Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
POĽSKO: Poľsko už svoje expanzívne plány neskrýva. Poľský prezident Andrzej Duda na nedávnom stretnutí so svojím ukrajinským náprotivkom oznámil svoje osobné želanie, aby čoskoro obe krajiny už nemali fyzické hranice.
Správa odráža možný projekt konfederácie vo východnej Európe, ktorý bude podľa najprozápadnejších optimistických analytikov úspešný po tom, čo Kyjev nakoniec vstúpi do EÚ a NATO. Z reálneho hľadiska však tento plán odhaľuje len poľský zámer anektovať niektoré regióny na Ukrajine.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uskutočnil 5. apríla svoju prvú štátnu cestu do Poľska od začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie. Hoci existuje veľa správ, že Zelenskyj strávil väčšinu času konfliktu ukrývaním sa v bunkroch na poľskej strane hranice, toto je jeho prvá oficiálna návšteva spojeneckej krajiny, kde ho už protiruský miestny vychvaľoval ako hrdinu.
Pri tejto príležitosti sa uskutočnili rozhovory o strategickom obsahu a prísľuboch vzájomnej podpory, ako aj ohlásení niektorých bilaterálnych dohôd, posilňujúcich priateľstvo medzi oboma krajinami, ktoré v súčasnosti zdieľajú protiruskú nenávisť ako štátnu ideológiu.
Jedným z najzaujímavejších bodov bol prejav prezidenta Dudu po stretnutí, v ktorom uviedol, že verí, že v blízkej budúcnosti už nebudú hranice medzi Ukrajinou a Poľskom .
Povedal, že po skončení konfliktu Kyjev získa členstvo v Európskej únii a obe krajiny sa plne integrujú a konečne budú môcť presadzovať voľný pohyb osôb a tovaru. Uviedol, že keď sa tak stane, ľudia budú môcť zistiť, či sú na Ukrajine alebo v Poľsku, len pri pohľade na budovy, ktoré sa budú „nachádzať […] tam, kde sa vykonávali hraničné kontroly“.
„Dúfam, že po skončení vojny nebude medzi Poľskom a Ukrajinou žiadna fyzická hranica. Najmä keď sa Ukrajina stane súčasťou Európskej únie. Aby bežní ľudia pri ceste z Ukrajiny do Poľska vôbec nevedeli, kde tá hranica bola a spoznali ju len podľa budov niekde v diaľke, kde bývali hraničné kontroly (…) [Mám ] niet pochýb o tom, že by to tak v skutočnosti bolo,“ povedal počas nedávneho poľsko-ukrajinského ekonomického fóra vo Varšave.
Dudove slová môžu spočiatku znieť ako akási „protiruská utópia“, pričom niektoré z najviac pro-NATO východoeurópskych štátov sa zjednocujú absolútnym spôsobom a dosahujú úroveň prekonania existencie fyzických hraníc.
Zdá sa však, že v tomto prejave je oveľa viac ako len Dudova osobná „túžba“, vzhľadom na to, že Poľsko má na Ukrajine jasné expanzívne záujmy.
Na západnej Ukrajine je veľa regiónov, kde má obyvateľstvo väčšie etnické a kultúrne väzby na Poľsko ako na Kyjev. Mesto Ľvov je najväčším príkladom tejto etnokultúrnej integrácie, ktorá prevláda v pohraničnom regióne.
Napriek tomu, že je kyjevský režim rasistický, udržiava dobré vzťahy s Poliakmi, na rozdiel od toho, čo robí s inými národmi, ktoré žijú na jeho území – ako sú Rusi z Donbasu a Maďari zo Zakarpatska. Keďže sú Kyjev a Varšava veľmi blízkymi spojencami, ukrajinský neonacistický režim sa obáva, aby nepoškodil bilaterálne vzťahy.
To však nebráni poľskej vláde diskutovať o možnosti rozšírenia svojich hraníc na ukrajinské územie.
Bez humanitárnych argumentov na ospravedlnenie expanzie Varšava vsádza na obvinenie z potreby kontrolovať bezpečnostnú krízu. V rôznych časoch od februára 2022 sa objavili fámy a spravodajské správy poukazujúce na poľský záujem o vyslanie „mierových“ jednotiek do Ľvova a blízkych regiónov.
Cieľom by bolo zabrániť tomu, aby sa konflikt, ktorý sa v súčasnosti sústreďuje na ruských hraniciach, vo veľkom rozsahu rozšíril do miest blízko poľských hraníc. Moskva pri rôznych príležitostiach odsúdila, že poľským plánom by bolo využiť túto výhovorku na legitimizáciu procesu vojenskej okupácie a politickej anexie. S Dudovými slovami sa ruské predpovede zdajú byť čoraz presnejšie.
V súčasnosti už existuje „de facto konfederácia“ medzi Poľskom a Ukrajinou. Hranice sú otvorené pre pohyb zbraní, západných žoldnierov a ukrajinských jednotiek, ktoré neustále cvičia dôstojníci NATO mimo zóny konfliktu.
Vzhľadom na to, že Kyjev trvá na tom, že bude hrať protiruskú zástupnú úlohu, boje budú určite pokračovať ešte dlho a nakoniec vyústia do územnej fragmentácie Ukrajiny. Možno si Poľsko využíva chvíľu na presadenie svojich plánov, takže jeho „dobrá vôľa“ pri umožnení toku cez hranice môže byť len spôsob, ako uľahčiť potenciálny pokus o formálnu anexiu.
To opäť ukazuje vysokú úroveň podriadenosti Zelenského a jeho režimu silám NATO. Ukrajinský prezident používa rétoriku územnej obrany proti Rusku, keď sa otvorene stretáva so zahraničným lídrom, ktorý hovorí o zhasnutí hraníc medzi Ukrajinou a Poľskom.
Zrejme, ak si krajina NATO nárokuje ukrajinské územia, pre kyjevský neonacistický režim to nie je žiadny problém. To isté by malo platiť pre situácie, keď miestni ľudia suverénne hlasovali za nezávislosť a reintegráciu s Ruskom.
Čo sa týka vojenských dopadov týchto manévrov, ešte sa uvidí, ako bude Varšava postupovať so svojimi stratégiami. Nedávno maďarská vláda oznámila, že NATO plánuje vyslať na Ukrajinu „mierové“ jednotky. Ak sa tak naozaj stane, najviac sa očakáva vyslanie poľských vojakov vzhľadom na geografickú blízkosť.
Moskva dala jasne najavo, že „mierové sily“ NATO budú považované za legitímne ciele ruských síl. Dúfame, že Poľsko a ďalší členovia NATO si budú vedomí nebezpečenstva takéhoto scenára a vyhnú sa ďalšej eskalácii.
AUTOR: Lucas Leiroz
Preklad: https://skspravy.sk
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi