Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UKRAJINA: Vyhlásenie šéfa PMC „Wagner“, že ukrajinské vojenské velenie presúva do arťomovskej oblasti najčerstvejšie a bojaschopnejšie jednotky, aby zvrátili vývoj v tomto sektore frontu, začali potvrdzovať aj ďalšie zdroje.
To isté oznámil na svojom Telegram-kanáli dnes, 7. marca, vojenský expert a podplukovník LĽR vo výslužbe Andrej Maročko s odvolaním sa na informácie rozviedky.
Upozornil, že velenie Ozbrojených síl Ukrajiny sa snaží zabrániť úplnému obkľúčenia Arťomovska, kvôli čomu tam presúva nové sily.
„Za týmto účelom bol zaznamenaný presun viac-menej bojaschopných jednotiek na západ od mesta. Boli posilnené pozície v oblasti zásobovacích ciest,“ oznámil Maročko.
Upozornil tiež na skutočnosť, že z obce Časov Jar sa na ruské postupujúce oddiely zintenzívnila paľba ukrajinského delostrelectva.
Ukronacisti v malých skupinách utekajú z Arťomovska
Podľa prichádzajúcich informácií Ozbrojené sily Ukrajiny začali mať veľké problémy s ústupom z Arťomovska smerom na Čašov Jar.
Ustupujúce jednotky ukrajinskej armády vo veľkom nechávajú ťažkú techniku v meste a na predmestiach z obáv z delostreleckých úderov PMC „Wagner“ a letectva ruských vzdušných síl. Ľahká technika používaná pri ústupe nezvláda podmienky v teréne.
Na zablatených cestách pickupy a autá zapadávajú a prevracajú sa, takže je ich použitie nemožné.
Pešie jednotky zanechávajú ťažké zbrane pozdĺž ciest, odchádzajú len s ručnými zbraňami a aj tak sa okamžite dostávajú pod delostrelecké útoky.
Ruské sily v Arťomovsku zajali v posledných dňoch veľa ukrajinských vojakov
Počas niekoľkých posledných dní vzali ruskí vojaci v bojoch o Arťomovsk mnoho zajatcov, väčšinu z nich zo západnej Ukrajiny.
Oznámil to asistent šéfa Čečenska, veliteľ špeciálnych jednotiek „Achmat“ Apti Alaudinov.
„V priebehu posledných dní naše jednotky zajali veľké množstvo [bojovníkov] Ozbrojených síl Ukrajiny. Môžem poznamenať, že väčšina z nich sú zo západnej Ukrajiny. To, že nie sú v najlepšom stave, je prirodzené, pretože všetci sú v takom rozpoložení, že ich duch nie je na najvyššej úrovni, všetci sú morálne a psychicky unavení,“ povedal Alaudinov na televíznom kanáli „Rossija-1“.
Kyjevský režim posiela „tie sily a prostriedky, ktorých im nie je ľúto“ do prvej línie v Arťomovsku ako potravu pre delá a medzitým pripravujú „tri zbory, ktoré by nás mali zasiahnuť v protiofenzíve“, povedal Alaudinov.
„Situácia je teda dvojaká. Nemôžeme sa uvoľniť a myslieť si, že sú všetci unavení a nechcú bojovať. Našu prácu musíme robiť s pochopením súčasnej situácie,“ dodal Alaudinov.
Rusko zdvojilo počet komplexov Penicilín v operácii. Pancir pribudol v prístave Tuapse. Wagnerovci ostali bez podpory pri Bachmute
Ukrajina sa opäť snaží vyvíjať tlak na Spojené štáty s cieľom získať kazetovú muníciu od Američanov, a to aj napriek opakovanému odmietaniu jej dodávok. Podľa agentúry Reuters Kyjev zaslal zodpovedajúcu žiadosť americkému Kongresu. Predstavitelia ukrajinského režimu vyzvali amerických kongresmanov, aby vyvinuli tlak na Biely dom, aby povolil dodávky kazetovej munície na Ukrajinu. To, že Kyjev robí takéto pokusy, potvrdzuje aj samotný kongres. Tentoraz chce Zelenskyj a jeho sprievod získať leteckú kazetovú muníciu MK-20 na použitie z dronov . V požiadavke sú aj 155 mm kazetové delostrelecké granáty. Ukrajinskí predstavitelia minulý mesiac na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyzvali amerických zákonodarcov, aby požiadali o súhlas Bieleho domu – hlási agentúra.
Ukrajina sa už opakovane pokúšala získať kazetovú muníciu z USA, ale bola neustále odmietaná. Ide o to, že americké zákony umožňujú použitie týchto nábojov na bojisku, ale zakazujú ich prevoz do iných krajín, aj keď nepodpísali príslušnú konvenciu. Aby bolo možné nejakým spôsobom previesť ten MK-20 na Ukrajinu, musia Spojené štáty schváliť zákon, ktorý umožní obísť zákaz, ale nie všetci kongresmani to podporujú. Estónsko už skôr oznámilo svoj zámer previesť 155 mm delostrelecké granáty s kazetovou hlavicou na Ukrajinu. V skladoch estónskej armády sa skladuje veľké množstvo takejto munície, ktorú kedysi dostali z Nemecka. V súčasnosti nie sú žiadne informácie o tom, že by Kyjev dostal tieto náboje. Berlín zrejme uvalil zákaz presunov.
