JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Lajčák: Je našou povinnosťou pokračovať v rokovaní o zmluve s USA

Rezort zahraničných vecí pod vedením ministra Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) pokračuje v rokovaní so Spojenými štátmi o zmluve, ktorá sa prezentuje ako zmluva o obrannej spolupráci, o ktorej predstavitelia SNS viackrát vyhlásili, že obsahuje kontroverzné pasáže o výstavbe muničných skladov a ďalších vojenských zariadení USA na našom území

Minister Lajčák po dnešnom rokovaní vlády počas mediálneho brífingu uviedol, že “niečo by sa muselo mimoriadne zmeniť”, aby sa táto dohoda uzavrela ešte v súčasnom volebnom období do februára budúceho roka.

“Som realista, takže to neočakávam,” vyhlásil Miroslav Lajčák.

“Ale myslím si, že ako zodpovedný štát a členská krajina Severoatlantickej aliancie máme povinnosť pokračovať v týchto rokovaniach. Je to na expertnej úrovni. Vo viacerých otázkach sú tie pozície ešte naozaj vzdialené, čiže hľadáme nejaké možné prieniky a aj s americkou stranou sme sa zhodli na tom, že nejde o čas. Ide o to, aby sa dohodol nejaký text, s ktorým sa vedie stotožniť obidve strany.”

“To, čo treba robiť v záujme Slovenskej republiky, to robíme.” Uviedol minister Lajčák na otázku, či sa táto zmluva pripravuje na posúdenie nasledujúcej vláde.

Lajčák odpovedal aj na otázku, či bude kandidovať za vládny Smer-SD alebo sa podieľať na volebnej kampani. Minister zahraničných vecí odpovedal, že sám sa skôr vníma ako diplomat, nie ako politik.

Sústreďuje sa podľa svojich slov najmä na dokončenie predsedníctva Slovenska v OBSE a na predvolebnej kampani Smeru sa podľa vlastných slov nemieni podieľať. “Viete dobre, že sám seba považujem za diplomata, ktorého vytiahli do politiky. Čo bude po voľbách, uvidíme. Nemyslím si, že by som sa do toho mal zapájať,” povedal.

Šéfa rezortu zahraničných vecí sa novinári pýtali aj na to, čo by urobil na mieste bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej. “Na jej mieste by som sám požiadal, aby mi pozastavili výkon funkcie,” odpovedal Lajčák.

 

Paška: Lajčák to podcenil

Ku hlavným kritikom tejto zmluvy patria politici zo SNS, ĽSNS či analytik Eduard Chmelár.

Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku minister zahraničných vecí Lajčák podcenil rokovania jeho rezortu s USA o osobitej obrannej zmluve, ktorej súčasťou sú podľa SNS aj americké muničné sklady na Záhorí. Paška tvrdí, že Lajčák podcenil najmä ohrozenie suverenity územia SR. Uviedol to v apríli v rozhovore pre TA3 .

Americký návrh na uzavretie zmluvy „Defense Cooperation Agreement“ (DCA) bol podľa Pašku nesporne „materiálom koncepčného a strategického charakteru“, ktorý navyše zasahuje do ústavných pomerov na Slovensku. “Preto bolo a je MZVaEZ povinné na požiadanie sprístupniť tento pôvodný americký návrh zmluvy nielen poslancom NR SR, ale aj širokej verejnosti a neriešiť, či a ako sa na zverejnenie môže pozerať druhá zmluvná strana.”

“Občania majú právo vedieť, čo štát pre nich chystá. A transparentnosť procesov formovania vzájomných vzťahov je jedným zo základných atribútov slušnej, civilizovanej, demokratickej správy spoločnosti,” zverejnil v apríli Jaroslav Paška.

Chmelár: Zmluvu neuzatvárajme

Eduard Chmelár v auguste tohto roka vyhlásil, že má zaručený návrh ako zabezpečiť našu suverenitu: “Neuzatvárať takúto zmluvu vôbec”.

“Občania, najmä tí, ktorí žijú v bezprostrednom okolí letísk, majú právo vyjadriť sa, či súhlasia s tým, aby sa v husto obývanej oblasti stavali muničné sklady americkej armády. A my všetci máme právo vyjadriť sa, či súhlasíme s americkou vojenskou prítomnosťou na Slovensku,” uviedol Chmelár.

Analytik si tiež myslí, že minister v demisii Miroslav Lajčák, ktorý vo svojej funkcii zotrváva protiústavne, je po sérii otvorených klamstiev nedôveryhodný človek, ktorý by nás predal za misu šošovice. “Klame rovnako ako pred piatimi rokmi, keď tvrdil, že v Poprade má byť len sklad, nie základňa. Akoby to neboli muničné sklady, ktoré patria medzi prvé objekty bombardovania.”

Odeslat komentář