JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Lavrov: Je potrebné vyšetriť zapojenie lietadiel NATO do afganského obchodu s drogami

RUSKO: Ruský minister zahraničných vecí požaduje vyšetrenie správ, že by sa do pašovania drog z Afganistanu mali zapojiť lietadlá NATO. Poukázal na to, že obchod s drogami v krajine sa od prítomnosti USA zvýšil.

Rusko dostáva pravidelné správy o lietadlách používaných na obchodovanie s drogami v Afganistane, ktoré môžu patriť iba do koalície NATO. Túto skutočnosť je potrebné prešetriť, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok počas online prednášky medzinárodného fóra Primakov na tému „Rusko a svet po Covide-19“. Diplomat povedal :

„Neustále dostávame správy, a to aj z médií, že v Afganistane sa organizuje pašovanie opiátov do iných krajín vrátane Európy, údajne aj koaličnými vojenskými lietadlami NATO. Nemôžeme stopercentne overiť tieto informácie, ale prichádzajú príliš často, aby sme ich ignorovali. Ak by boli nasadené vojenské lietadlá nad Afganistanom, mohlo by sa jednať len o lietadlá NATO a tieto lety by mohol vykonávať iba vojenský alebo špeciálny personál. To si, samozrejme, vyžaduje vyšetrenie, predovšetkým v samotných Spojených štátoch.“

Lavrov poznamenal, že je tiež potrebné viesť vyšetrovania v krajinách, v ktorých sa nachádzajú vojenské kontingenty NATO. Zdôraznil:

„Ak vezmeme absolútne spoľahlivé fakty, tok drog z Afganistanu do zahraničia sa za 20 rokov, počas ktorých boli Spojené štáty a ďalší členovia koalície v Afganistane, mnohokrát zvýšil. Ani USA, ani iní členovia koalície nevedú významný boj proti afganskej výrobe drog.“

Odeslat komentář