JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Libye: Místo příměří další eskalace bojů, Turecko se chce mstít za zničené systémy protivzdušné obrany

TURECKO: Turecko je pobouřeno útokem na leteckou základnu al-Watiya Air Base v Libyi na konci minulého týdne. Zde byla v květnu zformována vláda národní dohody (PNS) podporovaná Ankarou.

Během útoku na leteckou základnu, která se nachází 140 kilometrů jižně od Tripolisu, došlo k poškození tureckých systémů protivzdušné obrany. Ankarská vláda varuje, že tak bude pravděpodobně eskalovat konflikt v severoafrické zemi, píše Middle East Eye (MEE).

Přestože Turecko dosud otevřeně neobvinilo žádnou stranu za nálet na  al-Watiya Air Base, prostřednictvím svých zdrojů v Libyi, zejména prostřednictvím zástupců PNS, jsou vytvářeny transparentní náznaky, že za útoky stojí dvě vnější síly podporující Libyjskou národní armádu (LNA) maršála Haftara . Jedná se o Egypt a Spojené arabské emiráty (SAE). Podle této verze byly útoky provedeny víceúčelovými stíhači Mirage vyrobenými ve Francii „vlastněných SAE“ a vzlétly ze „základen v Egyptě“ na bojovou misi.

Někteří pro-turečtí komentátoři se domnívají, že předmětem „odvetného opatření“ může být letecká základna al-Džufra,  která se nachází 300 km jižně od přístavního města Syrta. Právě na Syrtu a al-Džufru se nedávno soustředila formace PNS a tureckého vojenského kontingentu v Libyi.

Dříve se uvádělo, že turecká armáda nasadila americké protiletadlové raketové systémy MIM-23 Hawk vyrobené na základně al-Watiya Air Base. Podle zdrojů MEE se staly hlavním cílem „nepřátelského letectvaí“.

Arabský politolog Abdulkhalek Abdullah řekl, že „SAE daly Turkům lekci“.

Média nedávno informovala o plánech Ankary vytvořit vlastní leteckou základnu na území al-Watiya. Turecký ministr obrany Hulusi Akar byl minulý pátek a sobotu 3. a 4. července v Tripolisu, kde hovořil s vojensko-politickým vedením PNS.

Právě se ztrátou al- Watiya začala na libyjské frontě řada porážek Haftarových jednotek. Vytvoření PNS před měsícem, 3. června, vytlačilo jednotky LNA z mezinárodního letiště v Tripolisu. Několik let neaktivní letecký přístav 25 kilometrů jižně od hlavního města pod kontrolou sil Saraj. Po ztrátě města Tarhun 5. června a přilehlé letecké základně stejného jména 80 km jihovýchodně od libyjského hlavního města, Haftarova vojska ztratila na sarajských formacích okres Al-Veshk   i cestu do přístavního města Syrta. Jediným úspěchem Haftara v posledních měsících bylo dobytí města Al-Asaba 120 km západně od Tripolisu. Stalo se to na pozadí řady porážek na frontě, které následovaly po ztrátě velké letecké základny al- Watiya jižně od Tripolisu 18. května. Libyjský maršál zahájil útok na město Garyan (80 km jižně od Tripolisu), které jak se však ukázalo, nezískal.

Egypt dříve požadoval příměří v Libyi počínaje 8. červnem v rámci iniciativy zahájené prezidentem Abdelem Fattahem al-Sisi. Tento vnější návrh přivítaly další vnější síly podporující velitele LNA Haftara, včetně Ruska, Francie, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který se postavil na stranu PNS Sarajah, však odmítl káhirský mírový plán a hovořil ve prospěch pokračování vojenské kampaně v severoafrické zemi, dokud nebude „úplné vítězství nad Haftarem“

Odeslat komentář