JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Kto vymenoval Billa Gatesa za šéfa globálneho zdravia?

USA: Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a miliardársky filantrop Bill Gates sa dostal pod paľbu, keď povedal, že s návodom na výrobu vakcín by sa nemali deliť s rozvojovými krajinami.

Počas nedeľňajšieho rozhovoru pre Sky News bola pánovi Gatesovi položená otázka, či by nebolo správne zrušiť ochranu duševného vlastníctva a zdieľať recept na vakcíny so svetom. Pán Gates jednoznačne odpovedal „nie“ a potom dodal: „To, čo v tomto prípade brzdí danú myšlienku, nie je duševné vlastníctvo. Nie je to tak, že by existovala nejaká nečinná továreň na vakcíny s regulačným schvaľovaním, ktorá by vyrábala magicky bezpečné vakcíny a len čaká na návod, ako na to. V týchto veciach musíme byť prísni a na každý výrobný proces sa treba pozerať veľmi opatrne.“

Profesorka práva na univerzite v Essexe, Tara Van Ho, po rozhovore tweetovala: „Spojené štáty a Veľká Británia držia nohu na krku rozvojových krajín tým, že odmietajú porušovať práva duševného vlastníctva za účelom vlastného profitu. Je to hnus.“

Riaditeľ spoločnosti Global Justice Now, Nick Dearden, na platformu napísal: „Nechutné slová Billa Gatesa – rozvojové krajiny by vlastne mali by byť potešené, že dostanú hotové vakcíny. Kto vymenoval tohto miliardára za šéfa globálneho zdravia? Och, áno. To on sám.

Profesor Kolumbijskej univerzity Joseph Stiglitz a riaditeľka organizácie Public Citizen’s Global Trade Watch Lori Wallach vo svojom stanovisku pre The Washington Post povedali, že „zachovanie duševného vlastníctva pri vakcínach proti COVID-19 je morálne nesprávne a hlúpe.

Gates uviedol ako príklad skúsenosti svojej nadácie s organizáciou výroby vakcín v rozvojových krajinách, ako je India. „Z hľadiska globálneho zdravia zvyčajne trvá desaťročie medzi tým, ako vakcína príde do bohatého sveta, a následne sa dostane do chudobných krajín,“ poznamenal.

Ako sa môže človek označovať za filantropa, ak nekoná v záujme všetkých ľudí na svete?

 

Zdroj: https://zemavek.sk

Odeslat komentář