje problém takto: „Na mojej škole máme tzv. linku predsudkov. Študenti sú vyzývaní, aby anonymne nahlásili každého, kto hovorí čokoľvek, čo ich uráža. Ako profesor už teda neriskujem. Musím učiť aj študenta, ktorý sa urazí ihneď. Moje hodiny sú už menej zábavné a pútavé.“ Na 80% škôl, zaradených do rebríčka, je liberalizmus dominantnou politickou ideológiou a študenti tvrdia, že rasové témy sú náročnejšie na diskusiu.

Autor:

Zdroj: https://zemavek.sk/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář