JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Lekári len krútia hlavou nad Matovičovým nezmyselným testovaním v zime

SLOVENSKO: Hurá na testovanie?! Už aj lekári krútia hlavou a považujú testovanie v zime za nezmysel.

MUDR.Kamil Knorovský  z Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach na sociálnej sieti vysvetlil dôvody, prečo nepodporuje avízované celoplošné testovanie . Uviedol aj niekoľko dôvodov, prečo to považuje za nezmyselné.

Táto situácia sa už riešila pri prvej a druhej vlne celoplošného testovania. Jedná sa najmä o teplotu ovzdušia kde sa test vykonáva. Vzhľadom k tomu, že teploty týchto dní sú nízke, je nevyhnutné uviesť, že chemická reakcia, ktorá je podstatou testu, musí prebiehať pri teplote, ktorú udáva výrobca testu (napríklad pri Panbio COVID-19 Ag Abbott je to 15 – 30 °C). Ak ju nedodržíme hrozia nesprávne výsledky testov.

Knorovský uviedol svoje výhrady v niekoľkých bodoch:

  • „množstvo vedeckých kapacít sa vyjadrilo, že to je proste blbosť testovať plošne, zmysel to má lokálne“
  • ak sme pri prvom testovaní hovorili o vyťažených zdravotníkoch, teraz hovoríme o mega vyťažených zdravotníkoch…
  • plošné testovanie robí chaos v štatistikách, po testoch klesajú indikácie k pcr testom a strácame prehľad o situácii…
  • tí čo po nás opakovali, myslím, že Rakúsko a Liverpool, už vytriezveli z tohto „super nápadu“
  • AG testy sa robia nekvalitne a v nelaboratórnych podmienkach – vo videách v telke vidno ako ľuďom letmo vopchajú do nosa štetinku… keď sa to robí dobre, z nosa má trčať max 3-4cm tej štetinky, ale na to je potrebná aj odborná spôsobilosť, aby tým nedošlo k nežiadúcim poškodeniam.
  • podstatná je teplota reakcie, robiť niečo také pri menej ako 15°C je metodologicky neprípustné
  • všetci dookola majú lockdowny
  • do ďalšieho víkendu 22./23./24.1. bude situácia násobne horšia – akékoľvek, aj letmé sprísnenie súčasného lockdownu by malo lepší efekt než testovanie

Aby toho nebolo málo tieto slová potvrdzuje aj výrok riaditeľky ŠUKL (Štátny ústav pre kontrolu liečiv) PharmDr. Zuzana Baťová PhD. uvedenej na stránke ŠUKL. Tá v tejto súvislosti upozorňuje: „Tlak na nepremyslené, nesystematické a bezdôvodné testovanie na Slovensku je mrhaním vzácneho času zdravotníkov, materiálu a peňazí bez garancie protihodnoty z pohľadu ochrany zdravia ľudí, či získavania zmysluplných informácií o šírení ochorenia v populácii.“

Je naozaj na zvážení či celoplošné testovanie je tou správnou cestou k výraznému zníženiu nepriaznivej epidemiologickej situácie.

Odeslat komentář