Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
LIBYE: Libyjská národní armáda (LNA) maršála Chalífy Haftara v přístavu Tripolisu zničila tureckou loď se zbraněmi a municí. Informovali o tom v operačním středisku LNA.
Agentura SkyNews zveřejnila záběry hořící nákladní lodě v přístavu Tripolisu.
#الجيش_الليبي يعلن استهداف سفينة شحن تركية كانت محملة بأسلحة في #ميناء_طرابلس#شاهد_سكاي pic.twitter.com/Gswwdpwqk1
— سكاي نيوز عربية (@skynewsarabia) February 18, 2020
V LNA podotkli, že útok byl proveden v rámci odvetné akce proti teroristickým jednotkám, které nedodržují režim pozastavení palby. Ve zveřejněné zprávě se uvádí, že cílem byl sklad zbraní v přístavu Tripolisu.
„Jednotky ozbrojených sil (pozn. LNA) podle rozkazů dodržují pozastavení palby. Avšak kvůli stálým porušením a střelbě ze strany teroristických skupin, které se dostaly mimo kontrolu (pozn. vlády) Sarrádže, ozbrojené síly (pozn. LNA) nařídily zaútočit na sklad zbraní a munice v přístavu Tripolisu,“ uvádí se ve zprávě velení LNA.
Dříve libyjská média informovala, že Turecko do země převáží vojáky a těžké zbraně.
Agentura Almanara Libya s odkazem na administrativu přístavu potvrdila, že k útoku na loď opravdu došlo. Uvádí se však, že nebyla tureckou, a že nešlo o žádnou vojenskou přítomnost.
Po svržení a zavraždění libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se nepodařilo stabilizovat politickou situaci v zemi. V Libyi nyní panuje dvojvládí. Parlament zasedá na východě země a podporuje Libyjskou národní armádu maršála Haftara, zatímco v hlavním městě Tripolisu na západě funguje Vláda Národní jednoty (GNA), vytvořená s podporou OSN a Evropské unie.
Spolupráce Turecka a GNA
28. listopadu mezi Tureckem a Vládou národní jednoty byla v Istanbulu uzavřena dohoda o vojenské spolupráci. Podle dokumentu turecká strana bude provádět výcvik vojenského personálu.
2. ledna turecký parlament většinově schválil novelu zákona, která povoluje nasazení jednotek země v Libyi (325 poslanců bylo pro, 184 bylo proti). Později turecký prezident Recep Tayyip Erdogan informoval, že vysílá do Libye jednotky na podporu GNA.
Pokusy o urovnání
19. ledna v Berlíně proběhla mezinárodní konference o libyjské situaci. Kromě lídra GNA Fáize Sarrádže a maršála Haftara mezi účastníky byli zástupci Ruska, Spojených států, Turecka, Egypta, Evropské unie a OSN. Přímá jednání mezi válčícími stranami se však neuskutečnila.
Hlavním výsledkem konference byla výzva k příměří a povinnost zdržet se zasahování do konfliktu a dodržovat embargo na dodávky zbraní oběma stranám. Zvláštní zástupce generálního tajemníka OSN Ghassan Salamé však poté sdělil, že někteří účastníci konference začali embargo porušovat, ale neřekl, kdo je to konkrétně. Zdůraznil také, že dosud není jasně, kdy byla rozhodnutí na dodávky zbraní a bojovníků schválena – před nebo po berlínské konferenci.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi