JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Lidé šílí vzteky, Vojtěch hodil zpátečku. Roušky nebudou povinné ve školách ani v obchodech

ČESKO: Roušky nakonec nebudou od 1. září povinné ani ve školách, ani v obchodech, ani u kadeřníka, ani v restauracích. „Vyjímáme komerční provozy a školská zařízení. Vnímáme veřejnou debatu, podněty občanů, nejsme hluší a slepí,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch poté, co byl „na koberečku“ u premiéra Andreje Babiše.

Předseda vlády ve středu řekl, že ho některá opatření ministerstva zdravotnictví, která Vojtěch oznámil, šokovala. „Když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat,“ řekl Babiš.

Vojtěch spolu s epidemiology za premiérem na Úřad vlády dorazil hodinu a půl po poledni. „Debatovali jsme otázku škol a povinnosti, aby děti měly roušky. Jsme schopni to řešit semaforem,“ řekl Vojtěch. Povinné tak budou roušky jen v okresech, kde se na epidemiologickém semaforu objeví oranžová, tedy druhý stupeň ohrožení.

Roušky budou od září povinně všude na úřadech a orgánech veřejné správy, ve zdravotních a sociálních zařízeních a všude ve veřejné dopravě. Vojtěch řekl iDNES.cz, že nevnímá jako svoji osobní porážku, že musí zásadní úpravu svých nařízení udělat necelých 24 hodin poté, kdy je oznámil.

Zavedení povinnosti nošení roušek ve veškeré veřejné dopravě, sociálních zařízeních či nemocnicích je podle premiéra správné.  Premiér Andrej Babiš na tiskovou konferenci nedorazil. Po Vojtěchovi totiž přijal k jednání běloruského velvyslance v České republice.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu původně lidem nařídilo od září zakrývat si ústa a nos ve vnitřních prostorách s tím, že roušky nemusí nosit děti mladší dvou let, sportovci v tělocvičnách, fitness centrech, a návštěvníci ve vnitřních koupalištích a v saunách. Výjimku dostali také moderátoři při práci či umělci při představení.

„Naším cílem je tímto preventivním opatřením maximálně ochránit zranitelné občany, jako jsou senioři či nemocní. Pravidla pro používání roušek jsme nastavili tak, aby zahrnovala místa, kde lze předpokládat vyšší riziko nákazy. Často se jedná o veřejné prostory, ve kterých nelze zajistit udržování dostatečného rozestupu,“ hájil to ještě ve středu Vojtěch.

Nakonec je ale vše jinak. Tentokrát je to prý rozhodnutí již definitivní.

Počínání vlády ohledně roušek kritizuje šéf ODS Petr Fiala. „Andrej Babiš s Adamem Vojtěchem by si už konečně měli přestat dělat z lidí blázny. Nebo zkoušejí, co všechno veřejnost vydrží? Nikdo neví, co vlastně platí. Je to jak v Pyšné princezně ‚odvolávám, co jsem odvolal‘, ale to byla pohádka…,“ napsal na Twitteru Fiala.

 

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář