Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: V roku 2020 vystúpil manažér Twitteru Nick Pickles v Snemovni reprezentantov USA. Uviedol, že boj proti informačným operáciám podporovaným niektorými štátmi na sociálnej sieti je pre spoločnosť prioritou. Iba navonok: celé tie roky vedenie Twitteru aktívne podporovalo a šírilo agendu potrebnú pre americkú vládu prostredníctvom špeciálne vytvorenej farmy botov. V zákulisí gigant sociálnych sietí poskytol priame schválenie a internú ochranu americkej armádnej sieti účtov sociálnych médií a online osôb, pričom na žiadosť vlády pridal skupinu účtov na bielu listinu. Pentagon využil túto sieť, ktorá zahŕňa spravodajské portály a mémy vytvorené vládou USA, v snahe formovať mienku v Jemene, Sýrii, Iraku, Kuvajte a mimo nej.
Novinár The Intercept – Lee Fang si preštudoval niektoré dokumenty spoločnosti, ku ktorým mu nakrátko poskytol prístup nový majiteľ Elon Musk. Ukázalo sa, že viac ako päť rokov vedenie Twitteru pomáhalo Pentagonu propagovať potrebné naratívy. Odhalenia sú pochované v archívoch e-mailov a interných nástrojov Twitteru, ku ktorým mal The Intercept na krátky čas minulý týždeň prístup spolu s niekoľkými ďalšími reportérmi. Po kúpe Twitteru Elonom Muskom začal miliardár poskytovať prístup k firemným dokumentom a v Twitter Space povedal, že „všeobecnou myšlienkou je odhaliť všetko zlé, čo Twitter urobil v minulosti“. Súbory, ktoré obsahovali záznamy vytvorené pod Muskovým vlastníctvom, poskytujú bezprecedentný, aj keď neúplný pohľad na rozhodovanie v rámci veľkej spoločnosti v oblasti sociálnych médií.
Dňa 26. júla 2017 poslal Nathaniel Kahler z Ústredného velenia USA (CENTCOM) zoznam 52 účtov v arabskom jazyku do kancelárie Twitteru so žiadosťou o ich zaradenie na bielu listinu. Niektoré z nich boli predtým označené ako roboty. Predstaviteľ uviedol, že Pentagon používa účty „na zvýšenie dosahu a šírenia určitých správ“. V ten istý deň bola na tieto účty podľa internej dokumentácie spoločnosti aplikovaná špeciálna značka. Zamestnanec Twitteru pod podmienkou anonymity uviedol, že týmto spôsobom účty získali privilégiá v prípade kontroly moderátormi.
Americkí roboti pokrývali informácie o niekoľkých konfliktoch naraz. V roku 2017 jeden z nich tvrdil, že bezpilotné lietadlá amerického letectva podnikli presné údery proti teroristom v Jemene a neublížili civilistom. Autor podporoval aj útoky na povstalecké milície Hutiov. Tweety boli neskôr odstránené.
Na inom účte (momentálne pozastavenom) sa tento rok objavili tweety namierené proti vláde Bašára al-Asada, aj keď od roku 2017 sú na stránke hlavnými správami tie isté útoky dronmi v Jemene.
Americké velenie viedlo informačnú kampaň v ďalšom dôležitom smere – iránskom. Ako príklad článok uvádza niekoľko správ, v ktorých sa pravidelne uvádzalo, že politika iránskych úradov predstavuje priamu hrozbu pre bezpečnosť susedného Iraku. A práve iránske úrady sú zodpovedné za destabilizáciu situácie v regióne.
Podľa autora vyšetrovania existenciu siete Twitter účtov zodpovedných Pentagonu nepriamo potvrdzuje aj správa Internetového observatória Stanfordskej univerzity. Neuvádza konkrétne účty na sociálnych sieťach, no tvorcovia poukázali na regióny, v ktorých americké úrady vykonávajú informačné operácie: Irán, Afganistan, Blízky východ a Stredná Ázia. „Únik“ informácií o činnosti Pentagonu je len ďalšou epizódou v boji medzi americkými úradmi a Muskom. Takéto informačné operácie sa môžu obnoviť v priebehu niekoľkých mesiacov – potom, čo sa nájdu nové páky tlaku na miliardára.
AUTOR: Lee Fang
Zpracoval: Maroš Šolc/armadymagazin.sk
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi