JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Libyjci pomohli uprchlíkům na moři, ti znovu utekli

TRIPOLIS: – Libyjská pobřežní stráž zachránila zhruba 70 uprchlíků, kteří mířili přes Středozemní moře do Evropy na člunu, jenž se začal potápět. Podle agentury Reuters je dnes hlídka dopravila na pobřeží východně od Tripolisu, ale uprchlíci znovu utekli.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky oznámil, že se nikdo z člunu neutopil ani nezranil. Několik lidí ale bylo ve špatném stavu, protože strávili na moři čtyři dny.

Zástupce libyjského námořnictva z města Chums, kam byli běženci dovezeni, řekl, že nikdo nedostal příkaz použít síly a uprchlíky zadržet. Mluvčí pobřežní stráže potvrdil záchrannou operaci a sdělil, že skupina byla propuštěna po neúspěšném pokusu odvézt ji do uprchlických táborů.

V těchto zařízeních spravovaných vládou uznávanou OSN je podle Reuters několik tisíc lidí. OSN a ochránci lidských práv poukazují na špatné podmínky, které v táborech panují.

Libye je nejčastější výchozí zemí pro lodě s migranty, kteří se často na nedostačujících plavidlech snaží dostat do Evropy. Nebezpečným cestám se snaží zabránit jak libyjská pobřežní stráž, tak Evropská unie, která Libyjce financuje a cvičí.

Odeslat komentář