Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
TURECKO: Turecko je pobouřeno útokem na leteckou základnu al-Watiya Air Base v Libyi na konci minulého týdne. Zde byla v květnu zformována vláda národní dohody (PNS) podporovaná Ankarou.
Během útoku na leteckou základnu, která se nachází 140 kilometrů jižně od Tripolisu, došlo k poškození tureckých systémů protivzdušné obrany. Ankarská vláda varuje, že tak bude pravděpodobně eskalovat konflikt v severoafrické zemi, píše Middle East Eye (MEE).
Přestože Turecko dosud otevřeně neobvinilo žádnou stranu za nálet na al-Watiya Air Base, prostřednictvím svých zdrojů v Libyi, zejména prostřednictvím zástupců PNS, jsou vytvářeny transparentní náznaky, že za útoky stojí dvě vnější síly podporující Libyjskou národní armádu (LNA) maršála Haftara . Jedná se o Egypt a Spojené arabské emiráty (SAE). Podle této verze byly útoky provedeny víceúčelovými stíhači Mirage vyrobenými ve Francii „vlastněných SAE“ a vzlétly ze „základen v Egyptě“ na bojovou misi.
Někteří pro-turečtí komentátoři se domnívají, že předmětem „odvetného opatření“ může být letecká základna al-Džufra, která se nachází 300 km jižně od přístavního města Syrta. Právě na Syrtu a al-Džufru se nedávno soustředila formace PNS a tureckého vojenského kontingentu v Libyi.
Dříve se uvádělo, že turecká armáda nasadila americké protiletadlové raketové systémy MIM-23 Hawk vyrobené na základně al-Watiya Air Base. Podle zdrojů MEE se staly hlavním cílem „nepřátelského letectvaí“.
Média nedávno informovala o plánech Ankary vytvořit vlastní leteckou základnu na území al-Watiya. Turecký ministr obrany Hulusi Akar byl minulý pátek a sobotu 3. a 4. července v Tripolisu, kde hovořil s vojensko-politickým vedením PNS.
Egypt dříve požadoval příměří v Libyi počínaje 8. červnem v rámci iniciativy zahájené prezidentem Abdelem Fattahem al-Sisi. Tento vnější návrh přivítaly další vnější síly podporující velitele LNA Haftara, včetně Ruska, Francie, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který se postavil na stranu PNS Sarajah, však odmítl káhirský mírový plán a hovořil ve prospěch pokračování vojenské kampaně v severoafrické zemi, dokud nebude „úplné vítězství nad Haftarem“
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi