JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

ECB: Lékem na ekonomický propad má být co největší utrácení!

FRANKFURT, GERMANY: Šéf Evropské centrální banky říká, že ekonomiky 19 zemí eurozóny vykazují známky ekonomického propadu a naléhá na vlády, aby pomohly větším utrácením s fungováním posledního balíčku stimulů této centrální banky.

Mario Draghi při pondělní promluvě před komisí ekonomických a monetárních záležitostí Evropského parlamentu řekl, že poslední data „nevykazují přesvědčivé signály o návratu k hospodářskému růstu v blízkém výhledu,“ a že je tu riziko, že „se to otočí do propadu.“

Naléhal na vlády, které jsou v dobré finanční kondici, aby „přistoupily k účinným a dobře načasovaným akcím.“

Draghiho prosby se však setkaly s chladnou reakcí vlád. Největší stát eurozóny Německo už zavrhlo myšlenku, že by se mělo více zadlužit a investovat to do infrastruktur.

Tato centrální banka, která stanovuje politiku úrokových sazeb pro země používající euro, 12. září oznámila snížení úrokových sazeb a také nový program výkupu dluhopisů, který má přinést posílení propadajícího se růstu ale s ním i inflaci.

Ekonomiky eurozóny rostly ve druhém čtvrtletí oproti předchozímu čtvrtletí jen o 0,2%, přičemž v Německu je už 0,1% poklesu. Tím se tato země dostává na pokraj recese, která se definuje jako dvě za sebou jdoucí čtvrtletí snížení produktu. Kancléřka Angela Merkel však řekla, že jejich balíček opatření na boj proti klimatu nebude zahrnovat nové zadlužení a že vláda bude trvat na vyvážené rozpočtové politice.

Odeslat komentář