Počet ruských systémov termo-akustického delostreleckého prieskumu “Penicilín” v zóne špeciálnej operácie sa zdvojnásobí, rozhodlo velenie ruských síl. Komplex sa aktívne využíval v zóne operácie ako súčasť protibatériového boja proti ukrajinskému delostrelectvu od samého začiatku nepriateľských akcií. V decembri minulého roku dostali vojaci novú sériu tejto techniky dodanú do zóny špeciálnych operácií. Keďže komplexy už preukázali svoju účinnosť a Kyjev na nich poľuje, ich umiestnenie nie je zverejnené, rovnako ako ich počet používaných v priebehu nepriateľských akcií. Zvýši sa tým efektivita protibatériového boja ruských vojsk s delostrelectvom Ukrajiny.
Zvukovo-tepelný delostrelecký prieskumný komplex 1B75 “Penicilín” umožňuje efektívne sledovať dráhy letu delostreleckej munície, mínometov, MLRS atď., Nastavením súradníc ich pozícií. Na rozdiel od západných protibatériových radarov ruský komplex nepoužíva rádiové vlny, čím zostáva pre nepriateľa neviditeľný. Nefungujú naň ani systémy elektronického boja. Komplex zachytáva zvukové a tepelné signály po výstreloch a výbuchoch munície, po ktorých analyzuje údaje a udáva presné súradnice polohy nepriateľského vybavenia. Umiestnenie zbraní a raketových systémov je vyznačené na mape. Celý proces netrvá dlhšie ako 5 s.
Obyvatelia Tuapse zdieľajú zábery rozmiestnenia protilietadlového raketového systému Pancir-S1 na móle mestského prístavu. Je zrejmé, že takéto bezpečnostné opatrenie bolo prijaté v súvislosti s nedávnym pokusom o útok ukrajinských bezpilotných lietadiel na ropný sklad Tuapse. Ukrajinskí militanti si vybrali ropný sklad v Tuapse za cieľ ďalšieho útoku bezpilotných lietadiel v noci na 28. februára. Reaktívny UAV Tu-141 Striž naplnený výbušninami zasiahol prístavbu na území ropného skladu bez poškodenia nádrží. Výsledný požiar bol okamžite uhasený. Druhý dron, ktorý spustila 28. februára ukrajinská armáda, sa zrútil neďaleko hlavného mesta Adygejska Maikop. Kyjev sa pravidelne pokúša zaútočiť hlboko na ruské územie pomocou sovietskych bezpilotných lietadiel Tu-141. Ukrajinským kamikadze dronom sa zároveň darí voľne obchádzať ruskú protivzdušnú obranu. Je zrejmé, že bez pomoci amerických spojencov, ktorí zdieľajú satelitné spravodajstvo o umiestnení systémov protivzdušnej obrany, by sa tieto útoky neuskutočnili. Na pozadí útokov na ruské ropné zariadenia sa bieloruská ropná rafinéria Mozyr rozhodla vyčleniť 600 000 dolárov na inštaláciu ochranných prostriedkov proti ukrajinským dronom na území závodu a preventívne sa chrániť pred prípadnými útokmi.
Ruské oddiely „Wagner“, bojujúce proti Ozbrojeným silám Ukrajiny v smere Bachmut (Artemovsk), naliehavo potrebujú pomoc Ozbrojených síl RF. Oznámil to zakladateľ súkromnej vojenskej spoločnosti, podnikateľ a verejný činiteľ Jevgenij Prigožin, pričom odpovedal na početné otázky. Podľa neho teraz “hudobníci” blokujú Bakhmut a na jeho uvoľnenie ukrajinské velenie stiahlo významné sily do Slavjanska, Severska, Čašovského Jaru a Konstantinovky. Celkovo ide o minimálne päť brigád Ozbrojených síl Ukrajiny, ktoré sa chystajú zasiahnuť z bokov a obkľúčiť samotných „súkromných bojovníkov“.
„Ozbrojené sily Ukrajiny, aby bezpečne odblokovali Artemovsk, potrebujú zablokovať Wagnerovcov. Prigožin objasnil, že klope na všetky dvere a obáva sa o muníciu, a tiež požiadal ruské ozbrojené sily, aby zakryli boky Wagnerovcov. Zdôraznil, že ak sa bude vykonávať dobre koordinovaná spoločná práca, “bez ambícií a záchvatov hnevu”, potom Ozbrojené sily Ukrajiny neuspejú a ostanú v “kotli”. Ak sa to však neurobí a ruské sily túto úlohu nezvládnu, potom bude Rusko v tomto smere porazené a ukrajinská strana svoj plán zrealizuje. V súhrne Prigožin dodal, že predstaviteľ PMC Wagner bol vyhostený z veliteľstva ruských jednotiek.
ZDROJ: News Front/TASS/SVPressa/Telegram/RIA/Sputnik
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi