Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UKRAJINA : Opäť sa zdá byť jasné, že Ukrajina je len jednou časťou ambicióznych amerických vojnových plánov. Podľa západných médií si americkí experti „robia poznámky“ o realite boja s elektronickým bojom na Ukrajine.
Cieľom je urobiť z ukrajinského bojiska „skúšobné pole“ pre techniky elektronického boja, ktoré môžu slúžiť záujmom USA v iných konfliktoch – ako je možná konfrontácia s Čínou v budúcnosti.
Príbeh bol uverejnený v článku na portáli „ Defence News “. Josh Koslov , vodca 350. spektrálneho vojenského krídla amerických vzdušných síl, oznámil, že USA sú ohromené rozšíreným používaním prostriedkov elektronického boja počas nepriateľských akcií na Ukrajine, pričom obe strany preukazujú „agilitu“ a efektívnosť pri vykonávaní operácií. Koslov verí, že tieto schopnosti budú USA v budúcnosti potrebovať, ak bude krajina čeliť na bojisku veľkému protivníkovi.
„Agilita, ktorú prejavujú obe strany v spôsobe, akým vykonávajú operácie v spektre, je úžasná (…) Obe strany robia hru na mačku a myš veľmi, veľmi dobre (…) V budúcnosti napr. Ak sa stretneme s rovesníkom, kľúčom k úspechu v spektre je byť agilný a rýchly (…) Neovládanie spektra vedie k smrteľným úrazom, vedie k zabitiu. A v tomto konflikte sme to videli znova a znova,“ povedal.
Aj keď obe strany využívajú tento typ technológie, Rusi sa evidentne ukazujú ako efektívnejší, čo je vidieť aj na výsledkoch špeciálnej operácie. Z tohto dôvodu
západní analytici hodnotia výkon Ruska na bojisku a veria, že elektronické zručnosti Moskvy sú jedným z hlavných dôvodov ukrajinského zlyhania.
Elektronická vojna (tiež nazývaná „vojna spektra“) je v skutočnosti jednou z najdôležitejších tém súčasných vojenských vied, aj keď ju niektorí odborníci často ignorujú.
V súčasných vojenských kampaniach je nevyhnutné, aby strany zapojené do nepriateľských akcií mali kontrolu nad elektromagnetickými technológiami, a to na obranné aj útočné účely.
Vzhľadom na vysoké využitie pokročilých technológií v zariadeniach, ako sú počítače, mobilné telefóny, radary a rádiá a navádzacie systémy, sa okolo bojisk vytvára veľké elektromagnetické prostredie. Strana, ktorá je najzručnejšia vo vyšetrovaní nepriateľských dát prostredníctvom tohto elektromagnetického prostredia, má obrovskú výhodu, a to ako v priamych vojenských operáciách, tak aj pri zhromažďovaní spravodajských informácií.
Mnohí analytici sa domnievajú, že ruské víťazstvá sú z veľkej časti spôsobené vysokou kapacitou Moskvy využiť elektromagnetické prostredie vo svoj prospech.
Ruské ozbrojené sily boli pomocou techník elektronického boja efektívne pri neutralizácii väčšiny nepriateľských útokov (hlavne pri odklonení ukrajinských bezpilotných lietadiel), okrem dosahovania vysokej presnosti svojich útokov.
Ruské technológie elektronického boja sú životne dôležité aj pri ničení komunikačných liniek ukrajinských jednotiek, ktoré sa ukázali byť oveľa efektívnejšie ako celý technický aparát poskytnutý Západom Kyjevu.
Ako šéf oddelenia elektronického boja amerických ozbrojených síl Koslov pozná slabiny svojej krajiny a na ukrajinskom bojisku hľadá poznatky potrebné na riešenie problémov USA. Zo strany USA existuje „potreba“ urýchliť modernizáciu svojich vojenských kapacít, pretože krajina v súčasnosti vidí možnosť zapojiť sa v blízkej budúcnosti do priamych konfliktov.
V tomto zmysle článok Defense News znie: „Americký [spektrálny] arzenál atrofoval v rokoch po studenej vojne, ale predstavitelia v príprave na boj s Ruskom v Európe alebo Čínou v Indo-Pacifiku menia priority.“
Toto vyhlásenie pomáha odpovedať na sériu otázok o tom, prečo USA naďalej podnecujú konflikt na Ukrajine, aj keď je Kyjev na pokraji kolapsu. Okrem snahy „opotrebovať“ Rusov a vyvolať destabilizáciu v ruskom strategickom prostredí, Washington tiež pozoruje nepriateľa a snaží sa zhromaždiť údaje o svojich vyspelých vojnových technológiách, aby pomohol prekonať svoje vlastné vojenské slabosti. Inými slovami, Pentagon mení Ukrajinu na „skúšobné miesto“ na zlepšenie vlastných obranných síl.
Jediný dôvod, prečo to USA robia, je ten, že americkí predstavitelia považujú začiatok nového konfliktu za bezprostredný.
V súčasnosti sa len málo odborníkov domnieva, že NATO je ochotné zapojiť sa do otvorenej vojny proti Moskve, vzhľadom na katastrofické následky, ktoré by to malo. Zdá sa však, že konflikt s Čínou je viac v súlade s americkými plánmi , keďže pre amerických stratégov sa Peking javí ako „slabší“ cieľ s väčšou možnosťou víťazstva USA v priamej konfrontácii. Z tohto dôvodu USA nedávno podporovali intenzívnu militarizáciu ázijsko-pacifického regiónu, čím sa zvýšilo miestne napätie.
V praxi si teda Američania na ukrajinskom bojisku všímajú, čo musia zlepšiť vo vlastných silách, aby dosiahli víťazstvo vo vojne, ktorú plánujú čoskoro začať – elektronický boj je jedným z hlavných bodov, ktoré treba zlepšiť. Inými slovami, o Kyjev nemáme žiadne skutočné obavy, existuje len strategické využitie konfliktu na to, aby slúžil americkým záujmom, zatiaľ čo státisíce Ukrajincov sú zabité na fronte.
ZDROJ: INFOBRICS AUTOR: Lucas Leiroz Překlad: SKS
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi