Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČÍNA: Loděnice v Lunsue realizovala unikátní projekt za pouhé čtyři měsíce
Nová čínská letadlová loď se vydala na svou první plavbu. PLA jako vždy zachovává nejpřísnější mlčenlivost o svých zbraních a nezveřejňuje jejich taktické a technické charakteristiky. Západní experti tedy hodnotí čínskou námořní sílu podle dostupných parametrů.
Četné fotografie a videa ukazují loď s velkou otevřenou letovou palubou a třemi nástavbami. Nepodobá se žádné jiné známé třídě čínských námořních plavidel. Nicméně soudě podle známých údajů, píše americká publikace Warzone, je loď nejméně 200 metrů dlouhá, má 25 metrů širokou vzletovou a přistávací palubu a výtlak nejméně 15 000 tun.
Podobně velké čínské lodě mohou vyvinout maximální rychlost nejméně 16 uzlů, mají dosah 5 000 námořních mil při cestovní rychlosti 12 uzlů a maximální autonomii (doba pobytu na otevřeném moři bez vplutí do přístavu) až 40 dní.
Loď má charakteristický design se třemi „ostrovy“ na pravoboku letové paluby. Blíže k přídi je menší „ostrov“ s můstkem a tradičním stožárem na vrcholu, na němž jsou zřejmě namontovány radary a případně další zařízení. Uprostřed je delší a vyšší vícepodlažní „ostrov“ s uzavřeným stožárem na vrcholu a kulovou kapotáží na konci.
Tento typ stožárů má často na stožárech namontovány další senzory. Má také můstek na zádi, který je běžný na letadlových lodích: tam je nutné oddělit funkce létání od ostatních úkolů řízení lodi. Poslední ostrovní konstrukce na zádi obsahuje řadu výfukových potrubí.
Podle Josepha Trevithicka, zástupce šéfredaktora časopisu Warzone, je na snímcích vidět otevřený prostor na zádi, což může naznačovat přítomnost lodní paluby s vraty, která se při použití spouštějí.
Otevřený prostor na zádi na levoboku, který zřejmě souvisí s výtahem pro přesun letadel a dalšího vybavení mezi hlavní palubou a hangárovou palubou na levoboku, byl již dříve spatřen se záchranným člunem uvnitř. Uvnitř trupu je rovněž vidět jeřáb pro spouštění a zvedání malých člunů a jiného nákladu.
Na dřívějších fotografiích je také vidět logo China State Shipbuilding Corporation (CSSC) pí, případně název lodi Zhong Chuan Zi Hao, napsaný latinkou a čínskými znaky na přídi trupu.
Na trupu nejsou žádná zjevná označení vojenského typu, například palubní číslo. Je však známo, že záhadné plavidlo bylo postaveno v loděnici Guangzhou Shipyard International na ostrově Lunxue jihovýchodně od města Guangzhou. Tato loděnice je dceřinou společností CSSC. Tato čínská státní korporace zahrnuje desítky různých podniků, včetně výzkumných ústavů a konstrukčních kanceláří.
O mimořádně rychlém tempu stavby svědčí nové video a fotografie zachycující vyplutí lodi. Satelitní snímky pořízené společností Planet Labs ukazují, že obří loď byla v loděnici položena nejdříve v květnu tohoto roku a na vodu byla spuštěna již v září.
To znamená, že obří loď byla postavena za pouhé 4 měsíce, což je pro stavitele lodí v jiných zemích, dokonce i v Rusku, naprosto nedosažitelný rekord.
Nový typ lodi je zatím neznámý. Warzone po podrobném prostudování mnoha snímků (včetně satelitních) píše, že by se mohlo jednat o novou třídu lehké letadlové lodi, vyloďovací loď nebo dokonce plavidlo typu „plovoucí základny“.
S největší pravděpodobností může nést jak vrtulníky s posádkou a útočné drony, tak i vodní plavidla (s posádkou nebo bez ní). A taková loď by mohla plnit různé operační úkoly na moři, například hlídkovat v Tchajwanském průlivu a Jihočínském moři a v jejich okolí. Podle odborníků by taková loď mohla být užitečná pro podporu protiponorkových a obojživelných operací.
Takto velké plavidlo, navržené jako obojživelná útočná loď, nemá v současnosti žádná jiná země na světě, zdůrazňuje Warzone. Taková loď by mohla plnit jak vojenské, tak civilní funkce (např. hlubokomořský průzkum mořského dna).
Existuje také možnost, že by obrovská paluba záhadné lodi mohla sloužit jako výcviková, testovací a demonstrační platforma. A státní společnost CSSC bude obrovskou loď využívat k testování dalšího budoucího vývoje na volném moři.
AUTOR: Dmitrij Kapustin
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi